Miten vois ylipuhuu vanhemmat??

HaluanTietää

Eli siis.. mun iso haave ois mennä Australiaan vaihtoon, mut sitten mun vanhemmat kokoajan sanoo ku se on kallis ja kaikkee.. okei, mul ois viel joku 3-4vuotta aikaa päättää, et aionko ees mennä mihkää vaihtoo jne. mut sitten, kun kysyin äiteltä, et oisko se ok sille et hakeutuisin joskus vaihtoon tms. niin se sanoo että "Et. Mee eka Ruotsiin." (meillä siis asuu sukulaisia Ruotsissa) ja sitten, ku oon laittanu Demi.fi ;in kaikkia sellatteita et kannattaako mennä ja mitä huonoi ja hyvii puolii siel on olla vaihos jne. eli oon kokeillu tutkia asiaa, ja oon yrittäny kattella hintoja ja kaikkee sellasta. niin sitten iskä sano tos yks ilta et "Siinä matkassa sinne ei isona ongelmana oo ne hämähäkit tai käärmeet tai se 5-9h aikaero, vaan se hinta. se kuiteskin maksaa toistakymmentä tonnia, ja ku sitä rahaa ei oo niin paljoo _turhaa_." niin sit aloin vaa kelaa, et onks ne kuunnellu yhtään mitään, mitä oon sanonu. koska oon tutkinu ite hintoi, joo, okei, se 1vuosi siellä maksaa sen 9.000-14.000€ mut yritän kattella siinä 9.000-11.000€ paikkeilla olevaa. Sitten ku oon kokoajan sanonu, että siellä on isäntäperhe, ja ne pitää musta huolta siellä jne jne. mut ei.. äite ei kuuntele.. tai kuuntelee, mut ei välttämättä sisäistä. meinaan se ei ota huomioon sitä välttämättä, et oon kuiteski jotain 16v. sillon ku oisin sinne vaihtoon lähös, koska aikasemmin en itekkään haluis lähtee. Anyway, ymmärsitte varmaan, et oon yrittäny jo ite ylipuhuu niitä ja silleen.. mikään mun yrittämä ei tehoo. Ja sit kuiteski pitää ottaa huomioon tässä se, et mun äite antaa periks, kun kauan hokee, mut iskä ei välttämättä niin helpolla. Siks kysyn teiltä, et onko teillä mitään hyvää neuvoo, et miten ne pystyis ylipuhuun kunnolla??

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tooexspensive

      No tuskin niitä vanhempia voi edes ylipuhuu jos se on rahasta kiinni. Eikai hekään voi rahaksi muuttua vaikka haluaisikin sut päästää sinne.

    • senajanjoelänyt

      Kehitä jostain se puuttuva reilu kymppitonni niin saattaa alkaa helpottaa. Vanhempasi ymmärtänevät paremmin rahantulon logiikan. Rahanpuute ei ole mielipidekysymys, eikä ylipuhuttavissa. Asian eteen toki voi tehdä jotain, ja siihen puoleen voi vaikuttaa. Neljä vuotta ja kymppitonni, tekee 2500€/a. Ja siitä kun taputtelee sen kuukausittain niin päästää reiluun kahteensataan per kuukausi. Sen verran pitäisi saada jemmaan. Paljonkos sun viikkoraha olikaan?

      Tässä olisi loistava paikka taloudenpidon opeille kotona. Jos siis vanhempasi ja sinä itse pystytte asialliseen keskusteluun aiheesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2462
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2238
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2058
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      52
      684
    Aihe