Kaupungin pellot

12312312312

Aamupostissa joku kommentoi, että Riihimäen kaupungilla on 30 hehtaaria kesannolla olevia peltoja, mistähän ne löytyy muka?

6

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 30.7.15

      Jos on, selvinnee teknisen viraston kartoista, kunhan lomakausi loppuu.

    • i7t7tryy

      Mattilan kartanon pellot taitavat olla nykyään kaupungin maita. Ovat pohjavesialueella, joten eivät sovellu rakentamiseen.

    • KukkivaPolku

      Eikö kaupungilla ole myös joku peltoala kaupunkilaisille vuokrattuna palstaviljelyyn, onko kaikki käytössä vai olenko väärässä ?
      Pieniä siirtolapuutarhatontteja pikkutaloineen ei taida olla, olisiko sellaisille käyttäjiäkään ... , vaikka toisaalta on niihin jossain kaupungeissa jonojakin.
      Tietysti pohjavesialueilla ei isommin ainakaan harrastajan kannata viljellä, ja varsinkin kun muuallakin tyhjää peltomaatakin voisi olla käytettävissä, ainakin sitten kun jostain nykyiset vuokrasopimukset päättyvät. Kaupungin rahatalouden kannalta olisi varmaan tuottoisampaa kaupunkilaisille pikkualoja vuokrailla viljelyyn kuin viljelijöille lisämaaksi, onko sitten kysyntää on toinen asia ...

      • 9.8.15

        Peltosaaressa on palstaviljelyä kaupungin vuokrapalstoilla. Kaupungin puutarhapuoli on hoitanut vuokrausta.


      • Riihimäelleonjoskus

        Riihimäellä on joskus vuosikymmeniä sitten perustettu siirtolapuutarhayhdistys, tietääkseni 60-luvun lopulla. Taitaa olla rekisterissä edelleen, mutta toimintaa ei taida olla.
        Muutama vuosi sitten muistaakseni Kirsti Leskenmaa oli aktiivinen ja puuhasi siirtolapuutarhatoimintaa Riihimäelle. Loppujen lopuksi kiinnostuneita ei löytynyt riittävästi.
        Mielestäni pienten palstojen vuokraaminen kuntalaisille on lähinnä hyvää palvelua, ei mitään tuottoisaa työtä. Pienen palstan vuokraaminen aiheuttanee enemmän menoja kuin mitä kesän vuokra on.


    • Arolampelainen

      Arolammilla monta peltoa kaupungin, ennen olleet vuokralla mutta nyt kasvavat paskaruohoa jo :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10166
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4040
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3602
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2654
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1572
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe