muutama kysymys :)

hiiriä

Aallright, eli mun vanhalta talvikolta jäi tyhjäks tommonen 71x46x31 duna, ja mietin et ois kiva jos tohon sais taas jonkinnäköstä elämää, esimerkiksi pienen tyttöhiiri lauman. Mulla on myös mahdollisuus ostaa tutulta sen gerbiilien vanha terraario, mutta mietin että jos toi duna olis hyvä niin voisin ottaa ton taas käyttöön eikä tarviis joka ainoalle pikku jyrsijälle olla ostamassa uutta asumusta. Eli tässä kysymykset:

1. Jotkut sanovat että hiiret voivat karata dunan ritiläkatosta kun menevät niin pienistä aukoista. Mites sitten juomapullon aukko? Mahtuuko ne siitä läpi vai pitääkö se tukkia tai jtn?

2. Oisko toimiva yhdistelmä, että peruskuivikkeena toimisi hamppukuivike, ja vessassa olis toa lättia? Mitä kuivikkeita suosittelet??
Hemparade hamppukuivike: http://www.zooplus.fi/shop/jyrsijat/heinat_kuivikkeet/hamppukuivike/kuivike/202895
Toa Lätt: https://animail.fi/toa-latt-55l-2.html

3. Kannattaako hiiriä päästää jaloittelemaan iltaisin (niinkuin esim hamstereita) vai kannattaako mieluummin vain panostaa dunan/terran sisustukseen ja kiipeilymahdollisuuksiin?

4. Minkälainen asumus omilla hiirilläsi on, kuinka suuri ja kuinka monta hiirtä siellä asuu?

5. Tarviiko hiirten häntiä hoitaa/pestä/rasvata niinkuin rottien? :D

6. Mitä ruokaa syötät hiirillesi? Ja mistä tilaat/ostat?

7. Voiko hiirille syöttää samaa ruokaa mitä hamstereille/gerbiileille/rotille?

Kiitos jos kehtaat vastata! c:

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      1. Jos dunassasi on pysynyt talvikko, niin siinä ei ole liian isoja koloja hiirillekään.

      2. Mulla on hiirillä ihan vaan purua. En usko että oppivat vessalaatikolle. Hiiret tykkää kaivella, joten kuivikkeen olisi hyvä sopia siihen ja sitä on hyvä olla paksulti.

      3. Hiiriä voit ulkoiluttaa joko pöydällä, sängyllä, tai tosi turvallisessa huoneessa. Terran sisustus on tietenkin tärkeintä. Etenkin kiipeilyyn on syytä panostaa. Muuten dunasi vaikuttaa aika hyvä kokoiselta, mutta jos 31 on korkeus, niin Se on aika vähän :/ Mulla on 40cm ja sekin on kunnon purukerroksen kanssa aika vähän, kun hiiret menee niin ketterästi.

      5. Häntä ei tarvitse erityistä hoitoa :)

      7 & 6. Voi. Mulla on Altrominin pellettiä, ja lisäksi yleensä jotain siemenseosta kasvattajalta ostettuna tai eläinkaupasta. Tosi spesifiä tietoa :D

      • Sedä

        Unohdin sitten 4. kysymyksen :D Mun terra on 75x35x40cm jossa viimeinen on korkeus. Tällä hetkellä vain kaksi hiirua, ennen oli 3. Tuohon terraanhan sinänsä mahtuisi vaikka kuinka monta, mutta pääasia että niillä on lukumäärästä riippumatta kivasti tilaa :)

        Itse tykkään enemmän terraariosta kuin dunasta koska se on nätimpi ja hiirien puuhasteluja on lasin läpi helppo seurata. Puruakin mahtuu enemmän, kun koko korkeus on yhtenäistä seinää. Toisaalta dunan keveys on ehdottoman näppärää. Terraariota kun ei voi siirrellä vaan pitää siivota se paikallaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      271
      3376
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      103
      1673
    3. 66
      1233
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1067
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      57
      1033
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      50
      976
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      961
    8. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      199
      871
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      42
      807
    10. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      782
    Aihe