Tulostinvirhe Canon MG6250 tulostimessa

tulostinvirhe

Käytin yhtä mustepatruunaa irti ja panin sen takaisin. Sen jälkeen printteri meni mykäksi ja ilmoittaa tulostinvirheestä.
Mikä neuvoksi?

9

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdcvfdr

      Laita kasetti kunnolla paikalleen, vaikka käyttöohjeen avulla.

    • Minulla on tuo sama tulostin eikä mitään ongelmia.

      Tee kuten tuo aakkossekamelska ehdottaa ja jos se ei auta ota kaikki irti ja aseta uudelleen sillä poistaessasi yhden olet voinut hiplata viereisiäkin jotka eivät olekaan hyvin paikallaan.

      Jokaisessa kasetissahan on varsin kunnioitettava liitin rivistö, niissäkin voi olla "töhnää" eikä puhtaalla paperilla tai kankaalla pyyhkäisy ehkä haittaa mutta saattaa auttaa jos muu ei auta, kokeile!

      Jos muu ei auta niin vaihta kaikki kasetit!

      Noin minä toimisin sinun tapauksessasi.

      PS: onko sinulla alkuperäiset Canon mustekasetit? Kokeilin kerran muita ja yksi alkoi kiukutella vaikka siinä oli vielä puolet musteesta jäljellä. Vaikka Canon musteet ovat 2 - 3 kertaa hinnakkaampia niin ne ovat ainakin minulla toimineet moitteetta.

      • tulostinvirhe

        ne on Ink-clubin halpiskasetteja. Ovat kuitenkin toimineet tähän mennessä.


      • tulostinvirhe kirjoitti:

        ne on Ink-clubin halpiskasetteja. Ovat kuitenkin toimineet tähän mennessä.

        Toimihan se minullakin kunnes alkoi tökkimään ja puolet säiliön sisällöstä meni haaskuun kun en onnistunut ilmoittamaan sille jotta onhan siellä, katso vaikka itse.

        En tuon jälkeen ole moisiin sortunut. Onhan ne Canonin omat hinnakkaampia mutta onko hinta/laatu suhde pahasti pielessä on toinen juttu.


    • lskuqduyqwt

      Sökö sökö söö.
      Tavallinen tarina. Jos otat kirjoittimesta kasetin irti sen mustelaskuri menee sekaisin, eikä kasetti enää toimi uudelleen asennettuna, vaan kone väittää kasettia tyhjäksi.
      Minulla on ollut noita ongelmia Epsonin kanssa, kunnes opin, ettei kasetteja saa kesken kaiken irroitella.
      Osta uusi mustekastti, niin alkaa toimimaan.

      • tulostinvirhe

        ei toimi uudellakaan kasetilla.


    • säästäkää

      Voi hyvät ystävät. Älkää tuhlatko rahojanne alkuperäisiin tai Suomesta hankittuihin mustekasetteihin. Ovat törkeissä hinnoissa. Englannista ja Saksasta saa tilattua noita mustekasetteja noin 1 (yksi) euron hinnalla kappale tähänkin tulostimeen (Ebay). Vuosia olen käyttänyt ja tosi paljon tulostanut. Tulostuslaatu ollut moitteetonta. Vain noin 2 prosentissa kaseteista on ollut jotain ongelmaa. Ei tule kalliiksi kun nakkaa sen euron kasetin roskiin.

    • fgbhgt

      Jos ei uusikaan toimi, kantsii hakea kaupasta väri-laseri, ne toimii niin kauan kun tomua kasetis piisaa, hinta alk. 99€

    • 920

      Itse kannoin HPn halvemmanpään värilaaserin kierrätykseen, olipahan kallista tulostamista. Aina joku väri oli lopussa ja maksoivat uudelleentäytettynäkin hunajaa.
      Nyt on mustavalkolaaseri, Canonin pikkumustesuihku ja Epsonin suurkuvatulostin käytössä. Canon MG 7150 on tosin paljon huonompinku7n sitä edeltänyt Canon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      50
      2315
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      93
      2028
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      91
      2010
    4. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1797
    5. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1741
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      501
      1594
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      2
      1550
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1380
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      37
      1285
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      74
      1281
    Aihe