Millaista on Pariisin ympäristö? Onko siellä vaarallisia alueita? Saatamme saada asunnon Pariisin itäpuolelta. Onko turvallista? Tietääkö kukaan?
Vastaukset 14
- Pariisin_matkaaja
Koita löytää linkki Pariisin vaarallisiin alueisiin. Itäpuolella, Periferian ulkopuolella, on alueita joihin valkoisen miehen ei kannata mennä (eikä varsinkaan naisen). Sata varmasti siellä on myös hyviä alueita.
- Pariisilainen
Kannattaa liittyä messaparis.org. Niin suuri englanninkielinen yhteisö, että saat hyödyllistä tietoa helposti.
- Pariisilainen
Tiedän, että tuo messageparis:n jäsenmaksu voi tuntua isolta, mutta ainakin meidän elämä muuttui paljon helpommaksi sen jälkeen kun liityttiin siihen. Hetkessä saat suosituksia hyvistä ja edullisista englantia puhuvista lääkäreistä, putkimiehistä jne. Myös asuinalueista käydään jatkuvasti keskusteluita. Pariisin ulkopuolella idässä Vincennes on maineeltaan prostituutio ja huumealuetta. Muiden idän kaupunkien maineita en tiedä.
- PariisissaAsuva
Pariisin itä- ja pohjoispuolella ovat ne ikävimmät lähiöt. Tosin ne ovat hyvin sektroisoituneita, esim. Vincennes Pariisin itäpuolella on hyvinkin arvostettua aluetta. Selvitä tarkemmin osoitetta tai ainakin postikoodia ja alueen nimeä.
- Pariisilainen
Hassua. Mun ranskan opettaja yliopistossa sanoi, että älä missään nimessä muuta Vincennesiin, koska se on kuuluisa prostituutiosta ja huumekaupoista. Mutta onhan siellä joo hienoja taloja.
- PariisissaAsuva
Luultavasti sun ranskanopettajasi sekoittaa Vincennesiä nyt johonkin muuhun alueeseen. Huumekauppaa käydään pääosin ihan muualla kuin keskiluokkaisessa Vincennesissä. Bois de Vincennesissä ei päivystä öisin edes prostituoituja samaan malliin kuin Bois de Boulgonessa, joka sijaitsee yläluokkaisessa länsilähiössä.
- Pariisilainen
No hän kyllä asui ja työskenteli Pariisissa vuosia. Myös ystäväni, joka asuu Vincennesissä on varuillaan illalla.
- pariisinkonkari
Pariisin itäosa ei tosiaan lukeudu niiden kaikkein arvostetuimpien tai turvallisimpien alueiden joukkoon, joten voisin suositella sen unohtamista. Ei siellä kyllä normaalisti suorastaan vaarallista kyllä ole. Ranskalainen siellä kait pärjäisi ok, koska osaa sekä kielen että paikalliset tavat ja tuntee uhat, turistin kohdalla asiat ovat toisin ja kannattaa panostaa turvallisuuteen. Myös pohjoisosa omaa samanlaisen maineen, kenties jopa itäosaa huonomman.
Pariisi on kuitenkin kokonaisuudessaan turvallinen kaupunki, jonka tunnelma ja monipuolinen nähtävyyksien lista on aivan omaa luokkaansa. Kaupungissa kannattaakin panostaa etenkin upeiden museoiden ja puistojen ihasteluun. Jopa lapsille on mukavasti tekemistä. Pariisista pääsee lukemaan oikein urakalla ajan tasalla olevaa tietoa täältä:
http://pariisiin.com/ - varo-vaaraa
Stalingradin metroaseman seutu on täysin muslimisoitunut. Varottavaa seutua.
- Pariisilainen
Muslimisoitunut ei tarkoita samaa kuin vaarallinen. Itsekin asun muslimien keskellä, ja ihan hyvin uskaltaa liikkua yöllä ulkona. Kaikki muslimi äidin kullannuput on näillä nurkilla kotona klo 22 mennessä. Ja meidän seudulla naiset siis peittää hiuksensa huivilla, mikäli ovat muslimeja. Asuu täällä kyllä paljon kristittyjä arabejakin. Päihteitten käyttäminen on se mikä tekee alueesta vaarallisen. Ei uskonto. Itse asiassa Pariisissa ja sen ympäristössä ei taida edes olla naapurustoa, jossa ei asuisi paljon muslimeja. Tänne on niin paljon muuttanut vuosien varrella algerialaisia ja marokkolaisia. Oppivat kielen jo kotimaassaan koulussa, ja tekevät täällä töitä niin kuin kaikki muutkin. Kolmasosa henkilökunnasta missä tahansa firmassa tuntuu olevan arabi/berberitaustaisia. Myös meidän käyttämässä sairaalassa noin kolmasosa lääkäreistä kantaa arabi/musliminimeä.
Etelä Pariisin Chinatown on levoton alue vaikka siellä valtaosa ihmisistä on kiinalaisia. Mutta siellä rehottaakin kiinalaisprostituutio ja epäilemättä myös huumekauppa.
- Delphine
Mitähän aluetta tässä tarkoitetaan muuten "idällä". Pariisissa yleensä mennään ns. kaupunkipiirien mukaan. Tämä siis varsinaisen kaupungin sisällä.
Vai viittaako "itä" metropolin alueelle?
Olen muuten asunut kahdessakin osoitteessa Stalingradin metron lähellä :-)
Sekä kahdessa osoitteessa Bastilijin alueella tavallaan "itää" kai sekin on. - KyläNäinOn
Pariisissa turvallista.joo, kävin Eiffelissä ja menin taksilla keskustaan. sitten hilton hotel ym. oli hienoja shop paikkoja.
- MaamakMiak
Kaikki Pariisin muslimialueet ovat vaarallisia. Niitä on pian puolet koko Pariisista.
- Anonyymi
Katso, kun videolla rauhan uskonnon levittäjät toteuttavat missiotaan Pariisissa.
https://www.youtube.com/watch?v=JEsiq_KSXt0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?241624Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️651308- 1041058
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105964Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet340906Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21827Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k228765- 120755
- 61695
- 103666
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html306625- 13624
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.114586- 40530
- 52528
- 40500
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan85498Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73491Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv85479Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko59475