...eikä yksityiseen ole varaa. Kävin monta kuukautta sitten optikon näöntarkastuksessa, ja silmänpohjakuvissa huomattiin jotain. Optikko sanoi että voi olla ihan normaalia, mutta voi varalta käydä silmälääkärissä. Kävin työterveydessä ja lääkäri laittoi lähetteen silmätautien poliklinikalle. Sovittiin että toimitan ne silmänpohjakuvat sinne, ja siellä silmälääkäri katsoo ne ja arvioi että tarvitseeko tulla tutkimuksiin. Rupesin kuitenkin miettimään, että olisi hyvä mennä muutenkin käymään tutkimuksissa, sillä olin kevään aikana huomannut paljon lasiaisen samentumia, ja toiseen silmään oli ilmestynyt sellainen "pysyvä" hieman tummempi samentuma, ja toisessa näkyy kirkkaalla valolla muutama piste. Soitin sinne silmäpolille, ja sovittiin ettei tarvitse toimittaa niitä kuvia, ja puhelimeen vastannut hoitaja aikoi kirjoittaa lähetteeseen ne asiat mitä olin sanonut(siis ne mitä ehdin ennen kuin puhelu lopetettiin, eli vain toisesta silmästä). Lääkäri kuulemma katsoo lähetteen ja sitten tulee aika/soitto. Odottelin vähän yli kuukauden, ja päätin soittaa sinne ja kysellä tilannetta. Vastaukseksi sain, että lääkäri on katsonut ne mun kuvat (?!?!), ja ei kuulemma tarvitse tulla tutkimuksiin. Tässä vaiheessa epätoivon kyyneleet tuli jo silmiin, ja itkua nieleskellen kysyin että entä se mun silmässä näkyvä samentuma tms... Siitä ei kuulemma lukenut missään! En pystynyt vaan sanomaan mitään, olin niin järkyttynyt ja itku ois tullut saman tien. Se hoitaja sanoi sitten että voinhan mennä vielä työterveyteen josta voidaan laittaa uusi lähete. Oon helvetti odottanut ja stressannut monta kuukautta tämän asian kanssa, ja vielä pitäis odottaa! En vain ymmärrä että mitä kuvia se lääkäri on katsonut, kun niitä silmänpohjakuvia ei voi sieltä optikolta toimittaa mihinkään (edes lääkäriin), ainoastaan minä voin ne sieltä hakea... Oon ihan loppu tämän asian kanssa, kokoajan pelkään että sokeudun kohta :( Pakko päästä sinne silmälääkärille, mutta mihin? Yksityisellä on niin kallista, mutta ei varmaan muukaan auta... Saako sossusta maksusitoumuksen vaan jos on lähete silmälääkärille? Ei taida kelvata se ensimmäinen lähete kun on jo kerran todettu ettei tarvitse mennä... Ja entä jos menen yksityiselle ja siellä todetaan että täytyy tehdä joku silmäleikkaus, niin voinko siinä tapauksessa mennä kuitenkin julkiselle puolelle siihen silmäleikkaukseen?
En pääse kunnalliseen silmälääkäriin...
8
5595
Vastaukset
- Tuija77
Sama homma täällä Pohjois-Savossa. Systeemissä on porsaanreikä tuossa kohtaa, minulle sanottiin että vaikka olen veronmaksaja jne. Niin niin kauan kuin minulla ei ole mitään diagnosoitua silmäsairautta, on maksettava yksityiset seurannat omasta pussista. (Minulla on silmänpainetta)Ns.huvittavaa on, että sitä ennalta ehkäistään hoidoilla sairaalassa kuitenkin.Minulla on siis kehittymässä ehkä silmäsairaus, mutta sairaalan silmäpoli ei aseta diagnoosia, ettei heidän tarvitse huolehtia säännöllisesti kontrolleista. Ne minun pitää hoitaa itse siis yksityisellä. Uskomatonta mutta näin se menee...Kannattaa huolehtia jostain rahaa sinne yksityiselle, ja soittaa vielä sinne polille ja varmistaa että kaikki tiedot on menneet lääkärille.Tai mee siellä käymään. Tsemppiä, luulen että jos sulla olis joku iso riski sokeutua tms. niin olis ne sut jo jonnekin kiireellä kiikuttaneet:)
- tällastaseon
Hae ensinnäkin ne kuvat itsellesi sieltä optikolta/silmälasiliikkeestä.
Menet vaikka samassa silmälasiliikkeessä yksityiselle silmälääkärille, maksaa satasen paikkeilla. Jos hän löytää jotakin vakavaa, niin hänhän voi kirjoittaa lähetteen julkiselle. Ainakin minun tietääkseni. Ja sitten pääseekin sinne aika pian.
Kyllähän tuo oireesi hieman huolestuttavalta kuulostaa, jos kerran silmänpohjistakin löytyi jotakin. Lasiaissamentumat ovat kyllä normaaleita, itsekin nähnyt niitä jo iät ja ajat. Entä, jos menisit työterveyden/kunnallisen yleislääkärille, kertoisit oireet ja pyytäisit uutta lähetettä? Hakisit ne kuvat ja pyytäisit laittamaan lähetteeseen mukaan?
Itse olen menossa yksityiselle, kun on "kuukausien" jonot julkisella eikä mukamas näköhäiriö ole tarpeeksi akuutti asia. Ihmeelliseksi on mennyt. Mitä hyötyä hyvinvointivaltiosta, jos siltä ei saa apua, kun tarvitsisi?
Mielestäni sekään ei ole hyvä, kun optiikot katsovat niitä kuvia eivätkä kuitenkaan pysty diagnotisoimaan, mitä ne löydökset mahtaisivat olla. Silmälääkärin ne pitäisi katsoa. - Työterveyshuolto
On näköjään tosi tehoton teidän firmassa!
- hmmmmh
Nuo uudet ja lisääntyvät samentumat ja tummat pisteet ovat kyllä sellainen asia, että julkisen puolen lääkärin pitäisi tutkia ihan mikroskoopissa. Käy vielä kerran työterveyslääkärillä ja kerro noista uusista näköhäiriöistä, niin saat lähetteen silmälääkäriin. Nuo mainitsemasi näköhäiriöt eivät näy kuvissa. Tee kantelu Valviraan, jos et tälläkään kerralla pääse edes lähetteellä tutkimukseen.
- Anonyymi
Mahdotonta päästä julkiselle silmälääkärille! Itselläni verkkokalvonitautuma molemmissa silmissä. Oikeassa silmässä näkyy valkoinen"verho" joka kulkee edestakasin. Soitin ja halusun lähetteen,etälääkäri tuumas että pitää mennä yksityiselle silmänpohjakuvaukseen.
Kerroin että ei ole varaa maksaa 120e ja minulla on oikeus julkiseen hoitoon.
Hoitaja puhelimessa tuumasi mee sosiaaliin hakemaan rahaa .
On tämäkin hyvinvointivaltio.
Täällä on ihan mahdotonta päästä erikoislääkäreiden vastaanotoille. Etälääkärit päättävät ilman että ovat potilasta edes nähneetkään.
Sote uudistus hyvinvointialueita ja paskanmarjat pahoinvointialueita ne on - Anonyymi
Ihan samaa käy Helsinki Espoo silmien kanssa.Mene udeleen terveyskeskus asiasta.Kirjota lapulle kaikki oireesi että tällä kertaa muistat ne sanoa. Itseläni ei halua edes yritää terveysasemalle varattomana.Luku lasit siksi markettejen.
- Anonyymi
Sama homma raaseporissa,kuulemma täytyy olla tiklu silmässä Tai vastaava että pääsee julkiseen,se siitä maksuttomasta hoidosta josta me maksetaan veroja
- Anonyymi
Maksutonta hoitoa ei ole eikä ole luvattukaan missään.
Jos on jotain äkillistä, päivystykseen pääsee. Mutta muuten vain silmälääkärille haluavan on varattava aika ja mentävä yksityiselle silmälääkärille. Sitä kautta sitten pääsee julkiselle tutkimuksiin ja hoitoon esim kaihileikkaukseen, jos lääkäri katsoo aiheelliseksi.
Työterveydenhuollon piiriin kuuluvat yleensä pääsevät silmälääkäriin työterveyshuoltonsa kautta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431859
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir280977- 35838
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78797Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10692Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44671Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43640
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58634