Bichon frise vanheneminen

Minulla on nyt reilu 8- vuotias bichoni narttu ja terve on ollut yhtä iho kasvainta lukuunottamatta. Nyt kiinnostaisi kuulla muiden kokemuksia näistä vanhuuden vaivoista mitä voisi olla tulossa. Tyttö on reipas ja ei kyllä minkään laista vanhenemisen merkkejä ole tällä vielä ollut :) Ei kuitenkaan ole mikään räksyttäjä ollut koskaan vaan aika rauhallinen.

6

1415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HenriBichon

      Hei
      Meidän Bichon Frise eli 13,5 vuotiaaksi. Aika terveenä sai elellä vanhemmalla iällä loukkasi jalkansa kun hyppäsi korkealta sängytä alas pimeässä, se parantui mutta vaivasi sitä välillä. 12-13 vuoden iässä alkoi mennä näkö. Ja samoihin aikoihin tuli joku patti takapuoleen joka vuosi verta kun se hinkasi sitä johonkin ja sai välillä jotain kohtauksia alkoi täristä ja oli pelokas kesti 1-2min lääkärikään ei tiennyt mikä sen aiheutti. Lopulta koettiin parhaaksi viedä lopetettavaksi.

    • Kiitos vastauksestasi

    • En mä tuonikäistä koiraa, etenkään pikkukoiraa, kutsuisi vielä vanhukseksi. Voi vielä helposti porskuttaa toisetkin 8 vuotta.

      Eihän se enää mikään nuorikaan enää ole, mutta ei sen pitäisi ihan vielä raihnaistua.

    • No olishan se mahtavaa jos toi mun koira eläis 16- vuotiaaksi, mutta aika harvinaista taitaa olla. Ja juurikin siksi kysyin jos olisi kokemuksia, että minkälaisia vaivoja voisi olla tulossa. En tietääkseni ole sanonu että se olisi mitenkään raihnainen

    • Kukkakukkakukka

      Meillä on nyt 12w ihan terve ja energinen narttu.

    • ppcchhee

      Meillä kääpiösnautserii 12v, näkö ym on hyvä, ei ole harmaantunut muuta kuin parrasta. Takajalkojen tärinää on ollu pari vuotta, vatsavaivoja jonkin verran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3101
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2199
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      71
      2083
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      105
      1889
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1603
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      40
      1386
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1319
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1275
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1105
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1076
    Aihe