Ehdinkö saada täyden opintotuen?

opintotukiasiaa

Tein juuri osoitemuutoksen, että muutan poikaystäväni mummon asuntoon. Tämä tarkoittaa, että saan täyden opintotuen. Laitoin kuitenkin osoitemuutospäiväksi 28.8 , sillä en tiedä tarkkaa päivää, jolloin muutamme. Aloitan opinnot yliopistossa jo elokuusa, mutta sillon tukia ei vielä saa, vaan se aloitetaan vasta syyskuussa. Ehdinköhän saada täyden opintotuen kelalta, koska laitoin muuttopäivän nuin myöhään? Olen jo hakenut opintotukea, mutta hakemus on käsiteltävänä. Tietääköhän kela kuitenkaan siitä, että muuttopäivä tapahtuu 28pv? Haluisin saada koko tuen syyskuulta, koska eikö se kuitenkin kuulu minulle? Vuokraa emme maksa, joten pelkästä opintotuesta on kysymys.

1

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mlkijo

      Siis.... ilmeisesti tarkoitat nyt opintorahaa, joka oletettavasti ei olisi täysimääräinen ilman muuttoa vanhempien tulojen vuoksi, vai mitä tässä on takana? Tekstistäsi on aika vaikea saada selvää.

      Ja olet ilmeisesti tehnyt osoitteenmuutoksen maistraattiin ja Postiin, mutta laittanut jo sitä ennen Kelalle hakemuksen opintorahasta? Oletko ilmoittanut myös Kelaan osoitteenmuutoksen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      66
      2265
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2162
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1468
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1232
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      113
      1120
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      885
    Aihe