Ulosoton lasku

Onko näin, että alulla veloitetaan oikeuskäynnin- ja muut ulosoton kulut ja vasta sen jälkeen korot ja pääomaa lyhenee? Kuitista ymmärsin näin.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei. Ensin korot, sitten pääoma ja vasta viimeiseksi oikeudenkäynti- ja perintäkulut.

Äänestä

Kyllä kuitista luki, että pääoma otettiin. 100e ja loput n. 650 olit muita juttuja. Kaikki muut kulut olit erittelyssä ja pieni osuus pääomasta ja jäljellee jäi vielä 650 ja se on pääoma, siitä tuli jo lasku.

Äänestä

Eli rästissä on 5-10 pikavippiä ja 2-4 lainaan ulosotto maksaa kuukausittain.

Esimerkki viime maksusta:

Pääoma 32,55e
Viivästyskorko 2,27e
Ulosottomaksulle käytetty rahamäärä 7e

Jäljellä:

Pääoma 32,93e
Kulut 20e
Oikeudenkäyntikulut 110e

Eli ainakin minulle ensiksi lyhentävät pääoman, sitten pääoman kulut eli korot sun muut "toimistomaksut" ja vasta viimeiseksi ottavat omansa eli oikeudenkäyntikulut.

Äänestä
  • EIKÖ SE O SAMA KAIKKI KUITESKI JOUDUT MAKSAA

    Äänestä

En ymmärrä mitä pitäisi maksa. Yhden sovitun erän olen ulosottoon maksanut. Se lasku sisälsi vain ensimmäisestä ulosottoon mennyt lainasta erän. Nyt on tullut jo 3-4 laina ulosottoon ja kaikailla on eräpäivä lähiaikoina. En tietä milläisellä viittenumerolla pitäisi maksaa ? En nyt pysty jokaista velka maksamaan tässä kuussa. Summa on ulosoton kanssa sovittu, mutten tietä minkäläistä viitettä pitäis käyttää. Onko sitten niin että itsemaksaja vai´litsee itse milläistä laina lyhentää?Pystyn kaksi laina maksamaan kokonaan pois ja luulen niin tekeväni, mutten tietää onko se oikea tapa? Jotekin sekaisin olen...

Äänestä
  • Ei varmaankaan kannata kysyä ulosotosta...

    Äänestä

  • 9-8 kirjoitti:

    Ei varmaankaan kannata kysyä ulosotosta...

    Ulostotto alunperin halusi itse veloittaa niin kun aiemmin yhdessä otsikosssa kirjoitin ja selitti, että siksi koska epäsäännölliset tulot. En ole saanut häneltä oikeita vastauksia. Huomasin ettei ollut palkastaveloittam´nut ja maksoin itse, mutta silloin oli lomalla. En tietää unohtuiko hän tiedottaa palkalaskentaan tai muutti mieltä. En luota hänen asioidessa, koska valehteli aiemmin ettei ole minulta saanut vastausta vaikka mul on sähköposti siitä jäljellä. En yksinkertaisesti halua häneltä kysellä ja siksi olen täällä kyselemässä kokemuksia tai tietoa. Ei tartte haukkua

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


bloffff kirjoitti:

Onko näin, että alulla veloitetaan oikeuskäynnin- ja muut ulosoton kulut ja vasta sen jälkeen korot ja pääomaa lyhenee? Kuitista ymmärsin näin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu