Auton Viritys

nomitästäss

Mulla on tommonen kakkoskopan Golf ja haluisin otta vähän voimaa siitä mutta kuinka paljon saa noita tehoja olla että saa katsastuksest läpi? Mitä pitää tehdä että saa olla enemmän heppoja?

4

417

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolffari

      Mikäs golffi tarkalleen ottaen? Vuosimalli, polttoaine, iskutilavuus, moottorin tyyppikoodi, km lukema, budjetti?

      Auton peruskunto vaikuttaa eniten kulkupuoleen. Yleensä alotetaan siitä että laitetaan auto ja tekniikka peruskuntoon. Jos haluaa mielenkiintoisen projektin niin mistä tahansa golffista voi lähteä liikkeelle. Tehonmittaus esim. paikallisella ammattikoululla edullisesti. Sitten vaan parantelemaan autoa ja vertaamaan tuloksia alkuperäiseen teholappuun.

      Vanhassa golffissa voidaan suodattimien, öljyjen, sytytysosien ja bensapumpun vaihdolla päästä aluperäiseen rekisteriotteessa mainuttuun nimellistehoon.

      • nomitästäss

        Koppaa ei löydy vielä mutta Syncro pitää olla ja tulee 2.0L 16V Turbo Remmiahdin. G60:n 280mm levyjarrut eteen ja taakse ja kaikki muut alustan osat parempiin mitä nyt löytyy. Budjetti tulee olemaan kyllä iso ja tää projekti tulee varmaan kestämään vähän aikaa. En vaan tiiä ton katsastuksen kans miten se onnistuu.


    • kolffari

      Ok tämä selvensi asiaa. Vastaavia projekteja on tehty, mutta en kyllä muista miten ne on kilpiin saatu. Ffp.fi foorumin läpikäyminen auttaa asiaan, siellä paljon projektikertomuksia. Vertailukohtahan sille pitää löytyä, varmaan joku rallye-golf lähimpänä ? Kannattaa kyllä alottaa selvittelyllä että minkälaisen virittelyn saat kilpiin ettei tuu yllätyksiä. Kaksoisahdetun tekemisessä on aikapaljon lisähommaa, remmi pakokaasuahtimen toimiminen yhteen virikäytössä on aika hankalaa. Muista että 8 isoo venttiiliä hyvin virtaavassa kannessa on parempi kun 16 pientä.

      Kunnolla tehtynä kuulostaa 30t€ projektilta

    • Anonyymi

      Pian loppuu virittelyt🤣

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2736
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      979
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      967
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      77
      881
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      101
      828
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe