Firefoxiin paras JavaScript-blokkaaja

ScriptKeeper

Opera v12.17 -selaimeen saa asennettua erinomaisen hyvän JavaScript-blokkaajan, eli ScriptKeeper -lisäosan:
https://addons.opera.com/en/extensions/details/scriptkeeper/
ScriptKeeper Guide & FAQ:
https://operacustomizations.wordpress.com/2013/04/23/scriptkeeper/

ScriptKeeper kieltää oletuksena kaikki JavaScriptit (tai no asennuksen jälkeen Allow-listalla on joitakin valmiiksi hyväksyttyjä, mutta ne saa poistettua).
Selaimen oikeassa yläosassa olevaa kuvaketta klikkaamalla näkyy aukaistun sivun kaikkien eri osapuolien JavaScriptit alekkain, ja halutut voi klikata päälle ja taas pois päältä. Ylimmällä valinnalla kaikki sivun JavaScriptit saa päälle ja takaisin pois päältä. Yleensä kannattaa hyväksyä vain sivuston omat JavaScriptit siis jos edes niitä tarvitsee sisällön näkymisen ja sivun toiminnallisuuden takia. Googlen, Facebookin ym. kolmansien osapuolten seuranta- ja vakoiluscriptit kannattaa pitää blokattuna.
ScriptKeeperin työkalukuvakkeesta JavaScriptien valintaruudun alaosasta voi katsoa mitkä JavaScriptit ovat oletuksena päällä, ja näitä voi lisätä tai poistaa.

Löytyykö Firefoxiin tällaista todella simppeliä, helppokäyttöistä ja selkeää JavaScript-blokkaajaa? Esim. NoScript Security Suite https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/noscript/ tuntuu aika sekavalta ja siinä on vaikka kuinka erilaista välilehteä säädettävänä. Liikaa hommaa, kun on tottunut Operan ScriptKeeperiin.

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaahommaa1

      Sellaiselle ei ole tarvetta.

      • jjjjj12324y

        Miksei?


      • järkeäheivähän
        jjjjj12324y kirjoitti:

        Miksei?

        Koska ilman pärjää vallan mainiosti. Tuo on vain turhaa säätämistä joka kuluttaa niin aikaa kuin hermojakin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      12
      1435
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      308
      1239
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      390
      1217
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      100
      883
    5. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      13
      831
    6. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      780
    7. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      730
    8. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      373
      723
    9. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      34
      722
    10. kukaan ei pakota kasteeseen..

      Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot
      Kaste
      224
      687
    Aihe