Macbook pro ja photoshop

Macbookphotoshop

Eli ostin noin viikko sitten macbook pro retina version ja nyt pitäisi asentaa levyltä photoshop. Pystyykö tekemään tämän jotenkin muistikortin tai muun kautta, vai täytyykö ostaa ulkoinen levyasema?

10

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsafdsa

      "nyt pitäisi asentaa levyltä photoshop"

      Onnistuisiko niin, että lataa sen sovelluskaupasta ja käyttää dvd-levyn myyntilaatikon mukana tullutta tuotekoodia.

      • Macbookphotoshop

        Ei oikein pysty app storestakaan sitä lataamaan, sillä pitäs maksaa uudestaan se 150€.


      • fdsafdsa
        Macbookphotoshop kirjoitti:

        Ei oikein pysty app storestakaan sitä lataamaan, sillä pitäs maksaa uudestaan se 150€.

        Levyn sisällön voisi ehkä siirtää USB-tikulle täydellisenä kopiona, jolloin asennus voisi onnistua sitä kautta. Tosin tämä on enemmän PC-puolen mahdollisuuksia, joten en tiedä onnistuuko Applen ihmeellisessä maailmassa tai minkä nimisiä ohjelmia olisi edes olemassa.

        http://www.systemastore.fi/product_info.php?cPath=1_12_512&products_id=99331 tuossa nyt mainittu yhteensopivuus ainakin jonkin OS X -version kanssa


      • fdsafdsa
        Macbookphotoshop kirjoitti:

        Ei oikein pysty app storestakaan sitä lataamaan, sillä pitäs maksaa uudestaan se 150€.

        Voisit tietysti kysyä asiaa jostain appleen erikoistuneesta liikkeestä tai asiakaspalvelusta...


      • Ihmeellistä
        fdsafdsa kirjoitti:

        Levyn sisällön voisi ehkä siirtää USB-tikulle täydellisenä kopiona, jolloin asennus voisi onnistua sitä kautta. Tosin tämä on enemmän PC-puolen mahdollisuuksia, joten en tiedä onnistuuko Applen ihmeellisessä maailmassa tai minkä nimisiä ohjelmia olisi edes olemassa.

        http://www.systemastore.fi/product_info.php?cPath=1_12_512&products_id=99331 tuossa nyt mainittu yhteensopivuus ainakin jonkin OS X -version kanssa

        Jos ei ole sitä optista asemaa, tähän tarvittavan Disk Imagen tekeminen on vaikeaa. Muuten se onkin käyttöjärjestemän ominaisuus. Applen maailma on todella ihmeellinen: ehkä PC, jossa ei ole optista asemaa pystyy käyttämään levyjä, mutta se vasta ihmeellistä olisikin.


    • kulutplus

      Applen liikeessä ne auttaa sua sanomalla: "Osta vielä kerran uusi". Hinta 150 plus kulut.

      • Toki. Tarkoitushan on että rahaa maksetaan säännöllisesti. Sellaiseksihan nuo on suunniteltu.

        Tästä varten Photoshop on nykyään palvelu mistä maksetaan kuukausi/vuosimaksua. Eli voi ladata milloin vaan uusimman ja yhteensopivan asennustiedoston ja käyttää.

        Tuo lopettaa sen pelleilyn tehokkaasti molemmin puolisesti, niin asiakkaan kuin ohjelman valmistajan kannalta kun ei ole mitään pöljiä rajoitteita tai yhteensopivuusihmettelyä. Molempi osapuoli saa sitä mitä haluaa vaivattomasti.


    • Optiset levyt kuullostaa joltain todella vanhalta, mikähän versio mahtaa olla kyseessä?

      Meinaan jos se on joku vanha niin se ei välttämättä ole edes yhteensopiva kun Mac OS päivittyy kerta vuoteen.

    • älä_valita

      Tietokoneen hinta on noin puoltoista tonnia (uutena). Ja muutama kymppi ulkoisesta DVD-asemasta on liikaa??? Ihmettelen yhtälöä.

    • 1stMacFinn

      Kyllähän se tietysti ilman sitä optista asemaa on aika hankalaa kopioida sitä asentajaa edes USB-tikulle. Mutta sitä se on kyllä kenen tahansa valmentajan koneessa, jossa sitä optista asemaa ei ole. Ei kyseessä ole mikään Macin ominaisuus.

      Toinen kysymys onkin sitten se, että toimiiko tuo Photoshopin versio ollenkaan nykyisessä käyttiksessä. No, mulla on InDyn CS5-versio ja se toimii ihan hyvin. Että vähän enemmän lähtötietoja, kiitos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      91
      5518
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      57
      3661
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      3005
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      49
      2219
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1986
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      301
      1927
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1626
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1407
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      9
      1363
    Aihe