Meillä on koneenvaihto Istanbulissa lennolla Helsinki- Istanbul- Antalya, vaihtoaika 1,5h. Aiheuttaako tuo kiirettä kentällä? Kummatkin lennot Turkish Airlines:n lentoja.
Sama paluu matkalla.
Vaihtolento Helsinki- Istanbul- Antalya
6
423
Vastaukset
- Huolipois
Hyvin ehtii, etenkin jos laukkuja ei tarvitse ottaa välillä ulos. Olettaen tietysti, ettei ensimmäinen lento ole kovin paljoa myöhässä.
- dalaman
meneekö laukut suoraan Antalyaan kun on sama lentoyhtiö? Kertokaa jotka olette matkustaneet HELSINKI iSTANBULL ANTALYA
- Piantaasmennään
Laukut menee suoraan Antalyaan samalla yhtiöllä lennettäessä. Joskus itselläni on käynyt niin, että olen itse ehtinyt Antalyan koneeseen, mutta laukut ovat tulleet vasta myöhemmin. Ne kyllä toimitettiin suoraan kotiovelle seuraavana päivänä.
Jos vaihtoaikaa on noin 1 1/2 tuntia ja kone on ajallaan, niin Antalyan koneeseen normioloissa ehtii kyllä, mutta kiirettä saa pitää. - lkjj8hpå0j
Riippumatta lentoyhtiöstä, tulee laukut Antalyaan, jos lähtöselvität itsesi Antalyaan asti. Ne eivät vaan tula samaan, mihin kotimaan matkustajien laukut. Matkustajat huudellaan hakemaan laukkunsa ulkomaan saapuvien laukkujen hihnalta.
- rullaatirullaakebab
minulla oli juuri tuollaiset liput ja kyllä siinä sai reippaasti kävellä että ehti. En tiedä meninkö jostain kohtaa väärin, mutta jouduin vaihtamaan terminaalia ns. normi uloskäynti reittiä, eli ensin pitkä jonotus passintarkastukseen ja sitten taas turvatarkastus kotimaan terminaalissa. Ja sama pois tullessa. Näin kenttähenkilökunta opasti. Laukut tuli Antalyassa hihnalle, missä merkintä vaihtoyhteydestä, eli kaikkien konetta vaihtaneiden laukut tulee samalle hihnalle. Istanbulin kenttä on kaoottinen, onhan se vilkas kauttakulkukenttä idästä ja lännestä, kylmät hermot vaan vaihtoon niin hyvin pärjää :)
- Toluca
En kyllä voi sanoa kaoottiseksi Istanbulin kenttää. Melko selkeä, eikä sellaista kymmenien terminaalien määrää, eikä ihmismassoja, kuin vaikkapa suurten amerikkalaisten kenttien halleissa. Ja tosiaan yhteydet kaupunkiin tosi hyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1848485
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264588- 504158
- 543632
- 513156
- 502910
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262616- 382394
Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv382083- 292056