Firefoxiin paras JavaScript-blokkaaja

ScriptKeeper

Opera v12.17 -selaimeen saa asennettua erinomaisen hyvän JavaScript-blokkaajan, eli ScriptKeeper -lisäosan:
https://addons.opera.com/en/extensions/details/scriptkeeper/
ScriptKeeper Guide & FAQ:
https://operacustomizations.wordpress.com/2013/04/23/scriptkeeper/

ScriptKeeper kieltää oletuksena kaikki JavaScriptit (tai no asennuksen jälkeen Allow-listalla on joitakin valmiiksi hyväksyttyjä, mutta ne saa poistettua).
Selaimen oikeassa yläosassa olevaa kuvaketta klikkaamalla näkyy aukaistun sivun kaikkien eri osapuolien JavaScriptit alekkain, ja halutut voi klikata päälle ja taas pois päältä. Ylimmällä valinnalla kaikki sivun JavaScriptit saa päälle ja takaisin pois päältä. Yleensä kannattaa hyväksyä vain sivuston omat JavaScriptit siis jos edes niitä tarvitsee sisällön näkymisen ja sivun toiminnallisuuden takia. Googlen, Facebookin ym. kolmansien osapuolten seuranta- ja vakoiluscriptit kannattaa pitää blokattuna.
ScriptKeeperin työkalukuvakkeesta JavaScriptien valintaruudun alaosasta voi katsoa mitkä JavaScriptit ovat oletuksena päällä, ja näitä voi lisätä tai poistaa.

Löytyykö Firefoxiin tällaista todella simppeliä, helppokäyttöistä ja selkeää JavaScript-blokkaajaa? Esim. NoScript Security Suite https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/noscript/ tuntuu aika sekavalta ja siinä on vaikka kuinka erilaista välilehteä säädettävänä. Liikaa hommaa, kun on tottunut Operan ScriptKeeperiin.

3

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhaahommaa1

      Sellaiselle ei ole tarvetta.

      • jjjjj12324y

        Miksei?


      • järkeäheivähän
        jjjjj12324y kirjoitti:

        Miksei?

        Koska ilman pärjää vallan mainiosti. Tuo on vain turhaa säätämistä joka kuluttaa niin aikaa kuin hermojakin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      153
      3460
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      84
      2986
    3. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      63
      2460
    4. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      44
      2359
    5. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      55
      2284
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      115
      2245
    7. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      17
      2237
    8. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      151
      2159
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      32
      1622
    10. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      1616
    Aihe