Hei,
Olen ihmetellyt tuota, kun IISI-tuotteet on jotenkin sama kuin SINI-tuotteet. Mistä nuo IISIt tulee? Tokmanni on valmistuttaja.
Olen ihmetellyt tuota, kun IISI-tuotteet on jotenkin sama kuin SINI-tuotteet. Mistä nuo IISIt tulee? Tokmanni on valmistuttaja.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Iisi on tokmannin oma halpismerkki..tuovat kiinasta kaikenlaista halvalla...laatu on sitten vähän iisiä myös:) en ole sen jälkeen tokmannilla käynyt kun alkoi häviämään normaalit merkit hyllyistä. moni hyvä tuote puuttuu nyt hyllystä, onneksi niitä saa vielä muualta.
Minua harmittaa, kun tokmannilla ei ole enää Sini-tuotteen teippiharjoja ja niihin rullia. Täytyy ostaa muualta kalliilla hinnalla. Minusta iisi-tuotteen teippirullat ovat huonoja.
Ihmisten olisi hyvä antaa palautetta, itse kävin Tokmannilla ja ihmettelin kun en saanut Sinin ikkunapesimeen ostettua vaihtopäälistä, Sinin tuotteita tosi vähän muutenkin. Ovat kalliimpia kuin nuo iisit mutta kestävät ja ovat laadukkaampia. Kaikki eivät ehkä hoksaa että eivät ole suomalaisia kun nimi johtaa harhaan.
Mistähän maasta ovat kotoisin???
https://www.tokmanni.fi/mikrokuituliina-4-kpl-6438114856543 'iisit ihania
Ostin jotain iisi saippuaa ja sain kasvoihin todella pahan ihottuman. Selkeästi niissä on jotain vikaa. En osta kyseisiä tuotteita.
Sain pyykinpesuaineesta ihottuman en osta iisiaineita koskaan
Ainakin sinipiian vaihtosieniä löytyy Saiturin pörssistä.
Luettelon myymälöistä löydät:
https://saiturinporssi.fi/
Hinta edullisempi kuin esim. K-Citymarketissa.
Koska sinipiika on Sini -tuotteen tuotteita, niin luulisi sitten samasta paikasta löytyvän myös Sini -teippiharjan teippirullia.
Vinkki elektroniikkaharrastajille:
Sinipiian vaihtosieni on ainakin näihin päiviin asti ollut selluloosaa.
Selluloosasta valmistettu sieni sopii myös juotoskolvin pyyhkimissieneksi kostutettuna.
Ennen tällaista käyttöä varmista sienen materiaali pakkausmerkinnöistä!
Mikäli Sini-Tuote päättäisi vaihtaa sinipiian vaihtosienen valmistusmateriaalia, niin uusi materiaali ei välttämättä olisi sopiva tällaiseen käyttöön !
Puuvilla käsineet niin pieniä,että tuskin riittää viisivuotiaan käteenkään.paskaa.
Kiinakrääsää halvalla..hajoaa sekunneissa..
Tokmanni on kussu omiin muroihinsa...moni on siirtynyt asioimaan sinne mistä saa tutut merkkituotteet..ei kiinnosta maksaa euroakaan iisi merkistä tai muusta halpiksesta. Olen asioinut jo pitkään muualla kun poistivat monia tuotteita jota sieltä aina hain kun halvalla saik..
Ihan sama homma täällä. Iisi on nimelt ja ulkoasultaan vähä ku sini ja sillä johdetaan ihmisiä harhaan kiinakrääsän perän. En käy enää tokmannilla kun monet tutut ja laadukkaat merkit on vaihtunu halpikseen. Ei ole ahneudella rajaa ilmeisesti mutta minä asioin kaupassa josta löytyy tutut brändit.
iisi on iin :)) kyll tuo valokuitu on halppaa ja laadukasta eli laatua mun makuun
Ihan sama kokemus!
Meinasin juuri laittaa fb:n kuvan ja varoituksen näistä tuotteista. Kokemusta vain vaatepusseista ja roskiksista. Kumpikin aivan ala-arvoista kiinalaista halpiksia, joilla ei ole mitään käyttöä. Laitetaan myös Tokmannille tietoa. Moista roskaa ei kannta tuoda Suomeen. Mikrokuituiset vaatepussit ideana hyvä, mutta toteutus 0. Olen tyrmistynyt todettuani jo toisen IISI tuotteen täysin kelvotomaksi. Meitä huijataan
Heti kun Tokmanni siirtyi ruotsalaisten omistukseen alkoi kiinalaisten halpamerkkien tulo hyllyihin. Miksi ruotsalaiset suosivat suomalaisia tuotteita. Kohta ne lopettavat varmaankin Suomesta koko Tokmannin. Niinhän on käynyt kaikille suomalaisille firmoille mitkä on myyty ruotsalaisille. Suomalaiset yritykset ovat hämäläisten omistuksessa.
Esim hammasharjojen vaihtopääkloonit oraliin ihan susia. Ei toimi, ovat liian tiukkoja
Älkää ostako
Etsin myös Tokmannista oralin vaihtopäivä, mutta oli vain kiinalaisia halpisharjoja. En uskaltanut ostaa??
Iisi säädettävä vaateteline 2-tasolla Tokmannista. Ei tarvinnut kasata, paketista puuttui pyörät 4 kpl.
Sekaannusten välttämiseksi todettakoon, että Iisi-mallinimellä Tokmannin myymä polkupyörävon tehty ihan Suomessa Salon tehtaalla, parikin mallia tehdään siellä ja varsinainen merkki on Future TT Sport. Jotkut mallit on puolestaan tehty kaukoidässä.
Pois iisi tuote ne ei kestä mitään ! Toinen juttu kukat kaupoissa kastelematta, asiakas saa huonoa laatua kun ostaa kotia niin kukat kestää viikon nyt puhun ruukkukukista. Tokmannilla ei hoideta kukkia !
Jospa suomessa joku rohkea alkaisi valmistaa tuotteita vaatetta ym. Olisi työllisyyttä ja parempaa kuin Kiinan paska.olisin valmis hyvästä. Kotimaassa tehdystä maksamaan,niin moni muukin.joku rohkea- OTA JA LAITA TOIMEKSI.
Rainbow lattianpesulasta mikrokuituliinalla on kestänyt monta vuotta ja Xtra pesuaineet on laadukkaita. Ei laatu aina maksa mansikoota.
Iisi on syvältä äässistä. Ostan vain tuttuja kunnon merkkejä
Olen todella pettynyt iisin talouspaperiin(kin), se ei repeä siististi vaan resuina - taidan sanoa hyvästit koko iisi klaanile
Sini-tuotteita myydään prismoissa eikä hinnat ole paljoakaan korkeampia kuin ennen tokmannilla.
Oletteko huomanneet, että Tokmannilla ihmeen usein tuotteen hinta kassalla onkin muuta, kuin hyllyyn merkitty hinta. Ja aina niin päin, että kassalla hinta on korkeampi kuin hyllyssä. Pätee etenkin tarjoustuotteisiin.
Ei ihan kaikki iisit ole kiinanpaskaa. Ainakin Iisi-merkkinen imurin pölypussi (Mieli S8-imuriin) oli täysin identtinen Sini-merkkisen vastaavan kanssa. Siis niin pitkälle, että muoviläpyskässä, jolla pussi kiinnittyy imurin kanteen, on ruiskuvalumuotin jyrsintäjäljet aivan samanlaiset. Toisin sanoen samoilla työstöradoilla koneistettu, tai jopa yksi ja sama ruiskuvalumuotti. Molemmissa paketeissa lukee notta valmistettu Suomessa.
Muilta osin pitää enemmän kuin paikkansa, että Tokmannit on pullollaan kiinanpaskaa.
Meinasin ostaa 4 l ns. vahvoja pakastepussuja. Ihan iisisti oli tehty ohkaisten vahvuisiksi....
Ainakin vessapaperissa lukee, että valmistettu Suomessa.
Iisi Staattinen kertakäyttöliina on Ok! Sillä saa hyvin mettästettyä pölyt lattialta ! Parempi kuin Sini liina. Joka on niin kova pinnaltaan ja Paljon kalliimpi!
iisi biojätekassi,suomenlippu ja teksti valmistettu suomessa???
Jäin miettimään että missä nuo halvat Stokmannin Iisi tuotteet on valmistettu? Onko nekin Kiinasta tuotu? Tokmannin vaatteet on nykyään kaikki kiinasta tuotuja. En osta koskaa. Yritin etsiä rikkasetistä valmistusmaata, mutta ei löytynyt???
Sitä olen itsekin ihmetellyt?? !
Iisi tuotteet on todella huonoja, varsinkin siivousvälineet. En suosittele, rahat menee hukkaan. Ostin Iisi tekstiilitusseja viime viikolla, yritin tehdä ystävälleni yllätystä ja piirtää T-paitaan sydämmen. Uusi paita pilalla, sydän eli näkynyt mustassa paidassa, vaikka tussi oli keltainen. Jäi vain musta jälki. Tokmanni ei korvannut paidan hintaa, vain tussien hinnan.
Tokmannin pussilakanat ovat myös huonolaatuisia, saumat vinoja, langan pätkiä sekä epämiellyttävä öljyn haju pussilakanoissa, siitä huolimatta vaikka pesin ne moneen kertaan.
Mitä iisi-leivinpaperille on tapahtunut? Leivonnaiset ja keksit tarttuvat paperiin mitä ei ennen ole tapahtunut
Samaa mietin, leivinpaperin pitäis olla rasvatiivis,mutta ei ole,rasva menee läpi.mihinkähän laittaa reklamaatio.
Olen huomannut leivinpaperissa myös ,rasva menee läpi.ei niin käynyt ennenvanhaan.sama kun ei käytä ollenkaan.
Heips!
Olen ostanut Kärkkäiseltä verkkomyynnistä Sini-tuotteita esim vanha kunnon Sinipiika!! Samalla tilasin siihen Vaihtosienen että voin vaihtaa, kun ja jos kuluu huonoksia, samaten tilasin ns. Tehosieniä laatikollisen.
Terv. Pikku Myy
Iisi leivinpaperi syttyi palamaan uunissa.Valkaistu.En osta koskaan enää mitään Iisiä.Pelottavaa.Täytyy ilmoittaa asiasta!
Iisi tuotteet kehnoja ! En osta niitä , vaikka halvalla saisin