Tarkoituksena olisi vuokrata auto Dubrovnikista ja käydä naapurimaissa sekä Makedoniassa, Kosovossa ja Albaniassa.
Onnistuuko? Tartteeko johonkin viisumia? Tuleeko autovuokraamoilta lisälaskua? Missä halvin polttoaine.
Vuokra-autolla Dubrovnikista naapurimaihin
1
137
Vastaukset
Onnistuuhan tuo. Sopivan autovuokraamon ja automerkin etsimiseen menee hieman enemmän kuin kuin paikallisajoihin hankkien. Jotkut vuokraamot ei päästä lainkaan osaan/mihinkään noista, toisilla voi olla merkkikohtaisia rajoituksia, tyypillisesti kalliimpia ei voi viedä.
Lisälaskua tulee. Ei kannata olla mainitsematta kaikkia maita, koska vakuutukset lakkaavat yleensä koko vuokra-ajalta, jos toteavat käydyn "luvattomassa" paikassa. Ja taas kerran riippuu firmasta mitä maksaa. Haarukkaa lie 5-30€/vuorokausi. Tarkista, että haluamasi maat ovat vuokrasopimukseen kirjatut.
Halvin polttoaine löytyy juuri havaitsemaltasi huoltoasemalta. Huoltoasemia ei ole ihan yhtä taajaan kuin koto-Suomessa. Kalliiksi käy polttoaine, jota ummikko-paikallisten kyydissä liftaten yrittää hankkia. Tankkaa aina kun voit, ellet varmasti tiedä seuraavaa tankkauspaikkaa. Hinnoissa on niin pienet erot, että älä rasita sillä itseäsi.
Hanki kunnolliset suunnistamisen apuvälineet. Paperikartta ei ole koskaan huono, mutta kännykkä ja navigaattori kannattaa päivittää myös kuntoon. GPS-jutut ei aina toimi, itse kuljimme tänä kesänä pari tuntia (20-30km/h) vuorten välissä hiekkapolkua, jolla GPS ei toiminut, koska vain hyvin pieni pala taivasta oli näkyvissä kerrallaan.
Kun laadit aikabudjettia, luulen että noissa maissa pääteitä lukuunottamatta keskimääräinen matkanopeus voi jäädä 30-50km/h. Selvittele oletus- nopeusrajoitusten laukeamisperusteet (taajamamerkki yms) ja paljonko rajoitus silloin on. Varustaudu lehmän hermoilla, tiellä voi edessäsi olla lehmä- tai lammaslauma ilman paimenta. Nopeusrikkomukset lie se, jota noissa maissa liikenteessä seurataan (sainpahan 1500dinaarin/12,5€ sakon Serbiasta).
Viisumiasiat selviää Ulkoministeriön matkustustiedotteista. Tulosta ja omaksu! Wikipediasta kannattaa tulostaa myös perustietoa.
Tälle kesälle selvittelin myös aloittajan erikseen mainitsemat maat, jotka kuitenkin jäivät käymättä. BiH ja Serbia tuli käytyä ja oltiin Kroatiassa. Autovuokraamomme oli Oryx, perusvuokra Cliosta oli pari kymppiä vuorokausi. Lisäksi tuli vajaa neljä kymppiä kertamaksua noista vieraista maista. Käytä lentoyhtiöiden(-yhtiösi) autovuokrauksen hakua, sitä kautta voit saada paremman hinnan kuin suoraan sivustolta. Me mentiin Finnairin sivuston kautta.
Kysy lisää, vastaan jos osaan. Hyvää ressua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2344548Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752964- 472443
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451757- 781429
- 211351
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831232PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137949- 69918
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86884