Peipot

Sasha

Olen ajatellut hankkivani joskus peippoja. Niiden hankinta ei ole ajankohtaista vielä moneen, moneen vuoteen, mutta haluan silti tietoa niiden hoidosta - tietoa kun ei ole koskaan liikaa!

Suunnittelin tekeväni niille itse häkin huoneen nurkkaan, jolloin kokoa olisi ihan mukavasti. Olisiko peippoparille hyvän kokoinen häkki pit. 250 cm, lev. 150 cm ja korkeutta kattoon asti?

Mikä olisi suositeltava peippolaji aloittelijalle?

Onko peipoista kirjoitettu hyviä kirjoja? En uskalla luottaa mihinkään ennen kuin olen kokeneemmalta kysynyt, etten hoitaisi tietämättömyyttäni väärin luottaessani huonoon kirjaan. Entä hyviä linkkejä? Tässäkän en uskalla luottaa esim. suomi24:n linkkeihin, koska esim. jyrsijälinkit ovat pääsääntöisesti huonoja enkä usko lintulinkkien olevan juurikaan parempia.

Kiitokset kaikile vastaajille!

8

1050

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peippo

      Kirjastossa jos on niin semmosessa kirjassa kun häkkilinnut kirjoittanut:David Alderton
      ja etu kannessa on kuva undulaatista. Siin on paljon tietoo lintujen hoidosta ja seeprapeipoista on tietoo tosi paljon

    • -Pepe

      Paras suomenkielinen kirja peipoista tälläkin hetkellä on
      Christa Koepffin LOISTOPEIPOT
      ISBN 951-30-6017-9.
      Varsin laaja ja selkeä hoito-opas eri peipoista.
      Aloittelijalle suosittelisin ensimmäisiksi peipoiksi esim.seeprapeippo pariskuntaa joilla on helppa aloittaa.

      • Hanna-sofia

        Joo, seeprapeipot on ehdottomasti helppohoitoisimpia! Suosittelen, että hankit pelkkiä tyttölintuja, mutta useimmissa eläinkaupoissa niitä ei ole, juuri niiden suuren kysynnän vuoksi. Pojat eivät tule toimeen keskenään, paitsi hyvin harvoissa tapauksissa. Itse tein sen virheen, että otin sekä tyttö- että poikaseeprapeippoja ja nyt löytyy munia ruokakippoa myöten!
        Mutta voihan toki munat korvata tekomunilla, jos runsasta jälkikasvua ei halua.
        Tyttölintu rasittuu jatkuvasta muninnasta/poikasten hoidosta, joten runsaasti munivat peipot saattavat kuollakkin pari vuotta etuajassa.
        Onnea tulevien peippojesi kanssa :-)


      • lintunen
        Hanna-sofia kirjoitti:

        Joo, seeprapeipot on ehdottomasti helppohoitoisimpia! Suosittelen, että hankit pelkkiä tyttölintuja, mutta useimmissa eläinkaupoissa niitä ei ole, juuri niiden suuren kysynnän vuoksi. Pojat eivät tule toimeen keskenään, paitsi hyvin harvoissa tapauksissa. Itse tein sen virheen, että otin sekä tyttö- että poikaseeprapeippoja ja nyt löytyy munia ruokakippoa myöten!
        Mutta voihan toki munat korvata tekomunilla, jos runsasta jälkikasvua ei halua.
        Tyttölintu rasittuu jatkuvasta muninnasta/poikasten hoidosta, joten runsaasti munivat peipot saattavat kuollakkin pari vuotta etuajassa.
        Onnea tulevien peippojesi kanssa :-)

        Mulla on seepriksiä. Jos sä aiot hankkia peippoja, niin hanki seeprapeippoja!!! Ne on helppohoitoisia ja vilkkaita pikkulintuja... ainaki mun seeprikset... Mutta älä hanki koirasta ja naarasta niinku mä... sitte ku ne alkaa munimaan niin se on vähä voi-voi ku ne ei tajua lopettaa sitä... Peipoissa on kyllä ainaki miljoona muutaki hyvää puolta ku helppohoitoisuus. Niitä voi laittaa suureen häkkiin montaa eri lajia, esim. seeprapeippo ja muskottipeippo on hyvä yhdistelmä. Muskottipeipot on seepriksiä kalliimpia, mutta ei nekään silti oo mitenkään kalliita.
        Ja sitten hoidosta:
        Peippojen häkki tulisi olla mahdollisimman iso. Jos teet todella noin ison häkin, niin ei peipoilta ainakaan tila lopu. Sitäpaitsi niitä ei silloin tarvii lennättää niin usein.
        Häkki pitäi siivota 2 kertaa viikossa. Jos se ei riitä, nii kannattaa siivota useammin. (itse siivoan joka toinen päivä) Häkin pohjalle kannattaa laittaa sanomalehtiä, niin siivoaminen helpottuu huomattavasti. Koko häkki pitää pestä kerran kuukaudessa saippualla.
        Peipot syövät niille tarkoitettua siemenseosta sekä tuoreruokaa (esim salaattia ja erilaisia hedelmiä). Siementen päälle tipautetaan pari tippaa kalanmaksaöljyä. Ruokaan voi sekoittaa myös kalkkirouhetta (sitä saa eläinkaupoista). Toki kalkkirouheen voi laittaa myös erilliseen kuppiin. Tuoreruoka tarjoillaan erillisestä kupista. Hyviä tuoreruokia on esim.salaatinlehdet (pese ennen ku syötät), banaani, maidolla kostutettu leipä ja omena. Avokadoa EI saa syöttää. Älä anna lintujen myöskään syödä huonekasveja. Lintujen juomaan kannattaa sekoittaa niille tarkoitettua vitamiinia. Juomavesi on vaihdettava päivittäin.
        Peipot rakastaa kylpemistä! Siksi niillä kannattaa olla kylpykuppi. Veden pitäis olla mielellään kädenlämpöistä.
        Seepriksiä ja muitakin peippoja pitää hankkia aina useita, koska peipot elävät suurissa parvissa. Ennen ku ostat linnun kysy sen ikä ym. tiedot. Seepriksiä ei tarvi rokottaa:) Niiden kynnet tarvii kyllä leikata, mutta siltäkin hommalta säästyy, kun peittää häkin orret orsipaperilla (siinä on hiekkapinta).
        Mun mielestä lintuharrastusta aloitteleville paras ensimmäinen lintu on seeprapeippo. Niin se ainaki mulle oli...


    • M

      Tuon kokoisen häkkiin saat jo kohtalaisen parven, voit keskittyä yhteen lajiin tai muodostaa pienen yhteisön keskenään toimeentulevista eri lajeista. Tiettyä lajia mieluiten vähintään kaksi kappaletta, joko samaa tai eri sukupuolta.

      Meikäläisissä oloissa häkin kattoon kannattaa ainakin talveksi laittaa loistevalaisin ja siihen linnuille sopivat putket UV-pitoiset putket (Ad-luxin kauppaama true-light tai lemmikkikauppojen myymä Arcadian "Bird light"). Sopiva valoisa aika on 10-14 h.

      Seeprapeippo on ylivoimaisesti yleisin ja helppohoitoisin, joskin jos haaveilet useista lajeista niin seeprapeippo voi olla häiriöksi ja sitä kannattaa pitää vain omassa parvessaan tai suurempien lajien seurassa. Lisäksi monilla seeprapeiponomistajilla on huolena jatkuva poikastulva... Monet muutkin lajit ovat kyllä varsin kestäviä kunhan perushoito on kunnossa ja linnut ovat lähtöjään terveitä. Esimerkiksi harlekiinipeippo jota jotkut suosittelevat pitämään lähes kasvihuoneoloissa elää ja pesii omassa parvessani ihan normaalissa asuinhuoneessa.

      Pepen suosittelema Loistopeipot-kirja on jo melko vanha, löytynee parhaiten kirjastoista. Suomenkielinen lajinimistö on siinä vanhentunut mutta muuten edelleenkin pätevä (käytännössä ainoa suomenkielinen) perusteos peiponpitäjälle.

      webistä asiallista peippotietoa löytyy liaanista
      http://www.liaani.net/linnut.html

      jenkkipaikoista ihan hyviä ovat http://www.finchworld.com/ ja
      http://www.finchinfo.com/

      Papukaijayhdistyskin neuvoo pyydettäessä (kattaa siis nimestään huolimatta kaikki höyhenikkäät lemmikit)

    • Anonyymi

      Mitä harlekiinipeippo syö

    • Anonyymi

      Mitä harlekiinipeippo syö

    • Anonyymi

      Vastaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      242
      2111
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe