eli tarviiks viellä olla passi mukana jos lähtee tallinnaan ??
Vastaukset 6
- alkupmuumimummu
Ei tarvi, mutta henkilökortti tarvitaan, jos ei ole passia. Ajokortti ei riitä.
- mimmilää
Henkilökortti on oltava poliisin myöntävä henkilökortti sitä en tiedä, että kelpaako myös kuvalinen kela-kortti . Milloin lähdet? itse lähden Ti. 8.9
- SuperTiivisteet
"Viroon matkustavalla Suomen kansalaisella tulee aina olla mukanaan virallinen matkustusasiakirja, jollaisia ovat vain passi sekä poliisin myöntämä kuvallinen henkilökortti. Ajokortti tai esim. kuvallinen Kela-kortti eivät ole hyväksyttäviä matkustusasiakirjoja."
Tiedon lähteenä Suomen suurlähetystö, Tallinna:
http://www.finland.ee/public/default.aspx?nodeid=40608&contentlan=1&culture=fi-fi - egh3h
Henkilökortti tai passi, mutta eipä sitä päiväreisilla juuri kysytä ellei joudu johkin tullitarkastukseen. hotellissa pitää antaa passin numero.
- tallinnaataskussa
Kuten jo edellä kerrottiin, joko passi tai henkilökortti on oltava mukana, vaikkei sitä välttämättä missään vaiheessa tarvi esitelläkään. Lait on siis samat kuin kaikissa EU:n välisissä matkoissa. Hotelleissa tosin suosivat passia, kokevat sen kait turvallisemmaksi vaihtoehdoksi.
Vaikka monet edelleen lähtevät Tallinnaan hakemaan juomapuolta, joka sekin on viime aikoina kallistunut, on Tallinnassa paljon muutakin tehtävää ja katseltavaa. Vanhankaupungin yläpuolella kohoavan kukkulan laella oleva Toompean linna on omia lempikohteitani, samoin kuin vanhankaupungin kujat historiallisine rakennuksineen. Lapset puolestaan viihtyvät vaikka eläintarhassa.
Paras info Tallinnasta löytyy seuraavasta osoitteesta:
http://kaupunkilomalle.com/tallinna - kerro.ihmeessä
"Hotelleissa tosin suosivat passia"..
Ai kuinka? Saako passilla matkustava parhaat huoneet vai pannaanko henkilökortilliset jonottamaan erikseen ja palvelu on hitaampaa? Vai onko niin että henkilökortilliselle ei ole kaikkia niitä palveluja kuin passilliselle on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pyhäjärvi syvällä kusessa
Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha1411604- 1481081
Miten voi sinun
tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät69956Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?
Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi308864- 68743
PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE
...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.56733- 37629
- 62612
Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"
Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi7601Missä vaiheessa
Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et33571