Vaihtolento Helsinki- Istanbul- Antalya

Antza1

Meillä on koneenvaihto Istanbulissa lennolla Helsinki- Istanbul- Antalya, vaihtoaika 1,5h. Aiheuttaako tuo kiirettä kentällä? Kummatkin lennot Turkish Airlines:n lentoja.
Sama paluu matkalla.

6

556

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huolipois

      Hyvin ehtii, etenkin jos laukkuja ei tarvitse ottaa välillä ulos. Olettaen tietysti, ettei ensimmäinen lento ole kovin paljoa myöhässä.

    • dalaman

      meneekö laukut suoraan Antalyaan kun on sama lentoyhtiö? Kertokaa jotka olette matkustaneet HELSINKI iSTANBULL ANTALYA

    • Piantaasmennään

      Laukut menee suoraan Antalyaan samalla yhtiöllä lennettäessä. Joskus itselläni on käynyt niin, että olen itse ehtinyt Antalyan koneeseen, mutta laukut ovat tulleet vasta myöhemmin. Ne kyllä toimitettiin suoraan kotiovelle seuraavana päivänä.
      Jos vaihtoaikaa on noin 1 1/2 tuntia ja kone on ajallaan, niin Antalyan koneeseen normioloissa ehtii kyllä, mutta kiirettä saa pitää.

    • lkjj8hpå0j

      Riippumatta lentoyhtiöstä, tulee laukut Antalyaan, jos lähtöselvität itsesi Antalyaan asti. Ne eivät vaan tula samaan, mihin kotimaan matkustajien laukut. Matkustajat huudellaan hakemaan laukkunsa ulkomaan saapuvien laukkujen hihnalta.

    • rullaatirullaakebab

      minulla oli juuri tuollaiset liput ja kyllä siinä sai reippaasti kävellä että ehti. En tiedä meninkö jostain kohtaa väärin, mutta jouduin vaihtamaan terminaalia ns. normi uloskäynti reittiä, eli ensin pitkä jonotus passintarkastukseen ja sitten taas turvatarkastus kotimaan terminaalissa. Ja sama pois tullessa. Näin kenttähenkilökunta opasti. Laukut tuli Antalyassa hihnalle, missä merkintä vaihtoyhteydestä, eli kaikkien konetta vaihtaneiden laukut tulee samalle hihnalle. Istanbulin kenttä on kaoottinen, onhan se vilkas kauttakulkukenttä idästä ja lännestä, kylmät hermot vaan vaihtoon niin hyvin pärjää :)

    • Toluca

      En kyllä voi sanoa kaoottiseksi Istanbulin kenttää. Melko selkeä, eikä sellaista kymmenien terminaalien määrää, eikä ihmismassoja, kuin vaikkapa suurten amerikkalaisten kenttien halleissa. Ja tosiaan yhteydet kaupunkiin tosi hyvät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe