Pari kysymystä jos joku tietäis/viittis vastata. Mulla on Golf II 1,3 vm -88. Ei mennyt läpi pakokaasutestistä. Nyt vaihdettu kaasari, pakosarja (oli halki), tulpat, -johdot, pyörijä. Ei silti säätö onnistunut. Oliko se Co arvo liian korkee. Jotain 700-800. Asentaja epäili että kannessa vika (hiushalkeama). No autossa on ilmeisesti ollut ykspisteruisku. Ainakin siinä oli sen pakosarja. Ja katalysaattori. Olis tarjolla 1.6 kone edullisesti. Meneekö heittämällä, ja miten on ton kat jutun kanssa. Siinä mistä tää 1.6 on ei katalysaattoria. Tuleeko konttorilla ongelmia? Vai vienkö paskan hajottamolle? Ei huvittais kun on jo palanut rahaa ihan riittävästi.
Golf II murheena
voi vee
2606
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
1.6 moottorin vaihto ei ole helppoa,vaihteisto on myös erilainen ja vaihdevivusto,unohda.mitkä on tarkalleen mitatut arvot,hc,co,o2.hc on se jota ei voi säätää,samoin o2.vaihda moottoriöljy,jos siinä on paljon seassa bensaa niin hc on korkea.alunperin -88:ssa ei ole ollut ruiskua,eikä 1.3:ssa yksipisteruiskua.kattia ei tarvii olla -88:ssa,se ei ole vähäpäästöinen.
se on se hc kun huitelee 650-850. Kaikkia säätöjä on yritetty. En nyt muista muita arvoja. Tänään vielä yritettiin säätää. Karstoja yritetty polttaa ym ym. Asentaja epäili sitä halkeamaa tai venttiilivikaa. Muut arvot oli sallituissa. Olikohan co jotain yhden luokkaa ja o2 jotain kahden kolmen paikkeilla. Kierrokset siinä 950. En oo varma. Autossa on kuitenkin ruiskukoneen pakosarja ja putki. Putkihan on pulteilla pakosarjassa. Eiks normaali pakosarjassa se oo vanteella?