Voiko puuöljyn kuivumista nopeuttaa jollain aineella - aktivaattorilla? Käsittääkseni liian nopeastihan se ei saakaan kuivua mutta jos kuivumisaikaa saisi pudotettua vaikka puoleen tai kolmannekseen. Normaalisti puuöljy kuivuu (hiukan tietty pinnasta ja lämpötilakin vaikuttaa) päiviä.
Voiko puuöljyn kuivumista nopeuttaa jollain...
6
11577
Vastaukset
- rane2
Tärpätillä, eli pyhit ylimääräiset POIS.
- Nipsa
Siis puuöljyn kuuluu enimmäkseen imeytyä puuhun, ei kuivua pinnalle. Puuöljyn vs. maalin erohan on juuri se, että öljy ei tee pintaa, joka on esimerkiksi terassilla märkänä ja pakkasilla liukas.
- AP-AP-AP
Ei puuöljyllä käsitellä ainoastaan terasseja ja painekyllästettyä kun käsittelee, siinä hommassa puuöljyn vaikutus on lähinnä kosmeettinen ja lyhytaikainen. Nyt olis nimenomaan tarkoitus saada lievästi lakkamainen pinta höylättyyn ja käsittelemättömään puuhun. Tidän kyllä, että siihen käyttöön löytyy lakkoja mutta uskon saavani puuöljyllä paremmin säänkestävän pinnan ja toiseksi puuöljyä on hyllyssä. Kyllä se pelkkä puuöljykin pinnan tekee, mutta kuivuminen kestää, etenkin sille tasolle, että pinta kestäisi kulutusta.
- diyöljyäjä
AP-AP-AP kirjoitti:
Ei puuöljyllä käsitellä ainoastaan terasseja ja painekyllästettyä kun käsittelee, siinä hommassa puuöljyn vaikutus on lähinnä kosmeettinen ja lyhytaikainen. Nyt olis nimenomaan tarkoitus saada lievästi lakkamainen pinta höylättyyn ja käsittelemättömään puuhun. Tidän kyllä, että siihen käyttöön löytyy lakkoja mutta uskon saavani puuöljyllä paremmin säänkestävän pinnan ja toiseksi puuöljyä on hyllyssä. Kyllä se pelkkä puuöljykin pinnan tekee, mutta kuivuminen kestää, etenkin sille tasolle, että pinta kestäisi kulutusta.
Puuöljyillä ei ole tarkoitus, eikä sillä saa edes yrittää tehdä lakkamaista pintaa. Öljyäminen tehdään pestylle puhtaalle pinnalle ja kaikki n. 20-30 min jälkeen imeytymättä jäänyt öljy pyyhitään pois. Usein näkee mm. pilalle oljyttyjä puutarhakalusteita.. On vedetty oikein "isän kädellä" öljyä lukemattomia kertoja pesemättömille pinnoille ja lopputulos on järkyttävä.
Vai tarkoitatko öljyvahaa, esim. Osmocoloria. Ne ovat eri asia kuin tavalliset puuöljyt. Huomattavasti kalliimpia, mutta kulutus on pientä öljyihin verrattuna. Lopputulos ja kestävyys on ohjeiden mukaan tehtynä ihan toista kuin öljyillä.
Öljyistä sen verran, että hinta ja laatu kulkevat käsi kädessä. Huonoimmasta päästä on joskus Biltemasta ostamani litku, joka lienee ollut 95 % liuotinta.
Parhaasta päästä käyttämistäni ovat Eskaron terassi- ja kalusteöljy. Kohtuullista on myös saman firman puuöljy, mutta ero noidenkin välillä on helpossti huomattavissa. - pikkulisäys
Siis pestylle, puhtaalle ja KUIVALLE pinnalle.
- xlinn
Jos kuluu päiviä, olet öljynnyt kosteaa puuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271924
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001670Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561276Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?631192Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44862Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798