Onko luvanvarainen ase, jos tekee kotitekoisen aseen, joka ampuu luoteja hiltin voimin?
Hiltin patruunoista pyssy
LupaVaiEikö
84173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tarvitset luvan sekä rakentamiseen että hallussapitoon.
Poliisilta et ikinä tule saamaan lupan tuollaisen valmistamiseen oli perustelu mikä hyvänsä, joten ainoaksi vaihtoehdoksi jää tehdä se laittomasti, jolloin sinusta tulee rikollinen ja kiinni jäädessäsi menetät pahimmillaan työpaikkasi. Eikä nuo nallit niin vahvoja ole, että se olisi edes vaivan arvoista.
Jos aseiden rakentaminen kiinnostaa, kannattaa harkita asesepän uraa.
Miksei kyseiselle aseelle saisi lupaa? En ainakaan näe mitään estettä. Ase ei ole tarpeettoman tulivoimainen tms. Mitään järkeä tuollaisen rakentamisessa ei kyllä ole.
Totta kai on järkeä rakentaa kyseinen ase ihan mielenkiinnosta vaan. Itsekin sain aikoinaan (2000 luvun alussa) pistoolille luvan ja syyksi ilmoitin aseen mielenkiintoinen tekniikka. Kyseessä oli pistooli cal. 7.65 jossa pyörähtävä lukko.
Niinpä. Mulla on jo kolme eri pistoolia, yksi rynnäkkökivääri ja haulikko, minigun sekä RPG, joihin sain helposti luvan, koska kerroin pelaavani räiskintäpelejä ja aseet kiinnostavat.
ei ole luvanvarainen ase,,koska et siihen lupaa saa..
Meillä on pari työharjoittelijaa duunissa ja kun saivat käsiinsä naulapyssyn, niin eikös vaan alkaneen sillä ammuskelemaan työmaan perimmäiseen seinään 80m päähän.
Nyt se seinä on täynnä syvälle uponneita nauloja.
Sanoimme työharjoittelijoille, ettei saa ampua naulapyssyllä, koska voi sattua vahinko ja sen jälkeen lurjukset alkoivat ampumaan kattoon ja siinä kävi sitten silleen, että keksivät ampua kaikki työmaan kattolamput hajalle ja meni siinä muutama kattoikkunakin samalla.
Että kyllä naulapyssyllä ampuminen onnistuu.
https://www.youtube.com/watch?v=hZUeQBqBdIg
Naulapyssy on tappava vain välittömässä kontaktissa, koska aseesta puuttuu piippu jossa naulat pystyisivät kiihtymään tappavaan nopeuteen, aseena sillä ei tee mitään kuten video osoittaa.