Salaisuudesta

fnlsfanoi

Salaisuus (The Secret) on Rhonda Byrnen elokuva, ja sen pohjalta tehty kirja joka löytyy suomeksikin. Sarjasta on suomennettu muitakin kirjoja, mutta Salaisuus oli ensimmäinen ja tunnetuin joten käsittelen sitä. Kirjan ideana on, että se paljastaa Vetovoiman laki (Law of Attraction) nimisen luonnon lain joka hallitsee jokaisen elämää uskoi sen lain olemassa oloon tai ei. Laki on tiivistettynä "like attracts like" eli samanlaisuus vetää samanlaisuutta puoleensa, jokainen ihminen on kuin magneetti joka vetää puoleensa sitä mihin uskoo tai miten ajattelee.

Ajatukset on Salaisuuden mukaan värähtelyä, joka vetää puoleensa samalla tavalla värähtelevää materiaalia, eli negatiivinen ihminen saa päällensä paskaa ja positiivinen rikkautta, terveyttä, onnea jne. En muista kuka se oli, mutta joku kirjailija oli tehnyt kirjan jonka tarkoituksena oli osoittaa, että rukous on pelkkää keskittymistä tiettyyn asiaan, ja olettamista että se toimii jotta se toimisi - välittämättä siitä onko uskonto totta vai ei.

Se elokuva löytyy myös Youtubesta hakemalla, tässä linkki:
https://www.youtube.com/watch?v=eIuMCRgNi8w

Vetovoiman lain väitetään selittävän sellaiset ilmiöt mitä monet on kuvannut kuten, kun ajattelee jotain tyyppiä ja se soittaa sitten melkein heti ajattelun jälkeen. Kirjassa/elokuvassa väitetään myös, että jokainen mystinen/uskonnollinen koulukunta on tietänyt tämän "salaisuuden" historiassa, esim. Jessen epäoikeudenmukaisilta kuulostava vertaus..:
"Sillä sille, jolla on, annetaan, ja hänellä on oleva yltäkyllin; mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, mikä hänellä on. " (Matt. 13:12)
...tulkitaan niin, että ihmisellä jolla on "hyvä mielenlaatu" on oleva yltäkylläisyys, mutta sillä jolla ei ole; ei tule olemaan mitään.

Englanninkielisillä nettifoorumeilla jotkut olivat kerran kertoneet kokemuksiaan kuinka joku kuvitteli saavansa ilmaisen Starbucks -kahvikupillisen sekä sitten sai sen parin viikon päästä. Kun olin lukenut niiden kertomuksia, kirjasta kuulemisen jälkeen, päätin kerran itsekin tehdä sillä pari koetta, mm. kuvittelin pitäväni kädessäni sinistä kirjaa, jonka kannessa lukee kullatuilla kirjaimilla Mormonin kirja; kuvittelin miltä sen sivut tuntuivat käsissäni. Avustin kuvittelua etsimällä Googlesta kuvan kirjasta, ja kuvittelemalla kirjan juuri sellaisena kuin mitä kuvassa se oli.

Asun paikkakunnalla jolla ei ole mormooneja enkä edes pyrkinyt etsimään sitä kirjaa enkä kertonut kenellekään visualisaatioharjoitteistani. Viikon tehtyäni sitä kyllästyin, ja lopetin Mormonin kirjan kuvittelun; oikeastaan unohdin koko asian, mutta yhtenä päivänä äitini kävi kirjastossa, ja löysi kirjojenvaihtohyllystä kyseisen opuksen (ja pyytämättäni) päätti tuoda sen minulle.

Toinen sattumus joka minulle kävi, oli, että eräs kaverini oli miettinyt yhtä asiaa ja halusi kysyä mielipidettäni siitä. Juuri sinä päivänä olin vaihtanut mielipidettäni kyseisestä asiasta, ja aloitin itse keskustelun juuri siitä asiasta jolloin kaverini kertoi minulle, että hän olikin juuri miettinyt mitä ajattelin siitä eikä hänen tarvinnut näkjään edes kysyä.

1

1102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SalatumpiSalaisuus

      Salaisuus on New Age -porukan kirja, jonka avulla Byrne tienasi miljoonia, mutta se sisältää myös toimivia ohjeita jotka on piiloteltu "self-help" sitaattikokoelman sekaan. Elokuva myös on melko säälittävä kokonaisuus; alku on kuin toimintaelokuvasta, mutta sitten siitä tulee pelkkää keskustelua joita on maustettu pistämällä väliin pieniä skenaarionpätkiä.

      Jos todellinen ns. "Vetovoiman laki" kiinnostaa kannattaa vilkaista:

      http://www.angelfire.com/empire/serpentis666/ThreeSteps.html

      Asiassa on kolme porrasta, "Salaisuus" käsittelee vain kolmatta hyläten ensimmäisen ja toisen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      81
      5970
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      313
      5363
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      48
      4610
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      312
      3650
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      1
      2217
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      136
      2122
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      100
      1247
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      7
      933
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      154
      804
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      52
      675
    Aihe