Opera v12.17 -selaimeen saa asennettua erinomaisen hyvän JavaScript-blokkaajan, eli ScriptKeeper -lisäosan:
https://addons.opera.com/en/extensions/details/scriptkeeper/
ScriptKeeper Guide & FAQ:
https://operacustomizations.wordpress.com/2013/04/23/scriptkeeper/
ScriptKeeper kieltää oletuksena kaikki JavaScriptit (tai no asennuksen jälkeen Allow-listalla on joitakin valmiiksi hyväksyttyjä, mutta ne saa poistettua).
Selaimen oikeassa yläosassa olevaa kuvaketta klikkaamalla näkyy aukaistun sivun kaikkien eri osapuolien JavaScriptit alekkain, ja halutut voi klikata päälle ja taas pois päältä. Ylimmällä valinnalla kaikki sivun JavaScriptit saa päälle ja takaisin pois päältä. Yleensä kannattaa hyväksyä vain sivuston omat JavaScriptit siis jos edes niitä tarvitsee sisällön näkymisen ja sivun toiminnallisuuden takia. Googlen, Facebookin ym. kolmansien osapuolten seuranta- ja vakoiluscriptit kannattaa pitää blokattuna.
ScriptKeeperin työkalukuvakkeesta JavaScriptien valintaruudun alaosasta voi katsoa mitkä JavaScriptit ovat oletuksena päällä, ja näitä voi lisätä tai poistaa.
Löytyykö Firefoxiin tällaista todella simppeliä, helppokäyttöistä ja selkeää JavaScript-blokkaajaa? Esim. NoScript Security Suite https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/noscript/ tuntuu aika sekavalta ja siinä on vaikka kuinka erilaista välilehteä säädettävänä. Liikaa hommaa, kun on tottunut Operan ScriptKeeperiin.
Firefoxiin paras JavaScript-blokkaaja
ScriptKeeper
3
207
Vastaukset
- turhaahommaa1
Sellaiselle ei ole tarvetta.
- jjjjj12324y
Miksei?
- järkeäheivähän
jjjjj12324y kirjoitti:
Miksei?
Koska ilman pärjää vallan mainiosti. Tuo on vain turhaa säätämistä joka kuluttaa niin aikaa kuin hermojakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak453927Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka222975- 322550
- 321879
- 521464
Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua
Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas4471438Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?
Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode431383- 371270
- 541191
Mitäs mieltä
Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho161165