F-secure search

Mikä ero on F-secure searchilla ja Browsing protectionilla. Minulla on Firefoxin lisäosana tuo jälkimmäinen. Nyt DNA suosittelee F-secure searhin ottamista käyttöön.

Tietoa ei löydy netistä.
112290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Molemmat turhia lisäosia. Hidastaa turhaan selailua etenkin kun selaimena on Firefox.

Äänestä
  • Tuskin foxin lisäosat edgeä hidastavatkaan. :D

    Äänestä

  • elbinpo-vapu kirjoitti:

    Tuskin foxin lisäosat edgeä hidastavatkaan. :D

    Edge se vasta hidas onkin.

    Äänestä

https://community.f-secure.com/t5/Tietoturvaa-PC/Mikä-on-Browsing-Protection/ta-p/59307

Mikä on browsing protection: "Browsing Protection auttaa sinua ja perhettäsi selaamaan verkkoa turvallisesti. Se suojaa haitallisilta ohjelmistoilta ja sivustoilta, ja voit myös rajoittaa sisältötyyppejä, joita lapsesi voivat katsella. Voit myös hallita, miten ja kuinka pitkään joku voi selata Internetiä.

Browsing Protection sisältää myös parannetun pankkitoimintojen suojauksen, joka on kuin oma pankkitapahtumat turvaava turvamies. Se lisää suojausta korottamalla suojausasetuksia verkkopankki-istunnon ajaksi." "Jos teet esimerkiksi Google-haun, näet hakutulosten suojausluokitukset. Voit käyttää tätä ominaisuutta ottamalla Browsing Protection -selainlaajennuksen käyttöön selaimessa asennuksen jälkeen. HTTPS-suojaus edellyttää, että otat selaimen selainlaajennuksen/-lisäosan käyttöön. Tämä ominaisuus toimii tällä hetkellä IE-versioissa 7 - 10, Firefoxissa ja Chromessa."

Mutta nuo kuuluvat näköjään samaan kokonaisuuteen, koska minulla on molemmat Firefoxissa, vaikka en ole erikseen asentanut. Anna niiden vain olla...

Äänestä
  • Pois vaan turhat paskat.

    Äänestä

  • Poispoispois kirjoitti:

    Pois vaan turhat paskat.

    Muuten sanoisin että palstan vakiointtäjä on ryöminyt taas esiin, mutta kun eihän tuo palstalta koskaan poistukaan :)

    Äänestä

  • Poispoispois kirjoitti:

    Pois vaan turhat paskat.

    Heh, joko nyt vihdoin pääsemme sinusta eroon?

    Äänestä

  • Ei tuo browsing protection google-haussa ilmoita eri tasoisia sivuja, Vai onko se musta merkki joissakin tuloksissa jotakin epäilyttävämpää kuin muu?

    Jostakin se browsing protection on tullut, onko sitten DNA:lta sekin, kun se on F-securen. DNA suosittelee nyt selauksen suojausta search. Kun yritin ottaa sen suositellun lisätietosivun esille, niin F-secured lithium.com jumitti kauan ennen kuin se sivu tuli esille. Mikähän tuo lithium.com on? Joku eväste varmaan joka jumittaa.

    Äänestä

Itse poistaisin niin Firefoxin kuin F-securen, sitten asentaa uusiksi ensiksi Firefox ESR:n ja sitten perään F-secure, ja asentaa ne lisäosat mitä se ehdottaa.

Niistä lisäosistahan sitä ollaan maksettu siinä F-securessa joten miksi ei sitten käyttäisi niitä?

Äänestä

Milloinkohan F-secure saa pankkitoimintojen suojauksen myös Edgeen?

Äänestä
  • Toivottavasti ei koskaan. Ei tee yhtään mitään..

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mieemmuista kirjoitti:

Mikä ero on F-secure searchilla ja Browsing protectionilla. Minulla on Firefoxin lisäosana tuo jälkimmäinen. Nyt DNA suosittelee F-secure searhin ottamista käyttöön.

Tietoa ei löydy netistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu