Eipä tullut Tapsalle Iskelmä Finlandiaa. Kyllä se jossain vaiheessa annetaan kun paremmat sen ensiksi saavat.Koko iskelmä Finlandia ei ole kyllä mikään arvokas tunnustus.
iskelmä Finlandia
HuuskoK
7353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Teikäläisellä taisi olla oikein kädet kyynärpäitä myöden ristissä, kun rukoilit ettei Tapsa vaan saisi sitä Iskelmä- Finlandia palkintoa. Tapsa on tuollaisten palkintojen yläpuolella. Annettakoon niitä siis vaan tusina artisteille. KUKAAN Iskelmä-Finlandian saanut artisti ei ole Tapsaa parempi.
Hei vaan.
Se on nimenomaan iskelmä-finlandia palkinto.
Ei mielenterveysyhdistyksen antama vanhoille raakkuville kehä-raakeille jotka sekoilevat lavalla jokaisella "paluu-kiertueellaan" ja jättävät kiertueen kesken ja jäävät sairauslomalle.
Se että joku T. Kansa on ollut "tähti" noin 50 vuotta sitten (60-luvulla), levyttänyt hieman 70 luvulla sekä jonkun verran 80 luvulla ja sitten vaipunut maakuntasarjaan, ei oikeuta niin arvokkaaseen palkintoon kun kyseinen osoitus on.
Tuo palkinto annetaankin ilmeisesti vain juopoille ( Pate Mustajärvi), laulutaidottomille rääkyjille ( Olli Lindholm), hetkenhuuma kertakäyttö- artistille ( Antti Huovila ) tai muuten vaan tyhjänpäiväisille samaa yksipuolista tyyliä toistaville artisteille ( Charles Plogman, Eino Grön, Pave Maijanen, Matti ja Teppo...). Kun miettii keille palkinto on annettu, niin toivon, ettei Tapsa ikinä siihen joukkoon joudu. Täysin naurettava palkinto jonka saajan päättää yksi ainoa tuomari ( Tänä vuonna Turkka Mali ). Muutama vuosi sitten kun Tapsa oli ehdolla palkinnon sai Paula Koivuniemi ja se ei liene yllätys, kun sinä vuonna palkinnon saajan päätti Koivuniemen sydänystävä ja työtoveri Markku Johansson.
Aamen. Tuohon ei ole mitään lisättävää. Joku Tapsuliini Känsä ei todellakaan ole ISKELMÄ-Finlandian arvoinen.
Täällä aina haukutaan Tapsukan arvostelijoita alatyylistä. Samalla istumalta arvostellaan hyvin ala-arvoisesti muita artisteja. Nimimerkkien "typeräätouhua" ja "Gillas" kommentit yllä kuvastavat täydellisesti tämän palstan henkeä. Järkyttävintä on, että molempien nimimerkkien taustalla lienee sama henkilö: rekistöröitynyt käyttäjä "Justiinax". "Justiinax" voi kieltää syytöksen mutta sanavalinnat, kirjoitusasu ja tyyli paljastavat tämän lyylin. Pähkähullu on pähkähullu.
Koko Iskemä-Finlandia on ihan turha ja mielstäni jopa halveerattava palkinto. Vähän sama kuin vuosittaiset tangomarkkinat.
Eipä tullut Tapsukalle koskaan Iskelmä Finlandiaa. Eikä ihme. Kyllä nyt harmittaa, varsinkin äärifaneja Justiinaxia ja faniklubin vetäjää ja varmaan Tapsuliiniakin siellä jossain.
Kaikki voittajat - ja ansaitut sellaiset- ovat: Mikael Forsby (2025), Mariska (2024), Tuure Kilpeläinen (2023), Arja Koriseva (2021), Vicky Rosti (2019), Danny (2018), Markku Aro (2017), Suvi Teräsniska (2016), Pate Mustajärvi (2015), Katri Helena (2014), Pave Maijanen (2012), Pepe Willberg (2011), Laura Voutilainen (2010), Charles Plogman (2009), Olli Lindholm (2008), Eino Grön (2007), Paula Koivuniemi (2006), Jari Sillanpää (2005), Matti ja Teppo (2004), Kari Tapio (2003), Marion Rung (2002) ja Antti Huovila (2001)