Muutettuani koira alkoi vartioida rappukäytävän ääniä. Videoinnin perusteella se vartioi vain minun läsnäollessani. Se ei siis hauku päivisin, vaan nimenomaan illalla ja yöllä. Naapurihuoneistoista kuuluu ajoittain ties minkälaista kolinaa ja kilinää, mutta niistä koira ei välitä. Vain askeleet ja ovikellon pirinä kiinnostavat sitä.
Olen palkinnut koiraa ahkerasti hiljaisuudesta juustopalojen avulla. Nykyään koira ei hauku edes ovikellon äänelle. Se vain urahtelee ja tuhahtelee, minkä en usko kuuluvan rappukäytävään tai naapuriasuntoihin.
Ongelma on kuitenkin se, että yksi naapureistani käy yötöissä ja nukun, kun hän palaa kotiin n. 2:30-3:15 aamuyöllä. Koiraa ei ole palkittu yöaikaisesta hiljaisuudesta, joten se haukkuu kotiinpalaajaa, kunnes käyn etuovella "varmistamassa". Välinpitämättömyys villitsee koiraa entisestään ja kyseessä on ilmiselvä vartiointikäyttäytyminen. Myös kiellot tuntuvat pikemminkin yllyttävän kuin tasoittavan sitä.
Millä tavoin voisin kouluttaa koirani pysymään hiljaa - myös öisin?
Koira puhisee öisin
4
262
Vastaukset
- 161026
Jos koira on vierellä niin tartu salamannopeasti kuonon ympäri kiinni, tukeva ote ja sano "shh, nyt nukutaan". Tarvittaessa tehosta perkeleellä, kuiskaten mutta vakuuttavasti. Meillä on tuo sama joka vuosi kun kesä saapuu ja ilmat muuttuu sellaisiksi että voi parvekkeen ovea pitää yötä myöden auki jolloin jokaisen mopojonnen pärinät pitäisi muka ilmoittaa. Muutaman yön jälkeen tottuu, mutta sama toistuu joka helkutan vuosi.
- Unetonna
Tämä auttoi. Koira vaati fyysisen kosketuksen kieltoa tehostamaan. Nykyään vain vilkaisee minua ääntä kuullessaan. En tiedä mitä tekee öisin, mutta ei ainakaan ääntele. Kiitoksia!
- Keepitsimply
En usko että hiljaisuudesta palkitseminen kannattaa, ei koira sitä tajua. Tottuu vaan siihen että ihmisen asia on jatkuvasti herkkuja sille tarjoilla. Tuollainen käytös on kyettävä kieltämällä karsimaan. Ellei koira kieltoa usko, on kysymyksessä johtajuusongelma.
- Auttoimeillä
Suihkauta vesisuihkepullolla haukusta sama teho kuin kaupassa oleva petcorrectorilla eli keskeyttää negatiivisen toiminnon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 475895
- 495371
- 523753
- 143695
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise1013478- 313146
- 592894
- 592776
- 562430
- 461881