Nettikirjoittelu on turhaa

Sanonvaan

En pidä ihmisistä, jotka aloittavat turhia keskusteluja tällaisiin viestipalveluihin kuin vaikka Suomi24. Nettiin kirjoittajat ovat mielestäni elämäänsä kyllästyneitä ja säälittäviä tapauksia. Erityisesti inhoan tekstejä, joissa vain haukutaan muita ja kritisoidaan toisia. Erityisesti CAPS LOCKIN KÄYTTÖ ÄRSYTTÄÄ MINUA SUURESTI, enkä voi sietää huutomerkkejä!!!!

En pidä ihmisistä, jotka kirjoittavat enemmän kuin yhden kappaleen. Mitä turhaa jaarittelua! Inhoan myös ihmisiä, jotka viesteissään ilmoittavat inhoavansa toisia. Minä inhota kielessä esiintyviä epäjohdonmukaisuuksia, enkä ainakaan itse tee koskaan kirtoitusvirheiyä. Ja voi saatana soikoon minua ärsyttävät kiroilijat!

Mitä järkeä on hengailla netissä keskellä päivää, kun voisi olla ulkonakin? Lopettakaa siis hienojen lopetuskappaleiden tekeminen ja menkää nauttimaan ulkoilmasta!

10

80

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itealotit

      No juurihan sinä itsekin aloitit turhan keskustelun! JOTEN OLET ITSEKKIN SAMANLAINEN!!!!!! KÄYTÄN CAPSLOCKKIA JA HUUTOMERKKEJÄ VAI JOTTA ÄRSYYNTYISIT!!!!!!!!!!!!! :D

    • 416

      mahtava provo

      • Patakakkone

        Parempi ku Immosen.


    • biologinalku

      Liikaa yleistystä, hieman huonoja ja epäjohdonmukaisia ilmauksia, mutta muuten olen osittain samoilla linjoilla. Varsinkin aloittaessani kirjoittelun nettipalstoilla, minua häiritsivät kirjoitusvirheet, mutta olen oppinut ohittamaan ne. Tässä nyt en puhu aivan puhekielisistä ja hutiloiduista kommenteista; ne ovat edelleenkin mielestäni aivan kamalia.

      Minun mielestäni ulkona oleminen ja netissä kirjoittelu eivät ole mitenkään toisiaan poissulkevia asioita. Kumpikin voivat olla tasavertaisia harrastuksia.

      Kuka näillä palstoilla muuten väkertää lopetuskappaleita. Edes minä en sitä tee!

      • Minä väkerrän. En aina, mutta pitkän stoorin päätteeksi kyllä.

        Mielestäni aloitus oli ihan hauska. Tulkitsen tämän nyt huumoriksi ja kyvyksi nauraa myös itselleen (aloittajahan syyllistyy oletettavasti tahallaan kaikkeen kritisoimaansa).


    • Aloittaja, mitä mieltä muuten olet hymiöistä? Minun mielestäni ne ovat ärsyttäviä liian paljon käytettyinä. Joskus on hyvä käyttää hymiötä, ettei tule väärinkäsityksiä viestin merkityksen suhteen. Hymiöllä voi osoittaa vaikka ironista sävyä. Joka väliin on kuitenkin aivan turha tunkea mitä erilaisimpia hymiöitä, joiden tulkitsemiseen tarvitsee hymiösanakirjan.

      • Sanonvaan

        Itse olen vankasti hymiöitä vastaan, enkä juuri käytä niitä.


      • Sanonvaan

        Esimerkiksi silmää iskevä hymiö tuo viestiin tarpeetonta häröilymeininkiä. En käytä, enkä suosittele käyttämään. If you know what I mean ;)


    • Sekin on yksi juttu, että kaikkien kannattaa opetella kappalejako. Ei sivun mittaista kappalejaotonta tekstiä vain jaksa lukea varsinkaan, jos se on täynnä kirjoitusvirheitä. Jos viestissä on lyhyitä kappaleita, sen ehkä jaksaa lukea, vaikka sitä ei niin viimeisen päälle huolitellusti olisi kirjoitettu.

    • atry9

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      328
      1311
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      74
      909
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      813
    4. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      683
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      43
      680
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      672
    7. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      54
      640
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      638
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      606
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    11. 45
      537
    12. 32
      521
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      515
    14. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      506
    15. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      23
      490
    16. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      485
    17. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      31
      460
    18. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      79
      447
    19. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      447
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      421
    Aihe