Hei!
Olen 14-vuotias tyttö ja minulla on pyllyssä ja alavastsassa paljon karvoja.. minua pelottaa ettei kukaan poika hyväksy minua tälläisena ja iän myötä tulen vain karvaisemmaksi. Haluan lapsia mutta pelottaa että mulla on tuo pco juttu josta karvaisuus voi johtua..? Onko muilla ongelmaa?
Pyllykarvat
4
656
Vastaukset
- siinähänsese
Oottele nyt pari vuotta vielä.
Lapsia tehdään jos tehdän vasta 20-40v - testeihin
Oletko tummaihoinen? Vaikka olet mikä tahansa,niin iästäsi huolimatta sulla voi olla se hormonihäiriö.mene juttelemaan lääkäriin,ottavat tarvittavat kokeet niin saat vastaukset ja hoitoa jos tarvitset.Tuo runsaskarvaisuus on poikkeavaa ikäiselläsi.Koska se asia häiritseekin sinua niin lääkäriin pitää mennä jotta et murehtissuotta ja itsetuntosi ei kärsi koulussakaan.
- eliselle
Huomasin samantyyppistä karvan kasvua suunnilleen sun iässä aikoinaan. Silmiini karvoitus näytti runsaalta, mutta kyse nyt oli vaan siitä että olen tummahiuksinen ja suvussani on melko karvaisia naisia. Noin nuorena siitä vaan tekee suuren jutun, koska silloin en itsekään havainnut kellään kaverillani sellaista karvojen kasvua kuin mulla. Nyt olen jo lähes kolmekymppinen ja edelleen karvoja tuntuisi olevan siellä täällä, mutta jotenkin se ei haittaa niin paljoa kuin aiemmin. Osan karvoista poistan, mutten kovin pakkomielteisesti. Olen jo useamman vuoden ollut naimisissa eli tällaisesta "ongelmasta" huolimatta kelpaan kyllä miehille. Itse asiassa musta tuntuu etteivät he juurikaan huomaa.
- gdagd
Pyllykarvat on ihan normaaleja, mutta alavatsalla (navan alla) kasvavat karvat voi viitata hormoniongelmaan. Kuten edellä on sanottu, tummahiuksisuus ja geneettiset erot myös vaikuttaa siihen, kuinka paljon karvaa on ja kuinka tummia ne on. Onko esim. äitisi kovin karvainen? Onko sun kuukautiset alkaneet?
Itselläkin alkoi kasvaa karvaa alavatsalle suunnilleen sun ikäisenä. Ei nyt valtavasti, mutta kuitenkin sen verran että se huolestutti. Lisäksi kasvaa vähän viiksi- ja partakarvoja. Pco on todettu. Oon nyppinyt tai ajellut karvoja pois sen mukaan miten on huvittanut. Poikaystäviä on löytynyt eikä karvat ole olleet kenellekään ongelma. Jos jollekin miehelle muutama karva on ylivoimainen ongelma, ei jätkä varmasti ole seurustelun arvoinen muutenkaan.
Vaikka sulla olisi pco, se ei tarkoita automaattisesti lapsettomuutta. Monet saa lapsia siitä huolimatta, joko ihan luomusti tai hoitojen avulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat331279Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691085- 104926
41000 kavallettu rahaa
uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.35848Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö56719- 42716
- 46665
Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi
Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks302656Fantasioista
Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai94652- 29625