SEM-elementtihormistosta kaipaisin tietoja, koska jokaisesta muusta on täällä kirjoitettu.
Tyyppihyväksyntä löytyy vuodelta 2002.
Edustajat ilmeisesti muurausalan ammattilaisia, mutta millainen se on asentaa etenkin itse?
Kommentteja, kiitos.
Tyyppihyväksyntä löytyy vuodelta 2002.
Edustajat ilmeisesti muurausalan ammattilaisia, mutta millainen se on asentaa etenkin itse?
Kommentteja, kiitos.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa välttää tätä tuotetta ja käyttää Schiedeliä tai Optirocin tuotetta. Sisäputket osittain kieroja, hankala asennettava.
käyttökokemusta ei hirmuisesti vielä ole, mutta ihan hyvältä vaikuttaa. Meillä muurari suositteli kyseistä hormia, ja hinta oli edullisempi kuin Schiedelillä. Muurari myös asensi hormin, eikä siinä kauaa nokka tuhissut. Itsekin olisi ollut varmasti helppo kasata.
Ei SEMissä mitään vikaa ole, mutta sen asennus vaatii vaan omat niksintä. Ensinnäkin elementit ovat vähän kartioita, joten ne tulee asentaa joka toinen aina "ylösalaisin", ettei tule pykälää. Toinen tärkeä seikka on villan asennus. Jos villaa ei laita huolella, niin voi jäädä lämpösilta putkesta kuoreen. Joskus villan laatu on kyllä vähän huono, mutta muuten ihan ok hormi varsinkin hintaisekseen. Suosittelen kohtuullisille ammattilaisille. Ei ole yhtä helppo kuin Schiedel, mutta menee hyvin kun vähän miettii. Elikkä toisin perin ajateltuna omatoimirakentaja voi säästää pitkän pennin. Itse olen asentanut noin 20 hormia ja viimeisimmän omaan kotiimme.
Mulla tarjoukset on toisin päin: SEM on 500 € kalliimpi kuin Schiedel. 12 metrin piippuna ja tuplahormilla, siis.