huoltosopimus?

Hei!

Ostan uuden golffin. Kannattaako ottaa vw-huoltosopimus. Kulut ensimmäisenä vuonna n. 200 euroa, toisena n. 300 ja kolmantena n. 360 euria. Ajan n. 15 000 km vuodessa. Huoltosopimus kattaa määräaikaishuollot ja kaiken muun, paitsi renkaita.

Onko kokemuksia ja kannattaako. Onhan takuukin voimassa kaksi vuotta.

Kiitollisena vastauksistanne, Tiina!
11179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Otin firman autoihin tuon ja on se kannattanut ainakin toistaiseksi, vaikka silloin pyysivät tuplahinnan nykyisiin hintoihin verrattuna.

Kahtena ensimmäisenä vuotena ei tuosta tietenkään ollut paljoa 'etua', takuuhan kattaa vielä silloin kaikki vikojen korjaukset.
Huolenpitosopimus kattaa huollot, renkaiden kausivaihdot ja kuluvien osien korjaukset (jos takuu ei niitä kata, joitain poikkeuksia lukuunottamatta).

Huolloissa kannattaa pyytää öljyä mukaan pullossa, jos on tiedossa että öljyä pitää lisätä ennen seuraavaa huoltoa, lisäöljy kuuluu huollon yhteydessä sopimuksen hintaan ja tästä oli melkoinen hyöty vaimon Touranin kanssa, se kun söi öljyä ennen ensimmäistä huoltoa yhteensä 7l, vaikka öljyt oli periaatteessa siihen vaihdettu ja kolmasti ennen ensimmäistä huoltoa - no nyt auto on menossa vaihtoon, kun sitä ei yksikertaisesti saada kuntoon.
Samoin vaihdatin tuulilasinpyyhkijät ja ajovalotpolttimot aina huollon yhteydessä (olivat sitten pimeinä tai ei).

Kolmantena vuonna alkoi sitten esiintyä vikojakin, joihin takuu ei tietenkään enää puutunut - mm. penkinlämmittimien vastus, takaluukun kahvan mikrokytkin, ajovaloumpio alkoi vuotaa kosteutta sisään ja Eberi alkoi pätkiä.
Pelkästään noiden korjauksien hinta itse maksettuna olisi ollut luokkaa 600-700€, joten lasken huolenpitosopimuksen kannattaneen tuossa autossa.

Muissa autoissa mitä itsellä on firmassa niin en ole vielä päässyt 'takuuta pidemmälle', mutta onhan tuo vähän 'tuurista' kiinni miten auto sattuu vikaantumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiina kirjoitti:

Hei!

Ostan uuden golffin. Kannattaako ottaa vw-huoltosopimus. Kulut ensimmäisenä vuonna n. 200 euroa, toisena n. 300 ja kolmantena n. 360 euria. Ajan n. 15 000 km vuodessa. Huoltosopimus kattaa määräaikaishuollot ja kaiken muun, paitsi renkaita.

Onko kokemuksia ja kannattaako. Onhan takuukin voimassa kaksi vuotta.

Kiitollisena vastauksistanne, Tiina!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu