Joo eli tosissaan vaimon siskon perhe osti alkuvuodesta uutena Avensis farmarin 2,0D4D joku active mikä lie. Nyt sitten heinäkuun alussa alkoi kuluttamaan runsaasti jäähdytysnestettä. Samaisesta liikkeestä, josta auton ostivat selvisi, että sylinterikannen tiiviste vuotaa. Pelkkää tiivistettä ei voi vaihtaa, vaan vaihtoon menee koko moottori. Kuulemma sylinterikantta ei pysty kiinnittämään uudelleen "vanhaan" lohkoon.
Nyt on sitten kova kädenvääntö, että meneekö takuuseen. Liikkeen mielestä on käytetty moottoria väärin ja liian kauan samoilla öljyillä. No autolla on ajettu 6000-7000km eli parilla tonnilla on voinut mennä öljynvaihto pitkäksi. Tulossa on yli kymppitonnin remppa, mutta kuka maksaa, on vielä arvoitus.
Uudesta Avensiksesta kannentiiviste vaihtoon
26
<50
Vastaukset
- kertakäyttöistä
Juuri tuon takia Toyotan dieseleitä sanotaan kertakäyttömoottoreiksi. Kannentiiviste on periaatteessa vaidettavissa. Mutta tällä Toyotan keksimällä tyylillä joudutaan sitten vaihtamaan koko kone. Ja asiakas maksaa. No bisnes se on joka kannattaa!
- ihankotosi
Uus avensis on vissiin yli kolme vuotta vanha?
- ei.korvaa.mitään
Jos konetta on "väärinkäytetty" ei takuu korvaa mitään. Se että miten todistetaan, että onko käytetty väärin, se onkin mielenkiintoisempi juttu
- riisseli
tojotaan näemmä tarvii vaihtaa öljyt aina tavattessa,meinaan jos 6-7 tonnia ajettu ja paritonnia mennyt öljyn vaihto pitkäksi.muutenkin aika outoa jos "vanhat"öljyt vaikuttaa kannentiivisteen pitämisee/vuotamiseen.
- luottoauto
Vain täysidiootti uskoo trollin oksennukseen. Autossahan on takuu ja ensimmäinen kolmentuhannen km:n öljynvaihto on suositus. Toyotalla on takuu ja tuotevastuu vähän eri maailmasta kuin vikavaagencenterissä.
- eiluottoa
Ei pidä paikkaansa. Minulle yritettiin maksattaa takuuaikana kytkimen vaihto. Olin kuulemma "luistattanut". Kumma vaan, että mistään muista autoistani ei ole kytkintä "luistatettu".
- Kuvottava_trollaus
Tuo sama juttu on Skodapalstalla. Auto tosin Skoda.
- tojopaskaa
Niinpä, kuvottavaa. Joku Tojo-tollo meni heti skoda-palstalle kirjoittamaan saman aloituksen merkkiä vaan vaihtamalla. No kellonajasta voi katsoa kumpi oli ensin...
- Kuvottava_trollaus
tojopaskaa kirjoitti:
Niinpä, kuvottavaa. Joku Tojo-tollo meni heti skoda-palstalle kirjoittamaan saman aloituksen merkkiä vaan vaihtamalla. No kellonajasta voi katsoa kumpi oli ensin...
Tänne ilmestyi ekana
- huonotrolli
Jos aloittajan trollaus olisi totta niin takuuseen menisi satavarmasti ilman mitään vääntöä. Pelkästään jo käytetun ostaminen liikkeeestä viallisena velvoittaa liikkeen korjaamaan se veloituksetta tai purkaamaan kauppa. Näin se lain mukaan menee.
- nyt_toisella_merkillä
Ethän sä uutta puhelintakaan saa takuuseen, jos olet sen itse rikkonut. Kyllä olen itsekin huomannut että mm. Kaivokselassa keksivät erinäisiä tekosyitä miksi ei vikaa korjatakaan takuuseen. Tai sitten sitä ei löydetä, kuin vasta takuun umpeuduttua
- Jahetisekyykähti
"Joo eli tosissaan vaimon siskon perhe osti alkuvuodesta uutena Avensis farmarin 2,0D4D joku active mikä lie. Nyt sitten heinäkuun alussa alkoi kuluttamaan runsaasti jäähdytysnestettä. "
Tulikin sitten se yllätyskyykky. Vaikka auton piti kestää vaikka mitä!- tojouskovainen
Auto kestää, mutta alihankkijan toimittama osa (moottori) ei. Vai miten se vakioselitys nyt menikään?
- Valkotakkisenluo
Aloittajalla taas satukirjan jutut. On se vaikeaa kun se oma taksi on aikanaan lauennut.
- Onkovanhavaiuusihörhö
Tämän ketjun aloittaja on hörhö vailla vertaa ! Mistähän lie tämäkin kuoriutunut?
- trollix
Aika epätoivoinen trolli, voi voi....
- eipidämehujaan
Yllätyskyykky!
- siskonkälynmummonAve
Siellä volsun pettynyt omistaja yrittää mustamaalata taas laadukasta maailman menestyneintä merkkiä.. Koville ottaa kun erehtynyt kesto pazkaan rahansa tuhlaamaan. Nyt sitten kärähti viellä huijauksesta. Sivun mennen sanoen itsellä oillut 4 vuotta ja 135000km ajettu Ave diisseli eikä mitään ongelmia. Auto kuin uusi vielläkin.
- heheheaeaa
Koville otta Tojo-paskan kansiviat;D Tee nyt taas pari aloitusta Vw:n päästöhuijauksesta että paha olosi hellittää
- ValehteletJatkuvasti
Toyota ei ole kyllä menestynyt merkki. On lähes aina vertailutestien jumbo. Formuloissakaan ei tullut menestystä. Säälittävin automerkki. Kertakäyttömoottorilla varustettu halpis.
Muutama kuukausi sitten kerroit ajaneesi Aven romulla 85 tkm. Ja reilu viikko vaihtaneesi sen uuteen ja juoneesi yhden "wiskipaukun".
- nevö.ögen
Kyllä tuo aloitus on varmasti totta. Itsellä vähän samanlaisia kokemuksia corolla verson kanssa. Takuuseen ei menny ja kalliiksihan se tuli. Nykyään Passat 2,0Tdi, reilu parisataa tuhatta ajettu, eikä mitään vikaa. Vaimolla Citikka c4 1,6hdi ja siinä jo lähemmäs 400tkm mennyt ongelmitta. Sivu mennen sanoen naapureilla on pari vuotias Verso diisseli ja kyllä se on narun perässä lähtenyt pihasta jo monen monta kertaa
- hahhhahhsdhahha
taas on vw kaupan satusedät asialla, hohhoijaa
- Prööötti
MIksi olisi?
- EiRiisipussia
Prööötti kirjoitti:
MIksi olisi?
Ei miksikään.
- D4DMurheenalho
Paljon on Tojon liikkeen pihassa Tojoja joissa on keula ylhäällä odottamassa moottoriremonttia, siis entinen moottori on nostettu pois.
- einekestäyhtäänmitään
Tuon takia Toyotan moottoreita kutsutaan kertakäyttömoottoreiksi !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934722Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2043768Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311214
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934