Voisiko joku paikallinen vähän kertoa, mitkä Jyväskylän kaupunginosista ovat kohtalaisen lähellä keskustaa tai matkakeskusta? Sellaista 5-10km etäisyyttä tarkoitan, ja hyvillä kulkuyhteyksillä tietty. Meillä päin 5 kilometriä keskustasta on peltoa ja metsää, mutta mites siellä?
Kaupunginosat + kohtalainen matka?
löpölöpö
10331
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kirkkopuisto siellä on monen kirjavaa kansaa juopoista rännittäjiin sama homma Sokoksen edessä
No katso netistä karttaa ja välimatkoja, vaikka fonectasta. Lähellä keskustaa kalliit vuokrat, kauempana halvemmat. Pupuhuhdasta n.3km keskustaan, mutta alue levotonta. Keltinmäki, Kaakkolampi yli 5km. Jos osaat tänne kirjoittaa, osaat kai kattoa nettikarttojakin. ;)
Eihän se mitään vuokria kysellyt, hönö, vaan matkoja!
Pupari, Kuokkala, Keltinmäki.
Pupuhuhta, Kuokkala ja Keltinmäki. Pupuhuhta: paljon työttömiä, alkoholisteja, maahanmuuttajia ja narkkareita. Kuokkala: Kaikki laitettu sekaisin, maahanmuuttajat, opiskelijat, vankilasta vapautuneet, alkoholistit. Keltinmäki: työttömiä, alkoholisteja, ilkivaltaa.
No kylläpä sitä ollaan nirsoja.
Vaajakoski, Lievestuore, Mikkeli...Korso, Kerava ja Järvenpää....Köyhänperä Pihtipudas.
Korpilahden kaupunginosasta on lähimpään alkoon muurameen 15km. Keskstaan taas on 27km. Liian pitkät matkat. Sinne ei kannata muuttaa vaikka hieno kesäkaupunginosa onkin.
Vaajakoskelta (kuuluu siis Jyväskylään) on parhaat liikenneyhteydet Jyväskylän keskustaan ja siellä olevaan matkakeskukseen. Linja-autot kulkevat todella hyvin, ellei asu kaukana Vaajakosken "keskustasta."
Kuokkalan keskusta ja osa Kekkolaa, Kangaslampi, Keltinmäki ja Kortepohja ovat myös ok niin linja-autoyhteyksien kuin keskustaan pääsemisen osalta. Kuokkalan keskustasta ei ole edes liian pitkä kävelymatka matkakeskukseen.
Lutakko on keskustan välittömässä läheisyydessä junanradan ylittävän sillan päässä. Keskustasta pääsee mukavasti taksilla jos ei kävellä jaksa.