Opera v12.17 -selaimeen saa asennettua erinomaisen hyvän JavaScript-blokkaajan, eli ScriptKeeper -lisäosan:
https://addons.opera.com/en/extensions/details/scriptkeeper/
ScriptKeeper Guide & FAQ:
https://operacustomizations.wordpress.com/2013/04/23/scriptkeeper/
ScriptKeeper kieltää oletuksena kaikki JavaScriptit (tai no asennuksen jälkeen Allow-listalla on joitakin valmiiksi hyväksyttyjä, mutta ne saa poistettua).
Selaimen oikeassa yläosassa olevaa kuvaketta klikkaamalla näkyy aukaistun sivun kaikkien eri osapuolien JavaScriptit alekkain, ja halutut voi klikata päälle ja taas pois päältä. Ylimmällä valinnalla kaikki sivun JavaScriptit saa päälle ja takaisin pois päältä. Yleensä kannattaa hyväksyä vain sivuston omat JavaScriptit siis jos edes niitä tarvitsee sisällön näkymisen ja sivun toiminnallisuuden takia. Googlen, Facebookin ym. kolmansien osapuolten seuranta- ja vakoiluscriptit kannattaa pitää blokattuna.
ScriptKeeperin työkalukuvakkeesta JavaScriptien valintaruudun alaosasta voi katsoa mitkä JavaScriptit ovat oletuksena päällä, ja näitä voi lisätä tai poistaa.
Löytyykö Firefoxiin tällaista todella simppeliä, helppokäyttöistä ja selkeää JavaScript-blokkaajaa? Esim. NoScript Security Suite https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/noscript/ tuntuu aika sekavalta ja siinä on vaikka kuinka erilaista välilehteä säädettävänä. Liikaa hommaa, kun on tottunut Operan ScriptKeeperiin.
Firefoxiin paras JavaScript-blokkaaja
ScriptKeeper
3
198
Vastaukset
- turhaahommaa1
Sellaiselle ei ole tarvetta.
- jjjjj12324y
Miksei?
- järkeäheivähän
jjjjj12324y kirjoitti:
Miksei?
Koska ilman pärjää vallan mainiosti. Tuo on vain turhaa säätämistä joka kuluttaa niin aikaa kuin hermojakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard1453317Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks52854Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k132549Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂452224Uus terveysassema
Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma112131Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i242097Mitäköhän tämä koko sekosotku on ollut?
Tuskin tiedät itsekään. Ja jos luulet että en ole huomannut näitä apupoikiasi niin kyllä olen.131317- 741251
Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä
”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole161210Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S2071165