Kiusaaminen..

huumorintajutonpaska

Minusta kiusaaminen on kamalaa. Osahan kiusatuista muuttuu tai tekee itsarin. Eivät toki kaikki,koska maailmassahan on niin erilaisia ihmisiä.

Minusta kiusaaminen työpaikoilla on jo ERITTÄIN HÄPEÄLLISTÄ JA NOLOA AIKUISILTA IHMISILTÄ, aikuisten tulisi jo hiukan ymmärtää ihmisiä ja heidän tunteitaan. Tulee kunnioittaa ihmisiä eikä haukkua!

Minä ymmärrän ihmisiä jotka kuolevat vain koska heitä kiusataan.

Uskon että kaikki ovat ainakin kokeneet kiusatuksi tulemisen. En ole ollut hei mikää enkeli,mut mä ymmärrän myös kiusaajia. Mutta he saisivat myös ymmärtää sen ettei toisia saa kiusata.

Mehän ollaan erilaisia jtn, ME MYÖS KIUKUSTUMME ERI ASIOISTA. Mä kiukustun jo aika pienestä...jotkut eivät kiukustu melkee millään.

Fyysinen kiusaus ei satuta aina niin paljoa kuin henkinen. esim nimittely. Servaukset ovat ihan tyhmiä, kun siihen vielä sekoitetaan servattavan perhe.

Olen itse pohtinu täs itsemurhaa, jokin ääni "sisälläni" sanoo että ei vielä. En tiedä minua pelottaa elämä. Olen ollut kiinnostunut aiheista: Kiusaus,masennus,laillinen itsemurha/itsemurha, persoonallisuushäiriöt.

Olen aika huono kirjoittaan..kuten huomaattekin :DDD

7

72

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huumorintajutonpaska

      olen jo 12 pitäisi osata kirjoittaa noi kunnolla xd

    • neekerimaakari

      Väitätkö vastaan, väittävätkö he vastaan? Eikö kukaan voita? Eivätkö edes aikuiset pärjää sinulle? Ei haittaa, he ovat joko yhtä tyhmiä, tai tyhmempiä kuin sinä.

      • cttgtjulukubi

        hah


    • Kiusaaminen on todella ikävä asia. Koulussa kannattaa mainita opettajalle, jos itseä kiusataan tai jos näkee jotakuta toista kiusattavan. Ei ole mitenkään noloa tai urpoa kertoa aikuiselle. Sillä tavalla kiusaamisen voi oikeasti saada loppumaan. Jos ei kerro kenellekään, saattaa kiusaaminen jatkua jopa vuosia.

      Jos mielessä liikkuu itsetuhoisia ajatuksia, niistäkin kannattaa puhua jollekin luotettavalle aikuiselle. Yksi hyvä vaihtoehto on soittaa esimerkiksi MML:n lasten ja nuorten puhelimeen tai valtakunnalliseen kriisipuhelimeen (numerot löytyvät Googlesta).

      • hththyyb

        noh kinost


    • kiusattumonesti

      Teillä menee elämää hukkaan ku pelkäätte niitä koulun"koviksia" jotka todellisuudessa luusereita. KERTOKAA HETI OPETTAJALLE! Minun kiusaaminen loppui kun kerroin. :)))))

    • NössöilleEiArmoa

      Jos joutuu kiusatuksi, on heikko. Pitää osata puolustautua ihan samalla tavalla kuin vaikka jänis puolustautuu sudelta - heikot yksilöt syödään ja vahvimmat selviävät. Ydinsodan jälkeen tämä sääntö vahvistuu entisestään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      98
      1314
    2. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      106
      1070
    3. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      61
      887
    4. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      880
    5. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      54
      872
    6. Junaonnettomuus

      Kuka jäi junan alle?
      Haapajärvi
      3
      838
    7. Onko sinulla vihan tunteita

      Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.
      Ikävä
      128
      817
    8. mitä olet valehdellut

      kaivatullesi? kerro rehellisesti totuus
      Ikävä
      65
      675
    9. Naisen kimppuun lenkkipolulla

      Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant
      Kajaani
      52
      628
    10. Ei ole siitä kiinni

      Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa
      Ikävä
      34
      570
    Aihe