Monivuotinen kutina

95tyttö

Äläpääni alkoi kutista kun menin kuudennelle luokalle ja kerroin äidille siitä ja hän osti hiivalääkkeitä, mutta kutina ei lähtenyt millään sen jälkeen olen käynyt tk.ssä ja otettii testit löytyi bakteerivaginoosi johon sain lääkkeen. Kutina ei vieläkää lähtenyt pois.. sitten myöh kävin papassa ja kaikki ok. Oon ostanu aineki 5 hiivalääkettä mitä laitetaan emättimeen ei auta... Osaisiko joku sanoa auttaako suun kautta otettavat hiivalääkkeet paremmin? Epäilen nimittän että on kyse hiivasta ja sitkeästä sellaisesta aivan sietämätön kutina, todella runsas valkovuoto (seksiä harrastaessa sitä oikein valuu kunnolla) haavaumia alapäässä.. mitkä kyllä johtuu todennäköisesti tästä jatkuvasta raapimisesta. Mutta apuja kiitos!?

13

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkäriltäapu

      Mene lääkäriin. Hiivalääkkeitä ei syödä arvausten perusteella.
      Haavaumat alapäässä eivät kuulu asiaan. Voivat viitata myös sukupuolitautiin.
      Seksin aikana naisen kuuluu kiihottua ja kostua, jotkut suorastaan valuvat. Se ei ole sama asia kuin valkovuoto.

      Jos kaikesta huolimatta kysymyksessä on jatkuva hiiva, niin monilla toimii se, että vähentää makeansyöntiä ja -juontia ja korvaa vehnäleivät rukiisilla. Myös alkoholi saa hiivan innostumaan.

    • 95tyttö

      En usko että on sukupuolitautia koska vaiva on alkanut 13 vuotiaana ja en ole silloin harrastanut seksiä vielä.. Lääkärissä olen käynyt muutamaan otteeseen mutta mitään ei löydy?
      Kerran lääkäri puhui mulle jostain kutina kierteestä mutta en oikein ymmärtänyt mitä se sillä meinasi ?

      • tsemppiäsulle

        Suun kautta otettu lääke toimii paremmin.


    • 95tyttö

      Kiitos kun vastasit! koitan sitä suun kautta otettavaa. Onko väliä merkillä kun niitäkin on muutamaa eri merkkiä? Toimiiko kaikki samalla tavalla ? Jos ei sillä lähde niin sitten menen yksityiselle kun ei nuo muut lääkärit mitään tee...

      • tsemppiäsulle

        Diflucan on hyvä tuote.


      • menegynelleheti

        Tuskin on hiivaa.

        Hiiva lähtee ihan millä tahansa hiivalääkkeellä ja yhdellä kuurilla.


    • paper

      Tämä saattaa kuulostaa hullulta, mutta oletko ajatellut, että kutina voi johtua wc-paperista? Mulla se edullinen keltainen wc-paperi aiheutti kutinan ja juoksin lääkäreiden luona monen monituista kertaa ennenkuin itse tajusin missä vika.
      Ja sitä keltaista paperia on useissa työpaikkojen vessoissa jne. Ei muuta kuin omat paperit taskuun ;)

      • Paperit_vaihtoon

        Kierrätyskuidusta tehyssä WC-paperissa on ärsyttäviä kemikaaleja, kannattaa käyttää puhtaasta selluloosakuidusta tehtyä paperia, jos se auttaisi.


    • menegynelleheti

      Millä peset?
      Mitä kuitua on alusvaatteissa?
      Mitä syöt?
      Mikä ehkäisy?

      Oletko käynyt gynellä?

      Tavallinen lääkäri ei näistä tiedä.

      Tuskin sulla mitään hiivaa on?

      Vähennä hiilareita. Viljat, sokerit, peruna ja riisi.

      Syö rehuja.

      • menegynelleheti

        Allergiaa voi aiheuttaa lähes mikä tahansa kemikaali ja vaatemateriaali.

        Joten kokeile vaihtaa pesuaine ja alusvaatteet puuvillaisiksi tai 100% silkkiä.

        Älä käytä pikkuhousunsuojia, jos ei ole monkkuja.

        Älä käytä liian kireitä alushousuja.

        Poikakaverisi ei le kiinnostunut sinun alkkareista vaan sinun tussustasi.

        Voit olla myös allerginen poikakaverisi spermalle.


    • monny

      Heippa,mene oikeaan gynegolgogin juttusille,ei tk lääkärit mitään tiedä.Puhun kokemuksistani.Samalla rahalla maksat yksityisgynen ,älä yleislääkäriä.Haavaumat viittaisivat gondyloomaan tai johonkin herpekseen,jotenka poikakaverisikin saattaa olla aiheuttajana,vaikka ei oirehtisikaan.Molemmat pitäisi tutkia.Itse sain herpeksen alapään haavaumina nuoruuden aikaisen poikakaveriltani,kirveleviä haavaumia.Mutta oikea osoite on gynefologi,jos ei ole rahaa,vaadi terveyskeskuksen lääkäriä laittamaan jo lähete,koska vaivasi ei ole parantunut heidän avullaan ja jatkuu!Ei muuta kuin soitti terveyskeksukseen ja lääkärillesi soittopyyntö ja vaade naistentautien erikoislääkäriin eli gynen puuolelle,joten aiköhän apuja löydy tai jos rahaa on ,niin ahdttom,asti tksityisgynelle! Rahasi menevät apteekin käsikauppapuolelle,et ole saanut apuja hiivalääkkeistä ym,kyse ei ole välttämättä hiivasta vaan ihan joistakin m uista! Mutta älä pese alaåäätäsi saippuioilla,älä edes intiimialueen tuetteilla,pelkkä vesipesu riittää illalla,ja hajusteettomia tuotteita alusasujen pesuun,herkkäihoisena itse saisian paikat kutiamaan,jos liian voimakkailla pesuaineilla ja huuhteluaineilla pestään kuteeita.Ps kireet farkut rentoihin reisitaskuhousuihin,pelkät normaalit alkkarit puuvillasta ja anna alapääsi olla ilman housuja yöt ,paitsi menkkojen aikana.Rasvaa ceridal öljyllä alapäätäsi,jos kuivaa ja kutiaa.kuivat ihot aluerlla ärsyttävät aluetta myös--PS gynegologi oikea osoite ja tutkituta poikakaveriskin,saattaa kantaa herpestä ym haavaumia tuottavia pöpöjä!

    • monnykka

      PS,ANTEEKSI muutama kirjoitusvirhe,uudet näppäimet tuntuvat oudoilta ensikertaa koneellani! mutta ymmärrät varmaan sanoista mitä tarkoitan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      84
      1686
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      271
      1584
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      285
      1343
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      1282
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      905
    6. 66
      874
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      66
      863
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      46
      861
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      841
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      818
    Aihe