Meillä on ihan väärällä paikalla rakennettu isohko liiteri, joka saa kosteutta altapäin niin, että polttopuutkin lahoa. Haluamme sen kuitenkin sälyttää, mutta mitä tehdään maapohjaisen lattian kanssa?
Harkitsimme, että koko pohjaan levitettään vahvan muovin, sen päälle kuormalavoja ja niiden päälle sitä työmailta saattavissa oleva havupuuvaneria (12mm).
Mitä mieltä?
Harkitsimme, että koko pohjaan levitettään vahvan muovin, sen päälle kuormalavoja ja niiden päälle sitä työmailta saattavissa oleva havupuuvaneria (12mm).
Mitä mieltä?
Vastaukset 6
Vanhimmat
"...koko pohjaan levitettään vahvan muovin..."
Jos noin teette, niin lahon seuraksi saatte suurella varmuudella homeen.
Kosteus olisi saatava johdetuksi pois salaojituksella sekä vajan maapohjan muotoilulla niin, ettei vesi enää joudu vajan alle. Sitten pohjaan ainakin 20 senttiä kapillaarisoraa. Sen päälle vasta lattiarakenne niin, että ilma virtaa alta. Vain kuivia polttopuita saa säilyttää vajassa, mutta tuskin te kosteita sinne veittekään.
niin, mutta kun se muovi juuri estää sen kosteuden tuleminen. kuormalavat ovat jo sellaisenaan ilmaavia, mutta kzllä ilmankierto pitää saadaa sen lattian alle, se on totta.
Olsiko muilla mielipiteitä tähän?
Mutta kun se kosteus on peräisin ilmasta! Eli sään lämmetessä syntyy tilanne, missä ilma on reilusti lämpimämpää kuin (eristämätöntä) maata vasten oleva muovi -> ilmasta tiivistyy kosteutta muovin pintaan.
Kosteus tule siitä, että koko liiteri on paikassa johon vesi itsestään mene ja katosta lisää. Jos SEN kosteuden estää tulemasta sisään ja ilmaan on kosteus kaikenkaikki jo vähäisempi ja pysy sen muovin alla ja mene minne mene, muttei tavaroihin.
Olenko edelleen väärässä?
Jos seinärakenteet on reilusti maasta irti, etteivät ne seuraavaksi lahoa, tasaisin tyhjän liiterin karkealla soralla, päälle paksu muovi, raudoitus, ja n10 cm betonivalu, oikein liippaamalla, kunnon lattia. Näin tein omalle maapohjaiselle 17v sitten, ja yhä vaan pelittää!!
Koko höskä 30cm korkeammalle, lattia laudoista 2cm raoilla. Lattian alla tyhjää tilaa se 30cm ja sivut täysin auki. On ns. tuulettuva alapohja.