Mitenkäs laadukkaita ns. RTF-kiinankoneissa tulevat ohjainlaitteet ovat, jos vertaa esim. Futaban edullisimpaan laitteistoon?
Kannattaako panostaa Futabaan vai pärjääkö kiinalaisilla laitteilla myös seuraavan koneen tapauksessa?
Kiinankoneiden RC-laitteet?
4
71
Vastaukset
- Uuhmatietan
Aikaslailla vastaavia on yleensä.
- RC-pilotti
Käytettävyys on se johon aluksi panostaisin. Kiinan ihmeistä löytyy kukkarolle sopivaa kamaa ilman suurempia puutteita. RTF:n mukana näyttäis tulevan haitarin alussa olevia laitteita ja kyllä niitä voi käyttää seuraavassakin koneessa. Hinnoittelu ainakin Hoppulassa näyttää menevän tasan eripalikoista/RTF. Ainakin BIX3 kohdalla radio (n.25$) ja akku (n.12$) tekee sen 32$ ARF:n ja RTF:n hintaeron. RTF:n mukana tulevaan radioon tehdään miksaustensäädöt ja muut asetukset tietokoneellä erillisellä kaapelilla (kotana tai läppärillä kentällä) kun näytöllisissä radioissa niihin päästään suoraan. Näyttö tosin lisää hintaa kolmellakympillä, mutta voisi olla kannattava sijoitus. Itse hommasin Hoppulasta 9X:t (Turnigy). Moduli on siinä puolikiinteesti alunperin, mutta netistä löytyy modausohjeita Laitteen paranteluun Alkuperäisenä kumminkin toimiva. Radiosta löytyy myös heliominaisuudet.
RTF:n kiinanihmeitten vertailu Futteen onkin sitten oikeastaan tarpeetonta. Toimivat samalla taajuusalueella (nykyisin uudet) ja ovat RC-laitteita. Siinä taisi olla yhteläisyydet. Joskus tuntuu kun autokoululainen miettisi ensiautoksi Ladaa tai Lamborginea. Molemmat alkavat L:llä molemmilla voidaan siityä paikasta A paikkaan B. Hintaeroon on joitakin selittäviä osuuksia niin myös näitten radioittenkin kohdalla. Kevyelläkukkarolla jos halutaan liikkeelle niin käytettynä Futaba, Hitec, Multiplex jne.- Futabamies
Edullisin 6-kanavainen 2,4 GHz:n Futaba 7-kanavaisella vastaanottimella maksaa 140 €. Ei mielestäni paha hinta...
- RC-pilotti
Futabamies kirjoitti:
Edullisin 6-kanavainen 2,4 GHz:n Futaba 7-kanavaisella vastaanottimella maksaa 140 €. Ei mielestäni paha hinta...
Ei ollenkaan paha. Kutoset riittää yllättävän hyvin. Vanhat futtet (27MHz) ovat kutoset ja viis kanavaa on ollut käytössä enimmillään tosin sisään vedettäviä landareita en ole käyttänyt.
Perulennätykseen ihan hyvät kamat. Savupumput, vilkkuvalot, pomminpudotukset, "roomalisetkynttilät" jne eivät mielestäni ole sitä peruslennätystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 702952
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792128
- 951956
- 321702
- 121526
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191175