Työssäkäyvälle/luottotiedottomalle asuntoa

mies866

Katsellessani epätoivoisesti näiltä palstoilta apua niin huomasin, että nuoret luottotiedottomat naiset ainakin saavat asunnon. No itse olen 30 vuotias mies, joten ehkä heikommat mahdollisuudet asuntoon. Kokeillaan:

Uusimaa alueella teen siis täyspäiväisesti töitä ylitöitä maksaakseni uo velat joihin menisi noin 2 vuotta. Noita nyt se 3 vuotta maksettu ja kesken en aio yli puolivälin päästyäni jättää. Tulot riittävät hyvin vuokran maksuun ja tiedostaessani asunnon saannin vaikeuden en vuokrasuhdettani vaarantaisi millään.
Juon harvoin ja, jos sen noin 5 kertaa vuodessa teen niin se on juhlapyhinä kavereiden luona. Eli koskaan en omalla asunnollani. Asunnon tarve on erittäin kova ja kiireellinen. Olisi jo kiva töissäkin lopettaa miettiminen "mihin helvettiin menen työpäivän päätteeksi", "missä peseydyn", "missä pesen pyykit", "missähän saisin levätä ihan omassa rauhassa", " miten järjestäisin tapaamisen tyttäreni kanssa".

Olen hiljainen tyyppi, mutta aina ollut työporukoissa pidetty. Tosin sekin elämänmyönteisyys saanut jo kolauksen, kun tätä jatkunut 2 vuotta.

ps. Kaikille tiedoksi, että tiedän luottotietojen menetyksen olevan omaa tyhmyyttä. Siitä en tarvitse tiedotuksia. Ja makselen niitä pois korkojen kera omasta palkastani joka kuukausi.

5

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 29456

      Aivan liian yksityiskohtainen selostelu,jos tollasta vuodatusta laitat asuntohakemuksiin niin voi tosiaan käydä että jäät ilman,ei mitenkään luottamusta herättävä.
      Rahalla pääsee :maksa enemmän vuokratakuuta,valitettavasti iso osa vuokranantajista edellyttää kotivakuutusta jota ei kait saa ilman luottotietoja,perseestä toikin ...

    • Tsemppiä

      Toivottavasti asunto löytyy! Mulla ei ole tarjota asuntoa, luin vain näitä kun itse olen samassa tilanteessa.

    • jaksaako

      Punkkaatko nyt kavereiden luona ? Raskasta vuodesta toiseen. Etsitkö kimppakämppää, huonetta vai omaa asuntoa ? Missä päin olet töissä ? /Mihin pitäisi junalla tai dösällä sujuvasti päästä ? Myös joku yhteystieto ois hyvä olla.
      Kyllä ihmisiä jotka haluaisivat auttaa varmasti on.

    • käykysymässä

      Jos olet töissä,käy myös sosiaalissa puhumassa jos heillä olisi tiedossa joku ainakin väliaikainen asunto.Tietääkseni joskus majoitetaan myös halvempaan hotelliin (Omenahotelli)ja sinullahan on tulot,etteivät ainakaan koko vuokraa tarvitse maksaa.

    • TSou

      Moi.ota yhteyttä 0466/467325 txt.jos ilman mitään tukija pystyt vuokran maksamaan ja olet asiallinen ja työ voin ehkä auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      219
      3670
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      16
      3607
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      93
      2632
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      16
      2219
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      61
      2192
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      1936
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      49
      1757
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      86
      1245
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      73
      1175
    Aihe