Miten vois ylipuhuu vanhemmat??

HaluanTietää

Eli siis.. mun iso haave ois mennä Australiaan vaihtoon, mut sitten mun vanhemmat kokoajan sanoo ku se on kallis ja kaikkee.. okei, mul ois viel joku 3-4vuotta aikaa päättää, et aionko ees mennä mihkää vaihtoo jne. mut sitten, kun kysyin äiteltä, et oisko se ok sille et hakeutuisin joskus vaihtoon tms. niin se sanoo että "Et. Mee eka Ruotsiin." (meillä siis asuu sukulaisia Ruotsissa) ja sitten, ku oon laittanu Demi.fi ;in kaikkia sellatteita et kannattaako mennä ja mitä huonoi ja hyvii puolii siel on olla vaihos jne. eli oon kokeillu tutkia asiaa, ja oon yrittäny kattella hintoja ja kaikkee sellasta. niin sitten iskä sano tos yks ilta et "Siinä matkassa sinne ei isona ongelmana oo ne hämähäkit tai käärmeet tai se 5-9h aikaero, vaan se hinta. se kuiteskin maksaa toistakymmentä tonnia, ja ku sitä rahaa ei oo niin paljoo _turhaa_." niin sit aloin vaa kelaa, et onks ne kuunnellu yhtään mitään, mitä oon sanonu. koska oon tutkinu ite hintoi, joo, okei, se 1vuosi siellä maksaa sen 9.000-14.000€ mut yritän kattella siinä 9.000-11.000€ paikkeilla olevaa. Sitten ku oon kokoajan sanonu, että siellä on isäntäperhe, ja ne pitää musta huolta siellä jne jne. mut ei.. äite ei kuuntele.. tai kuuntelee, mut ei välttämättä sisäistä. meinaan se ei ota huomioon sitä välttämättä, et oon kuiteski jotain 16v. sillon ku oisin sinne vaihtoon lähös, koska aikasemmin en itekkään haluis lähtee. Anyway, ymmärsitte varmaan, et oon yrittäny jo ite ylipuhuu niitä ja silleen.. mikään mun yrittämä ei tehoo. Ja sit kuiteski pitää ottaa huomioon tässä se, et mun äite antaa periks, kun kauan hokee, mut iskä ei välttämättä niin helpolla. Siks kysyn teiltä, et onko teillä mitään hyvää neuvoo, et miten ne pystyis ylipuhuun kunnolla??

2

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tooexspensive

      No tuskin niitä vanhempia voi edes ylipuhuu jos se on rahasta kiinni. Eikai hekään voi rahaksi muuttua vaikka haluaisikin sut päästää sinne.

    • senajanjoelänyt

      Kehitä jostain se puuttuva reilu kymppitonni niin saattaa alkaa helpottaa. Vanhempasi ymmärtänevät paremmin rahantulon logiikan. Rahanpuute ei ole mielipidekysymys, eikä ylipuhuttavissa. Asian eteen toki voi tehdä jotain, ja siihen puoleen voi vaikuttaa. Neljä vuotta ja kymppitonni, tekee 2500€/a. Ja siitä kun taputtelee sen kuukausittain niin päästää reiluun kahteensataan per kuukausi. Sen verran pitäisi saada jemmaan. Paljonkos sun viikkoraha olikaan?

      Tässä olisi loistava paikka taloudenpidon opeille kotona. Jos siis vanhempasi ja sinä itse pystytte asialliseen keskusteluun aiheesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7355
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3907
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2622
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2615
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2349
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2229
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2065
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe