Vesisopimus vuokrakämppään?

aapuuva

Sain juuri soiton vuokranvälitystoimistolta, jonka kautta vuokraan tulevan ensimmäisen asuntoni; Minun täytyy tehdä itse vesisopimus huoneistoon. Miten? Mistä? Toimistoltakin ihmeteltiin kuinka epätavallista tämä on. Osaako joku neuvoa/auttaa? :-)

3

2262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valppautta

      Eikös vuokranantaja maksa toimistolle asuntoa koskevista palveluista (ellet sinä maksa) ja se tarkoittaa, että heidän pitäisi selvittää tämäkin asuntoa koskeva asia. Sitä vartenhan ovat. Ei vuokraaja muuten olisi antanut sinne asuntoaan jaettavaksi. Jos eivät osaa, mieti mitä muuta vuokraukseen sisältyy, josta et saa nyt tietoa. Voit harmitella sopimusta jälkeenpäin.

    • todennäköisin_vaihtoehto

      Erillinen vesiliittymä vuokra-asunnossa .... joka ei liene omakotitalo?

      Jos nyt rohkeesti oletan, että kyseessä on kerrostalo, niin tässä voisi olla mahdollisimman epäselvästi ilmaistuna, että sinun pitää maksaa vesimaksu itse. Jolloin pitäisi ottaa yhteyttä isännöitsijään ja kertoa, kuinka monta asukasta asuntoon on muuttamassa (jos laskutus menee pääluvun mukaan, kuten yleensä).

      • waterplease

        Juurikin näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      136
      3703
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      48
      3287
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      145
      2842
    4. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      22
      2603
    5. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2373
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      218
      2142
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      2125
    8. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1914
    9. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      121
      1906
    10. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1891
    Aihe