""Suomen lainsäädännössä musiikin kopiointi verkosta on laillista, eikä
Teosto ota kantaa musiikin lähteeseen. Tämä on järjestelmä, jossa musiikin
kopiointi internetistä on laillista ja hyväksyttävää."
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=22479
Ei murhetta, huolta. Hyvää joulua!
Teosto ota kantaa musiikin lähteeseen. Tämä on järjestelmä, jossa musiikin
kopiointi internetistä on laillista ja hyväksyttävää."
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=22479
Ei murhetta, huolta. Hyvää joulua!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jeps musiikkia saa ladata omaan käyttöön (toistaseks) niin paljon kuin huvittaa. Mutta siis kyllä warettajat yleensä ottaa myös esim softia minkä lataaminen on taasen täysin kiellettyä. (koskaan omaan käyttöön softien lataamisesta ei ole rangaistusta määrätty, tämä on siis laitonta, mutta rangaistusta ei ole säädetty). Edelleenlevitys molemmissa tapauksissa on taasen rikos :/ Ja siitä tässäkin on kyse.
No mikä kaikki imurointi sitten on laillista - siis elokuvat, ohjelmat, musiikki, pelit?
Musiikkia ja leffoja saat netistä ladata, koska sinä tai joku muu on maksanut sen teostomaksuissa. Eli esimerkiksi firmat, jotka ovat käyttäneet cd-r -levyjä tiedostojensa (esim. dokumentit) jakamiseen ja varmuuskopioihinsa, ovat maksaneet puolestasi sinun musiikin imuttamisen. Sama koskee leffoja.
Mutta em. ei koske ohjelmia (ja pelejä jotka ovat ohjelmia). Niillä on lisenssi, joka kertoo, miten niitä saa jaella. Pääsääntöisesti ohjelmia, joita myydään kaupassa, ei saa ladata itselleen ilmaiseksi, tai niistä pitää maksaa jonkin kokeiluajan jälkeen (shareware).
Mutta huomaa, että jos lataat musiikkia, useimmilla p2p -ohjelmilla myös jaat sitä. Ja jakaminen on kiellettyä. Yritä löytää ohjelma, jolla jakamisen (upload) voi estää.
näin ainakin oli aiemmin:
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/tekl.html#2
muutoksia:
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/tekoik/tekl-hist.html
Firmojen ei tarvitse maksaa cd-r -levyistään teostomaksuja. Seuraava on lainausta yksityisen kopioinnin hyvitysmaksun sivuilta:
"Täyttäessään laissa säädetyt edellytykset hyvitysmaksun piiriin kuuluvia tuotteita ammattimaisesti käyttävillä yrityksillä ja yhteisöillä on oikeus saada tuotteista suoritetun hyvitysmaksun palautus Teoston hyvitysmaksuyksiköltä. Palautuksen edellytyksenä on yrityksen tai yhteisön y-tunnus."
"Tyhjiä tietokoneella tallennettavia cd-ja dvd-levyjä käyttäville ammattimaisille käyttäjille voidaan myös myöntää oikeus ostaa cd-r- ja dvd-r levyjä ilman hyvitysmaksua, mikäli ne toimittavat hyvitysmaksuyksikköön erillisen vakuutuksen siitä, ettei cd- tai dvd-levyjä tulla käyttämään yksityiseen kopiointiin."
Eli yritysten ei tarvitse maksaa tätä hyvitysmaksua, sen maksavat pelkästään yksityiset levyjä ostavat kuluttajat.
Hyvitysmaksuttomia medioita ei ole ollut kovin pitkään helposti saatavilla. Luulen, että monessa firmassa edelleen hankitaan hyvitysmaksullisia medioita varmuuskopiointiin. Ja maksetaan Teostolle. Ansiotonta ansaintaa Teostolta, sanoisin.