Vanishing of Ethan Carter

Jackal_5on

Ketään muuta joka olisi pelannut tätä seikkalu-, mysteeri-, puzzle- ja elämyspeliä? Ja jos on niin minkä tyyppisiä mielipiteitä siitä?
Itse pelasin Vanishing of Ethan Carterin tässä hiljattain läpi ja pidin siitä aivan rutosti. Pelin tunnelma on upea sekoitus tapahtumapaikkana toimivan Red Creek Valleyn kaunista luonnonmaisemaa, surumielistä taustamusiikkia ja pelihahmo, etsivä-Paul Prosperon melankolista monologia synkistä pahansuovista voimista, jotka hän aistii piileksimässä ulkoisesti miellyttävän ympäristön taustalla. Lovecraft-fanina pidin erityisesti Weird Tales-henkisistä surrealistisista tarina-puzzleista, joista oma suosikkini oli varmaan kaivoksessa suoritettava rituaali.
Paljon enempää en halua tässä pelistä paljastaa, vaan suosittelen jokaista vähänkään mysteereistä ja seikkailupeleistä pitävää pelaamaan sen itse.

3

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuotatuota

      Katselin videopätkää tuosta äskettäin. Voisihan sitä joskus kokeilla, jos jostain halvalla vastaan tulee. Tällä hetkellä on kuitenkin niin paljon muuta pelattavaa menossa ja tulossa, että tuskin ihan hetkeen tulee tuon aika. Ihan mielenkiintoselta vaikutti.

      • Jackal_5on

        Tämä vuosi on kieltämättä ollut kiireinen pelirintamalla, eikä tahti loppuvuodesta juuri höllää.
        Sitä en tosiaan hoksannut aloituksessa mainita, että tätä peliä myydään tietääkseni vain ladattavana versiona, että fyysistä kopiota ei ainakaan näillä näkymin kaupanhyllyltä tule vastaan. Hintaa pelillä taitaa tällä hetkellä olla parinkympin luokkaa; itse sain sen Pleikkari 4lle PSNstä kolmellatoista eurolla, koska minulla sattui olemaan vielä voimassa oleva PS -jäsenyys


    • TimanttejaKaulalla

      Itse olin tosi pettynyt kyseiseen peliin. Grafiikat olivat todella hyvät ja juoni kuulosti innostavalta, mutta sitten se olikin ihan liian helppo. Sen takia koko peli tuntui koko aika hyvin tylsälle, etten saanut tästä kyllä paljoa henkilökohtaisesti mitään irti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2952
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2621
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      100
      2226
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      331
      1846
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1178
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1165
    Aihe