Moi!
Muutama viikko takaperin kannettavan (acer) nettiyhteys alkoi pätkimään kotiverkossa. Chrome herjasi virhettä nimeltä "probe" ja mikään muukaan selain ei toiminut. Ongelma oli kumminkin satunnaista, mutta nyt tilanne paheni. Tällä hetkellä mikään wlan ei toimi, vaan jokainen verkko mihin yhdistän on "rajoitettu" (koti wlan, puhelimesta jaettu) tosin mokkula toimii. Epäilen, että ongelmat alkoivat sen jälkeen kun yhdistin mokkulan ensimmäisen kerran koneeseen. Olen todella avuton tietokoneiden kanssa joten en keksi mitään ratkaisua. Toivon, että joku olisi niin ystävällinen että auttaisi ratkaisemaan tämän ongelman.
Kotiverkko on elisaviihde ja windows 8.1 on kyseessä
T. Epätoivoinen
Kannettava + wlan + rajoitettu = ?
7
1780
Vastaukset
Yritäpä poistaa sen mokkulan ajurit ja mobiilidatan kytkentäsovellus, uudelleenkäynnistä kone, yritä yhteyttä joko koti-Wlaniin tai kännykän jaettuun.
Jos ei enää herjaa, on tihulainen löytynyt.- Läppäriongelma
Kiitos vastauksesta! Kokeilin poistaa sovelluksen ja käynnistää koneen uudelleen, mutta ongelma säilyi. Lisätietona kun yritän yhdistää verkkoon niin aluksi tulee ilmoitus "yhteyden muodostaminen verkkoon kestää kauemmin kuin yleensä" jonka jälkeen tulee ilmoitus "yhteys on rajoitettu." En ymmärrä tätä..
Onhan koneessa viimeisimmät Acerin ajurit? Langattoman verkon poisto ja uudelleenasennus voisi myös tepsiä.
http://www.acer.fi/ac/fi/FI/content/drivers- Onkelmat_täälläkin
Läppäriongelma kirjoitti:
Kiitos vastauksesta! Kokeilin poistaa sovelluksen ja käynnistää koneen uudelleen, mutta ongelma säilyi. Lisätietona kun yritän yhdistää verkkoon niin aluksi tulee ilmoitus "yhteyden muodostaminen verkkoon kestää kauemmin kuin yleensä" jonka jälkeen tulee ilmoitus "yhteys on rajoitettu." En ymmärrä tätä..
Ihan normaaleja nämä ilmoitukset Windows 8.1 ja varainkin Huawein ja Elisan jutuissa ainakin esiintyy tuota, korjasin aluksi ongelman päivittämällä uusimmat ajurit mutta joskus saattaa valitella silloinkin.
Windows 10 päivittämällä sekin vika katosi, suosittelen kokeilemaan päivotystä mutta vain siten että olet mahdollistanut ja varmistanut sen että pystyt palauttamaan sen kasisi myös takaisin joskus jos tarvitsee.
- djfhytge
Jos sinulla on WLAN-tukiasema ja -reititin, sammuta se ja käynnnistä uudelleen. Se auttaa.
- TeeSeItseMies
Ostin juuri Acer E5-573 koneen ja minulla oli samoja ongelmia Wlan:n kanssa, mikään edellisistä ei auttanut, mutta kun pistin akun suoritustehon parhaaksi, niin verkkoyhteys alkoi toimimaan kuin taikaiskusta. Selitystä tähän en ole vielä löytänyt mistään.
- wertwerttttt
Olisiko sitten jostain bugista johtuen WiFi-komponentti virransäästötilassa silloinkin kun ei pitäisi. Tarkasta virransäästöasetukset ja varmista, ettei sieltä rajoiteta verkkolaitteiden toimintaa (voi olla halvassa mallissa USB-väylässäkin vaikka on koneen sisäinen kortti, eli poista säästöasetukset myös USB-laitteilta) ja palauta sen jälkeen tavalliset perusasetukset akkukäyttötilaan. (ei siis mitään resettiä, joka palauttaa taas nämä ongelmat, vaan että akkukäytöllä hidastetaan prosessoria yms. kuten ennen kuin muutit akkukäytön suoritustehoa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292228
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu261868Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti121429Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett121297Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis701221- 931048
- 17937
- 88903
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon17800Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks115741