Alapään haavaumat

Haavaumia

Miten olette saaneet parannettua alapään haavaumia ja hoitaneet niitä, ettei niitä pääsisi tulemaan?

Bepanthen auttaa hieman, mutta ei tavallaan estä niiden tulemista. Pitää tietenkin ihoa joustavana, mutta ei huvittaisi kokoaikaa rasvassa uida. Ceridal öljyä ja kookosöljyä en pysty käyttämään. Ceridal aiheuttaa ainakin kovan poltteen ja kookosöljyn jälkeen ihoa alkaa hieman kutittamaan. Tämän seurauksena tulee vähän rapsuteltua ja ihoa irtoaa siinä samassa :(

Haavaumia tulee välilihaan ja peräaukon seudulle. Joskus myös häpyhuulien tyveen lähelle välilihaa. Inhottavia kiusallisia pieniä haavoja, jotka tuntee. Kevyet perusvoiteet aiheuttavat myös kirvelyn ja kutinan. Johtunee varmaan kevyestä muodosta.

Auttakaa joku, jolla on ihme kikka tähän vaivaan :/

11

24678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ulpero

      johtunee kuivuudesta. Osta limakalvojen kuivuuteen tarkoitettua voidetta.

      • Haavaumia

        Onko jotain esimerkkejä kun tuo apteekin voideviidakko on ihan kauhea. Ei ainakaan mitään sellaisia, jotka jättävät kalvon pinnalle. Kokemusta, että iho niitä ei kestä kun ei pääse hengittämään.


    • ghjghjhfkk

      Oletko käynyt lääkärissä? Mielestäni ei ole normaalia, että alapää on haavoilla. Jos sinulla on hoitamaton tulehdus, se pitäisi hoitaa pois. Tai jos kärsit hormonivajeesta, niin ehkä kannattaisi harkita ainakin jotakin paikallishoitoa. Saattaa olla muitakin sairauksia, jotka tekevät ihon/limakalvon hauraaksi.

      Itse olen atoopikoksi määritelty (tosin en pahimmasta päästä). Lisäksi minulla on herpes anaaliseudulla, jonka puhkeamista hygienialla ja rasvaamisella pyrin ehkäisemään. Käytän ihoöljyjä (Ceridal, vauvaöljy tms) ja olen ne hyviksi kokenut.

      • haavaumia

        Olen käynyt gynellä, mutta suosittelevat vain ceridalia voiteeksi hoitamaan. Harmi vain että tuo aiheuttaa ärsytystä todella paljon. Herpes minulla on ja siihen estolääkitys päivittäisessä käytössä. Rakkuloita ei ole, mutta pieniä haavoja kuitenkin.

        Hiivaa ei ole emättimestä löytynyt. Voisiko hiivatulehdus olla kuitenkin iholla ja näin aiheuttaa haavaumia?

        Jotain rasvaa tietenkin olisi hyvä käyttää, jotta ei haavautuisi koko aikaa. Yhdynnän jälkeen haavaumat aukeavat kuitenkin. Seuraavaksi varmaan varaan ajan ihotautilääkärille, koska gyne suosittelee vain ceridalia :(


    • muutamaajatus

      Uusi lääkärikäynti on toki paikallaan.
      Papa-koe sinulta on varmaan otettu, mutta onko tutkittu, näkyykö hp-virusta välilihan ja hävyn alueella? Eli mikroskooppia ja etikkapenslausta. Se voisi aiheuttaa haavaumia ja olla varsin ikävä kaveri herpeksen kanssa.

      Vaikka hiivaa ei ole todettu, niin voit kokeeksi ostaa Canesten voidetta ja käyttää sitä viikon ajan. Onko sillä vaikutusta.

      Hormonitasoja sinulta ei ilmeisesti ole erityisesti tutkittu. Apteekista saa estrogeenitabletteja emättimeen ilman reseptiä. Voisit kokeilla 1-2 kuukauden kuuria. Se vahvistaa limakalvoja.

      Liukuvoidetta kannattaa käyttää yhdynnässä.

      Syötkö kunnolla? A-vitamiini on tärkeä iholle ja limakalvoille. Sen esiastetta on mm. porkkanassa. Jotta vitamiini imeytyy, tarvitset myös öljyä sisäisesti. Muista lisätä salaattiisi rypsi- tai oliiviöljyä ihan reippaasti.

      Osalla naisista e-pillerit heikentävät limakalvoja.

      • haavaumia

        Olen miettinyt, että kokeeksi ostaisin hiivavoidetta ja käyttäisin sitä tunnollisesti aamuin illoin. Käytin peräaukon haavaumien hoidossa lääkärilta saamani 5 päivän antibioottivoiteen ja 14 päivän Pimafucort bakteeri-sienivoidetta iltaisin ennen nukkumaan menoa. Tuona aikana minulla ei haavaumia ollut, joten veikkaisin jotain hiivamaista oleva. Ei tosin kutise ja valkovuodossani ei ole muutoksia.

        Papa koe minulta on otettu, mutta tuota mikroskooppi tutkimusta ja etikkapenslausta ei ole. Voiko tämän tehdä tavallinen gynekologi tai ihotautilääkäri. Vai tarvitseeko tuota toimenpidettä varten lähetettä paikkakuntani sairaanhoitopiiriin?

        Emätintä vahvistaakseni olen käyttänyt pari kuukautta Ovestin voidetta aluksi 2 viikkoa ja sitten ylläpitääkseni 2 krt viikossa. Ajattelin seuraavaksi kokeilla repadina plus- emätinpuikkoja. Limakalvot tykkää ja seksiä on helpompi harrastaa. Mielestäni ravintoni on monipuolinen vitamiinilisineen.

        E-pillereitä tai muuta hormonaalista ehkäisyä minulla ei ole käytössä.


    • kahflkfah

      Mulla on aivan täysin samanlaista ongelmaa. Helpommaksi olen todennut bepanthen rasvauksen. Jotkut ihovoiteet aiheuttavat kamalia reaktioita iholle, jonka seurauksena tulee raavittua ihoa ja haavaumia syntyy myös näin. Omat haavaumat sijaitsevat myös välilihan ja peräaukon seudulla.

      Onko kenelläkään A-vitamiini Bellavita voiteesta kokemuksia? Olen kuullut, että tämä voisi olla hyvä.

    • Anonyymi

      Katsopa teveyskirjastosta olisiko kyseessä valkojäkälä. On samankuuloinen ja aiheuttaa hoitamattomana syöpää. Aina tulee mennä lääkäriin jos on haavoja jotka eivät parane.

    • Anonyymi

      Mulla on samat oireet ja myöskin herpes diagnosoitu 6 vuotta sitten. Nää haavaumat ei mun gynen mielestä näyttäneet herpekseltä ja etenkin kun estot on olleet käytössä ja silti haavoja pukkaa aina seksin jälkeen. Kerran haavasta on otettu negatiivinen herpesnäyte, toki se ei kerro oikein mitään. Käytän myös hoitoöljyä ja liukuvoidetta seksin aikana. Sain ohjeen lopettaa estolääkitys ja haavoihin sain nyt kortisonikuurin, mutta olisi hyvä tietää mikä on oikeasti aiheuttaja, jotta osaisin ennaltaehkäistä haavojen syntymistä oikein. Suositteletteko ensisijaisesti ihotautilääkäriä?

      • Anonyymi

        Niinpä ne sanoo: Eivät ainakaan herpestä ole, mut sehän se siellä taustalla. Herpes voi oireilla vain haavaumina.


    • Anonyymi

      Ihotautilääkärille aika. Oireet viittaavat valkojäkälään, joka minullakin on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1929
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      278
      1761
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1560
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1442
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1038
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1007
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      968
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      941
    Aihe