Pariisin itäpuoli?

Ihhvvhhv

Millaista on Pariisin ympäristö? Onko siellä vaarallisia alueita? Saatamme saada asunnon Pariisin itäpuolelta. Onko turvallista? Tietääkö kukaan?

14

1949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pariisin_matkaaja

      Koita löytää linkki Pariisin vaarallisiin alueisiin. Itäpuolella, Periferian ulkopuolella, on alueita joihin valkoisen miehen ei kannata mennä (eikä varsinkaan naisen). Sata varmasti siellä on myös hyviä alueita.

    • Pariisilainen

      Kannattaa liittyä messaparis.org. Niin suuri englanninkielinen yhteisö, että saat hyödyllistä tietoa helposti.

      • Pariisilainen

        Tiedän, että tuo messageparis:n jäsenmaksu voi tuntua isolta, mutta ainakin meidän elämä muuttui paljon helpommaksi sen jälkeen kun liityttiin siihen. Hetkessä saat suosituksia hyvistä ja edullisista englantia puhuvista lääkäreistä, putkimiehistä jne. Myös asuinalueista käydään jatkuvasti keskusteluita. Pariisin ulkopuolella idässä Vincennes on maineeltaan prostituutio ja huumealuetta. Muiden idän kaupunkien maineita en tiedä.


    • PariisissaAsuva

      Pariisin itä- ja pohjoispuolella ovat ne ikävimmät lähiöt. Tosin ne ovat hyvin sektroisoituneita, esim. Vincennes Pariisin itäpuolella on hyvinkin arvostettua aluetta. Selvitä tarkemmin osoitetta tai ainakin postikoodia ja alueen nimeä.

      • Pariisilainen

        Hassua. Mun ranskan opettaja yliopistossa sanoi, että älä missään nimessä muuta Vincennesiin, koska se on kuuluisa prostituutiosta ja huumekaupoista. Mutta onhan siellä joo hienoja taloja.


      • PariisissaAsuva

        Luultavasti sun ranskanopettajasi sekoittaa Vincennesiä nyt johonkin muuhun alueeseen. Huumekauppaa käydään pääosin ihan muualla kuin keskiluokkaisessa Vincennesissä. Bois de Vincennesissä ei päivystä öisin edes prostituoituja samaan malliin kuin Bois de Boulgonessa, joka sijaitsee yläluokkaisessa länsilähiössä.


      • Pariisilainen

        No hän kyllä asui ja työskenteli Pariisissa vuosia. Myös ystäväni, joka asuu Vincennesissä on varuillaan illalla.


    • pariisinkonkari

      Pariisin itäosa ei tosiaan lukeudu niiden kaikkein arvostetuimpien tai turvallisimpien alueiden joukkoon, joten voisin suositella sen unohtamista. Ei siellä kyllä normaalisti suorastaan vaarallista kyllä ole. Ranskalainen siellä kait pärjäisi ok, koska osaa sekä kielen että paikalliset tavat ja tuntee uhat, turistin kohdalla asiat ovat toisin ja kannattaa panostaa turvallisuuteen. Myös pohjoisosa omaa samanlaisen maineen, kenties jopa itäosaa huonomman.

      Pariisi on kuitenkin kokonaisuudessaan turvallinen kaupunki, jonka tunnelma ja monipuolinen nähtävyyksien lista on aivan omaa luokkaansa. Kaupungissa kannattaakin panostaa etenkin upeiden museoiden ja puistojen ihasteluun. Jopa lapsille on mukavasti tekemistä. Pariisista pääsee lukemaan oikein urakalla ajan tasalla olevaa tietoa täältä:

      http://pariisiin.com/

    • varo-vaaraa

      Stalingradin metroaseman seutu on täysin muslimisoitunut. Varottavaa seutua.

      • Pariisilainen

        Muslimisoitunut ei tarkoita samaa kuin vaarallinen. Itsekin asun muslimien keskellä, ja ihan hyvin uskaltaa liikkua yöllä ulkona. Kaikki muslimi äidin kullannuput on näillä nurkilla kotona klo 22 mennessä. Ja meidän seudulla naiset siis peittää hiuksensa huivilla, mikäli ovat muslimeja. Asuu täällä kyllä paljon kristittyjä arabejakin. Päihteitten käyttäminen on se mikä tekee alueesta vaarallisen. Ei uskonto. Itse asiassa Pariisissa ja sen ympäristössä ei taida edes olla naapurustoa, jossa ei asuisi paljon muslimeja. Tänne on niin paljon muuttanut vuosien varrella algerialaisia ja marokkolaisia. Oppivat kielen jo kotimaassaan koulussa, ja tekevät täällä töitä niin kuin kaikki muutkin. Kolmasosa henkilökunnasta missä tahansa firmassa tuntuu olevan arabi/berberitaustaisia. Myös meidän käyttämässä sairaalassa noin kolmasosa lääkäreistä kantaa arabi/musliminimeä.

        Etelä Pariisin Chinatown on levoton alue vaikka siellä valtaosa ihmisistä on kiinalaisia. Mutta siellä rehottaakin kiinalaisprostituutio ja epäilemättä myös huumekauppa.


    • Delphine

      Mitähän aluetta tässä tarkoitetaan muuten "idällä". Pariisissa yleensä mennään ns. kaupunkipiirien mukaan. Tämä siis varsinaisen kaupungin sisällä.

      Vai viittaako "itä" metropolin alueelle?

      Olen muuten asunut kahdessakin osoitteessa Stalingradin metron lähellä :-)

      Sekä kahdessa osoitteessa Bastilijin alueella tavallaan "itää" kai sekin on.

    • KyläNäinOn

      Pariisissa turvallista.joo, kävin Eiffelissä ja menin taksilla keskustaan. sitten hilton hotel ym. oli hienoja shop paikkoja.

    • MaamakMiak

      Kaikki Pariisin muslimialueet ovat vaarallisia. Niitä on pian puolet koko Pariisista.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      76
      2802
    2. Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja

      Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,
      Ikävä
      28
      2537
    3. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2311
    4. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2044
    5. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      110
      1549
    6. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      167
      1393
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1062
    8. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      27
      1055
    9. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      846
    10. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      110
      834
    Aihe