Opera v12.17 -selaimeen saa asennettua erinomaisen hyvän JavaScript-blokkaajan, eli ScriptKeeper -lisäosan:
https://addons.opera.com/en/extensions/details/scriptkeeper/
ScriptKeeper Guide & FAQ:
https://operacustomizations.wordpress.com/2013/04/23/scriptkeeper/
ScriptKeeper kieltää oletuksena kaikki JavaScriptit (tai no asennuksen jälkeen Allow-listalla on joitakin valmiiksi hyväksyttyjä, mutta ne saa poistettua).
Selaimen oikeassa yläosassa olevaa kuvaketta klikkaamalla näkyy aukaistun sivun kaikkien eri osapuolien JavaScriptit alekkain, ja halutut voi klikata päälle ja taas pois päältä. Ylimmällä valinnalla kaikki sivun JavaScriptit saa päälle ja takaisin pois päältä. Yleensä kannattaa hyväksyä vain sivuston omat JavaScriptit siis jos edes niitä tarvitsee sisällön näkymisen ja sivun toiminnallisuuden takia. Googlen, Facebookin ym. kolmansien osapuolten seuranta- ja vakoiluscriptit kannattaa pitää blokattuna.
ScriptKeeperin työkalukuvakkeesta JavaScriptien valintaruudun alaosasta voi katsoa mitkä JavaScriptit ovat oletuksena päällä, ja näitä voi lisätä tai poistaa.
Löytyykö Firefoxiin tällaista todella simppeliä, helppokäyttöistä ja selkeää JavaScript-blokkaajaa? Esim. NoScript Security Suite https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/noscript/ tuntuu aika sekavalta ja siinä on vaikka kuinka erilaista välilehteä säädettävänä. Liikaa hommaa, kun on tottunut Operan ScriptKeeperiin.
Firefoxiin paras JavaScript-blokkaaja
ScriptKeeper
3
129
Vastaukset
- turhaahommaa1
Sellaiselle ei ole tarvetta.
- jjjjj12324y
Miksei?
- järkeäheivähän
jjjjj12324y kirjoitti:
Miksei?
Koska ilman pärjää vallan mainiosti. Tuo on vain turhaa säätämistä joka kuluttaa niin aikaa kuin hermojakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli439398"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn503992Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.412970Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1282622Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1022529Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271987Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161665Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331477- 711297
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1791194