työttömyysturva

Saanko työmarkkinatukea : myin rahapulassa mökin sain voittoa 30000e pääomatuloa. Pääomatulo tappiota tänä vuonna vähintään tuon verran eli -0. Katsooko kela vain tuoton päivärahaa määrittäessä.
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos on sillä hetkellä pääomatuloa tai omistuksia rahastoissa ym. Sen ne katsovat työmarkkinatuessa. Mutta eivät menneitä katso ainoastaan olemassa olevia sijoituksia, ts. jos makuutat vaan rahan pankkitilillä niin silloin saa työmarkkinatuen.

Äänestä

Luonnollisesti et saa mitään.
Vasta kun olet laittanut rahat menemään niin voit jotain saada.

Äänestä

Sieltä Kelan sivuilta löytyy vastaukset.

http://www.kela.fi/maara_tyomarkkinatuki-omat-tulot-vaikuttavat

Tarveharkintaa omien pääoma- ja muiden tulojen perusteella ei sovelleta silloin, kun työmarkkinatukea maksetaan

- 55 vuotta täyttäneelle, joka on täyttänyt työssäoloehdon ennen työttömäksi jäämistä tai
- työllistymistä edistävän palvelun ajalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


loukussa1 kirjoitti:

Saanko työmarkkinatukea : myin rahapulassa mökin sain voittoa 30000e pääomatuloa. Pääomatulo tappiota tänä vuonna vähintään tuon verran eli -0. Katsooko kela vain tuoton päivärahaa määrittäessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu