Minulla on ladatut-kansiossa imutettuna Debian live versio, miten pääsen kokeilemaan sitä.
Niin ja nykyinen on Mint.
Miten käytän Debian liveä
13
65
Vastaukset
- fdfgghgfhjh
live versio pitää polttaa dvd:lle... loput: KVG
- kannu
Unetbootin:lla tikulle.
- kannu
Unohtui sanoa että tökkäät tikun liittimeen ja käynnistät siltä, pääosin kaikki Linuxit toimii livenä.
- kiitoksianeuvoista
Laitan tikulle ja kokeilen.
- tresorsest
Debian menee sellaisenaan USB-tikulle. Päätteessä cp debian.iso /dev/sdX
- ellin-velli
Ei tuo kuitenkaan kaikissa käyttöjärjestelmissä toimi.
- tresorsest
ellin-velli kirjoitti:
Ei tuo kuitenkaan kaikissa käyttöjärjestelmissä toimi.
Niin no ainakin Debianissa tuo toimii. Oon tehnyt montakertaa Debian, Kubuntu, Fedora USB-tikut tuolla tavalla ja ne ovat toimineet ongelmitta.
- ummikko
Käsitinkö oikein että ladataan levykuva ja kopioidaan sellaisenaan tikulle ja näin saadaan boottaava usb?
Eikä iso.imagea tarvi edes purkaa? - ellin-velli
ummikko kirjoitti:
Käsitinkö oikein että ladataan levykuva ja kopioidaan sellaisenaan tikulle ja näin saadaan boottaava usb?
Eikä iso.imagea tarvi edes purkaa?Ei kopioida "suoraan".
Unetbootin tms. hoitaa sen purkamisen yms. - joskus_näinkin_päin
Näillä palstoillahan yleensä kysellään miksi jokin _ei_ toimi,
nyt jäin ihmettelemään itekkin, että toimaako todella
cp debian.iso /dev/sdX
ja kyllä, tuon ohjeen mukaan pitäis toimia :)
---
The CD or DVD image you choose should be written directly to the USB stick, overwriting its current contents. For example, when using an existing GNU/Linux system, the CD or DVD image file can be written to a USB stick as follows, after having made sure that the stick is unmounted:
# cp debian.iso /dev/sdX
# sync
---
Lähde: https://www.debian.org/releases/oldstable/i386/ch04s03.html.fi ellin-velli kirjoitti:
Ei kopioida "suoraan".
Unetbootin tms. hoitaa sen purkamisen yms.Unetbootin hoitaa purkamisen.
Samallahan se tekee sen levykuvanki siihen usb:hen,ainakin deb sukuiset jakelut.Fedora ja unetbootin eivät tule toimeen keskenään.
- debianxfce
Mitä sitä debian xfce:tä sen enempää kokeilemaan, debian xfce on nopea ja stabiili. Voittaa käytettävyydessä tortta på tortta ubuntut ja mintit 10-0. Esim xubuntussa on muokattu xfce:tä tampioille sopivammaksi mm. piilottamalla workspace valinta ja muutenkin muokkaamalla sitä win xp:n suuntaan.
- ihateubuntu
Jotenkin on jäänyt vaikutelma että "harrastelijaviritykset" ovat ihmisystävällisempiä kuin perusversiot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774592- 1781825
- 1241520
- 351006
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️16961- 78873
- 85856
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78832- 45797
- 4778