Keralaan Keralaan

IhanEkaKerta

Hei matkaajat!
Tammikuussa on tarkoitus lähteä Keralaan. Lento Delhiin ja siitä jatkot.
Delhissä on hotelleja loputtomiin, mutta voitteko omien kokemusten perusteella
suositella jotain majapaikkaa pariksi kolmeksi yöksi.
Samoin tiedustelen rauhallista, mielellään rantapaikkaa, näin vanhemmalle
pariskunnalle. Ei haittaa, vaikka pieni kylä tai kaupunki olisi lähellä.
Vielä, jos Teillä on vielä kertoa mielenkiintoisia käyntikohteita, joissa kuukauden aikana voisi piipahtaa, olisin kiitollinen kaikista vinkeistä.

12

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • intiaantalvella

      Tämä palsta on aika turha kysellä mitään, joka ei liity Goaan. Delhin hotelleista... tarjontaa on vaikka kuinka, mutta kolme päivää menee vaikka missä, joten ihan itse kannattaa tehdä valinta, ellei luotettavaa tuttavaa ole teille kertomassa kokemuksistaan. Voitte katsoa toki hotellin arvosteluita netistä ennen valintaanne, antaa jotain suuntaa. Siinäkään ei pidä sokeasti luottaa kaikkeen, mitä kerrotaan, toiselle on rotankolokin taivas ja päinvastoin. Keralassa sama juttu ja harva alkaa täällä huutelemaan hyväksi havaitsemaansa majoitusta. Omat kokemukseni ovat olleet kyllä hyviä omatoimimatkoiltani Intiassa eri puolilla, Goalla en ole koskaan käynnyt, joten tämän palstan anti on lähinnä satunnaista seuraamista.

      • Lomalle

        Olipa harvinaisen turha vastaus nimimerkiltä "intiaantalvella".


      • W222
        Lomalle kirjoitti:

        Olipa harvinaisen turha vastaus nimimerkiltä "intiaantalvella".

        Mitä täällä voi muuta vastailla ja aika harvinaisen turha oli sinunkin kommenttisi, jos ap:n kysymystä ajattelee.


    • jotaintietoa

      Kokemuksia Delhistä ja hyvä hotelli on Taj Palace, joka löytyy osoitteesta No 2, Sardar Patel Marg, Diplomatic Enclave, New Delhi, Delhi 110021, Intia
      ja puhelin löytyy 91 11 2611 0202
      Hintataso on edullinen, että kolmen päivän majoitus maksaa siellä saman, kuin yhden päivän majoitus jossain muussa paikassa

      • KEralaanKEralaan

        Kiitos tiedosta ,, tuo oli kiinnostava kommentti,, käyn kurkkaamassa,,


    • Grand_President

      Loppuvuonna 2008 olimme Delhissä Karol Baghissa Grand President -hotellissa (http://grandpresident.in). Hotelli oli hyvä, henkilökunta ystävällistä, huone siisti ja lämmin vesi ja sähköt toimivat koko vierailun ajan. Sijainti oli hyvä suhteellisen lähellä metroasemaa. Aikaa on toki kulunut...

    • Kudeim

      Delhi on vähän kinkkinen paikka neuvon katsomaan netistä.Itse yövymme aina lähellä rautatiasemaa,mutta se käy vaan nukkumapaikkana ei asumiseen ei kans maksa paljonkaan.Menisin ja tietysti temppelit joita KeralassKeralassa vuoristoon Munnariin teeviljelmiä ja todella upeat maisemat.Kovalamon rantapaikka Trivantrumin lähellä en sielläkin britit huutelemassa,mut niitähän riittää.Varkkala on 65km trivantrumista rantaa ja todella korkeat kalliot.Kocin kaupunki on katsomisen arvoinen satama ja myöskin asuntopaatit ja tietysti temppelit niitähän keralassa riittää.Upeaa Keralassa on joka puolella se on sitä aitoa Intiaa nauttikaa reissustanne.

      • Kudeim

        PS hyppi vähän Ja tietysti temppelit kuuluu loppuun


    • intiaan

      Emme ole vielä Intiassa käyneet, mutta matka Keralaan on juuri kovasti suunnitteilla samoin tammikuussa.

      Oman selvittelyn perusteella parhaita rantapaikkoja ovat Varkala ja Kovalam. Kaksi muuta kiinnostava seutu ovat Alappuzha ja Kollam, joissa merenrannan lisänä on Keralan ainutlaatuista järvialuetta.

      Muutaman tunnin taksikyydin päässä vuoristossa on Munnar teeviljelmineen ja luonnonpuistoineen. Toinen hieno sisämaan luontokohde on Thekkady.

      Kerala näyttää olevan kovasti kotimaisessa suosiossa, Keralan turisteista 90% on matkailutilastojen mukaan intialaisia.

    • Annuskainen

      Delhissä hieman matalamman hinnan majoitusta vanhan ja uuden Delhin rajamailta tarjoaa Hotel Broadway. Tavalliset huoneet ihan ok. Sitten on vähän parempia huoneita, joissa on sellainen hippityylinen sisustus. Itse viihdyin aivan loistavasti ihanassa hippihuoneessa Delhin iltamölyä kuunnellen. Siitä on kätevä tuktukilla sukkuloida niin Connaughtiin (New Delhin ytimeen) tai sitten vanha Delhin puolelle. Ympäristö ei ole mikään kovin hurmaava, mutta toisaalta kiinnostavaa seurata paikalliset elämää. Hotellissa on Intialaisittain menestynyt ravintola.

      Hieman tyyriimpi, täysin eri suunnalla kauniissa etelä-Delhissä keskellä paremman väen koti-bungaloweja sijaitsee mm. vehreä Lutyens Bungalow. Sekin on aika hurmaava varsinkin puutarhastaan, missä oravat ja papukaijat vipeltävät. Huoneet ihan ok, ja uima-allaskin on. Hotellin emäntä jutustelee mielellään vieraille ja on hyvin ystävällinen.

      Yhden yön kokemus on myös Hotel Connaughtista. Sijainti hyvä, jos haluaa olla keskustan tuntumassa. Varsin nykyaikainen, siisti, vähän laitoshotellimainen, mutta mukava. Hinnasta en muista, ei kai ihan halpa.

      Ja vielä keralasta... Minä rakastuin todella syvästi Kochiin. Siellä on merenrantaa, mutta ilmeisesti ei oikein hyviä uimarantoja. Fort Kochi ja vanhat osat on aivan hurmaavia, pieniä kujia, mukavia kahviloita, portugalilaisten rakentamia 1500-luvun kirkkoja... Se vain oli ehkä mukavin Intiassa kokemastani paikoista. Mutta ei rantalomakohde. Siitä noin 60 km päässä on Alleppey eli Alappuzha, josta monet asuntolaivaristeilyt lähtevät. Itse matkustimme vain paikallisten käyttämällä julkisella laudalla vesiretken, ja sekin oli ihan hauskaa. Jos kaipaa vähän luksuksempaa oleskelua eikä merenranta ole pakollinen, suosittelen Alleppeystä Punnamada Resortia. Ihana paikka Punnamada-järven rannalla, hurmaava alue ja ihanat huoneet, jotka on sisustettu perinteisiä keralalaisia yksityiskohtia hyödyntäen. On uima-allas, ayurvedaa ja joogatunteja. Sieltä voi ymmärtääkseni myös buukata asuntolaivaristeilyn - heillä on omia.

      Tässä tällainen romaani, toivottavasti on jotain hyötyä.

      • keralaankeralaan

        Kiitos Annuskainen ja kaikki muukin vastauksista,,
        Otan vinkeistä vaarin!!
        Odotan innolla matkaamme.
        LEpposia lomareissuja Teille kaikille..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      328
      2737
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2475
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2222
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1913
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1692
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1492
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1338
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1172
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe