muutama kysymys :)

hiiriä

Aallright, eli mun vanhalta talvikolta jäi tyhjäks tommonen 71x46x31 duna, ja mietin et ois kiva jos tohon sais taas jonkinnäköstä elämää, esimerkiksi pienen tyttöhiiri lauman. Mulla on myös mahdollisuus ostaa tutulta sen gerbiilien vanha terraario, mutta mietin että jos toi duna olis hyvä niin voisin ottaa ton taas käyttöön eikä tarviis joka ainoalle pikku jyrsijälle olla ostamassa uutta asumusta. Eli tässä kysymykset:

1. Jotkut sanovat että hiiret voivat karata dunan ritiläkatosta kun menevät niin pienistä aukoista. Mites sitten juomapullon aukko? Mahtuuko ne siitä läpi vai pitääkö se tukkia tai jtn?

2. Oisko toimiva yhdistelmä, että peruskuivikkeena toimisi hamppukuivike, ja vessassa olis toa lättia? Mitä kuivikkeita suosittelet??
Hemparade hamppukuivike: http://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/heinat_kuivikkeet/hamppukuivike/kuivike/202895
Toa Lätt: https://animail.fi/toa-latt-55l-2.html

3. Kannattaako hiiriä päästää jaloittelemaan iltaisin (niinkuin esim hamstereita) vai kannattaako mieluummin vain panostaa dunan/terran sisustukseen ja kiipeilymahdollisuuksiin?

4. Minkälainen asumus omilla hiirilläsi on, kuinka suuri ja kuinka monta hiirtä siellä asuu?

5. Tarviiko hiirten häntiä hoitaa/pestä/rasvata niinkuin rottien? :D

6. Mitä ruokaa syötät hiirillesi? Ja mistä tilaat/ostat?

7. Voiko hiirille syöttää samaa ruokaa mitä hamstereille/gerbiileille/rotille?

Kiitos jos kehtaat vastata! c:

2

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      1. Jos dunassasi on pysynyt talvikko, niin siinä ei ole liian isoja koloja hiirillekään.

      2. Mulla on hiirillä ihan vaan purua. En usko että oppivat vessalaatikolle. Hiiret tykkää kaivella, joten kuivikkeen olisi hyvä sopia siihen ja sitä on hyvä olla paksulti.

      3. Hiiriä voit ulkoiluttaa joko pöydällä, sängyllä, tai tosi turvallisessa huoneessa. Terran sisustus on tietenkin tärkeintä. Etenkin kiipeilyyn on syytä panostaa. Muuten dunasi vaikuttaa aika hyvä kokoiselta, mutta jos 31 on korkeus, niin Se on aika vähän :/ Mulla on 40cm ja sekin on kunnon purukerroksen kanssa aika vähän, kun hiiret menee niin ketterästi.

      5. Häntä ei tarvitse erityistä hoitoa :)

      7 & 6. Voi. Mulla on Altrominin pellettiä, ja lisäksi yleensä jotain siemenseosta kasvattajalta ostettuna tai eläinkaupasta. Tosi spesifiä tietoa :D

      • Sedä

        Unohdin sitten 4. kysymyksen :D Mun terra on 75x35x40cm jossa viimeinen on korkeus. Tällä hetkellä vain kaksi hiirua, ennen oli 3. Tuohon terraanhan sinänsä mahtuisi vaikka kuinka monta, mutta pääasia että niillä on lukumäärästä riippumatta kivasti tilaa :)

        Itse tykkään enemmän terraariosta kuin dunasta koska se on nätimpi ja hiirien puuhasteluja on lasin läpi helppo seurata. Puruakin mahtuu enemmän, kun koko korkeus on yhtenäistä seinää. Toisaalta dunan keveys on ehdottoman näppärää. Terraariota kun ei voi siirrellä vaan pitää siivota se paikallaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      32
      3760
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3394
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      102
      3318
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3138
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      70
      3060
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2795
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2570
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2483
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2402
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2146
    Aihe