lakanhinta

onko tietoo paljonko lakkakilo maksaa poimijalle...???
15105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Ei maksa mitään jos menee kävellen metsään ja on omat eikä vuokraämpärit mukana!

Äänestä

Ei maksa mitään jos menee kävellen metsään ja on omat eikä vuokraämpärit mukana.

Äänestä

PALJONKO MAKSETAAN KILOLTA ?

Äänestä
  • Rautakauppiaalle maksetaan yleensä litrahinnalla ja astian koot yleensä ovat; 0.9 ltr, 2.7 ltr seä 9 ltr.
    Hintaa on hieman vaikea arvioida, sillä on olemassa valtava määrä erilaisia lakkoja eri käyttökohteisiin.

    Äänestä

Laskin hinnan yksi syksy. Ajoin vajaa 200km, rengas hajosi, eväät ym. kulut ja löysin 10 lakkaa. Hintaa lakkakilolle tuli n. 18000e.

Äänestä
  • Milläs liikuit, suihkarilla?? Vai jouduitko puhjenneen renkaan takia ostamaan uuden auton?? x)

    Äänestä

  • Kuulin, että poimijalle maksaisivat jotain 7 - 8 euroa kilolta ja että aiemmin hinta olisi ollut 11 euroa kilolta.
    En tiedä tarkkaan, kun en koskaan saa niin paljon lakkoja, että voisin myydä niitä kenellekään.

    Äänestä

En tiedä sumin hintaa mut ranualla jopa 15€ kg

Äänestä

Suminhinta vaivaiset 8€ kg,mutta on sitä maksajalle siinäkin.En myy tuohon hintaan
jos Mansikka maksaa 6€ kg.

Äänestä

Puolangalla risuvaarassa vihreä vw transporter, missä ikkunat koko autossa vm. noin 90 luvun alun oli rikkomassa varsi ja kantoja pois noin 7 kg saaliista....
otin kuvan jälkikäteen , toivottavasti eivät osta kukaan pysäyttäjässä yms.
markonsuon kohdalla itäeuroopan poijat kerto kansainvälisiä mielipiteitäään
kun meni katsomaan auton viereen parkkipaikalle

Äänestä
  • Meillä on paksteessa vielä entisiä lakkoja ja nekin säilyneet hyvin. Nyt säilön niin paljon kun löytyy ja voi olla ensikesänä huonompi lakkavuosi.

    Äänestä

Ajelin autolla 130 km ja sain yksin lukiin 27 lakkaa. Painoa niille kertyi 72 grammaa. Dieseliä palo 9 ltr kertaa 1,31 eur/ltr. Se on 11,79 eur. Ojalan laskuopin mukaan lakkakilolle kertyisi hintaa pelkkinä polttoaineina 163 euroa. Muut kulut sittä päälle!

Äänestä

13 €/kg Suomussalmella

Äänestä

13 € /kg Suomussalmella

Äänestä

Kajaanista saa puolet halavemmalla!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaseli kirjoitti:

onko tietoo paljonko lakkakilo maksaa poimijalle...???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu