Ämpärillinen vettä lautalattialle

Lautalattia

Remontin aikana lautalattia oli suojattuna suojapaperilla. Lattialle oli kaatunut ämpärillinen vettä, joka huomattiin vasta noin 10 tunnin päästä (syytä en tässä viitsi sen tarkemmin avata). Osa vedestä oli imeytynyt suojapaperiin ja osa lautalattiaan. Voiko tästä olla aiheutunut kosteusvaurio lautalattialle ja miten tässä pitäisi toimia?

6

3082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkkkk

      Kyllä se kuivaa mikä kastuu. Ei huolta jos lattiassa ei ole rakoja joista vesi olisi pässyt alusrakenteisiin. Jos lauta 28 millistä niin ei tuossa ajassa läpi asti kastu.

      • einiinvakavaa

        Juuri näin - 10 litraa vettä ei paljon kastele ja lautojen pontit estävät veden valumisen eristeisiin. Anna kuivua pari viikkoa, hio ja pinta-käsittele kuten haluat.


    • kastelija

      Just; ei se 10 tai 20 litraa tee mitään; kun tiedetään mistä se sinne meni.
      2 tippaa päivässä olisi pahempi.

    • tarkkanasiellä

      eihän se nyt ihan noinkaan mene! Puu imee itseensä vettä ihan sikana, eikä kuivu lattiassa kahdessa viikossa mihinkään. Lattiapuun kosteus on n. 8%, ämpärillinen vettä nostaa sen helposti tasoon 30-40%, jolloin ollaankin jo tuoreen sydänpuun lukemissa!

    • rak.mies3

      Turpoaa ainakin jonkinverran. Onko mahdollista purkaa se kohta, kuivata ja laittaa takaisin. Itse en pidä työmaalla vesiämpäriä kuin lattiakaivon lähellä. Nämä työt vaatii opettelua vuosia, mutta siihen kyllä oppii.

    • piiloonkatseelta

      Laita ihmeessä muovimatto vain päälle, Näin ne teki viisaat meidän vanhemmatkin 70-80 luvulla.

      Pois silmistä, pois mielestä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      126
      6683
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      59
      5816
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4499
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      99
      4416
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      157
      4221
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      90
      1574
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      389
      1437
    8. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      30
      1325
    9. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      81
      1317
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      42
      1102
    Aihe