Kiinankoneiden RC-laitteet?

harkitseva

Mitenkäs laadukkaita ns. RTF-kiinankoneissa tulevat ohjainlaitteet ovat, jos vertaa esim. Futaban edullisimpaan laitteistoon?

Kannattaako panostaa Futabaan vai pärjääkö kiinalaisilla laitteilla myös seuraavan koneen tapauksessa?

4

106

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uuhmatietan

      Aikaslailla vastaavia on yleensä.

    • RC-pilotti

      Käytettävyys on se johon aluksi panostaisin. Kiinan ihmeistä löytyy kukkarolle sopivaa kamaa ilman suurempia puutteita. RTF:n mukana näyttäis tulevan haitarin alussa olevia laitteita ja kyllä niitä voi käyttää seuraavassakin koneessa. Hinnoittelu ainakin Hoppulassa näyttää menevän tasan eripalikoista/RTF. Ainakin BIX3 kohdalla radio (n.25$) ja akku (n.12$) tekee sen 32$ ARF:n ja RTF:n hintaeron. RTF:n mukana tulevaan radioon tehdään miksaustensäädöt ja muut asetukset tietokoneellä erillisellä kaapelilla (kotana tai läppärillä kentällä) kun näytöllisissä radioissa niihin päästään suoraan. Näyttö tosin lisää hintaa kolmellakympillä, mutta voisi olla kannattava sijoitus. Itse hommasin Hoppulasta 9X:t (Turnigy). Moduli on siinä puolikiinteesti alunperin, mutta netistä löytyy modausohjeita Laitteen paranteluun Alkuperäisenä kumminkin toimiva. Radiosta löytyy myös heliominaisuudet.

      RTF:n kiinanihmeitten vertailu Futteen onkin sitten oikeastaan tarpeetonta. Toimivat samalla taajuusalueella (nykyisin uudet) ja ovat RC-laitteita. Siinä taisi olla yhteläisyydet. Joskus tuntuu kun autokoululainen miettisi ensiautoksi Ladaa tai Lamborginea. Molemmat alkavat L:llä molemmilla voidaan siityä paikasta A paikkaan B. Hintaeroon on joitakin selittäviä osuuksia niin myös näitten radioittenkin kohdalla. Kevyelläkukkarolla jos halutaan liikkeelle niin käytettynä Futaba, Hitec, Multiplex jne.

      • Futabamies

        Edullisin 6-kanavainen 2,4 GHz:n Futaba 7-kanavaisella vastaanottimella maksaa 140 €. Ei mielestäni paha hinta...


      • RC-pilotti
        Futabamies kirjoitti:

        Edullisin 6-kanavainen 2,4 GHz:n Futaba 7-kanavaisella vastaanottimella maksaa 140 €. Ei mielestäni paha hinta...

        Ei ollenkaan paha. Kutoset riittää yllättävän hyvin. Vanhat futtet (27MHz) ovat kutoset ja viis kanavaa on ollut käytössä enimmillään tosin sisään vedettäviä landareita en ole käyttänyt.
        Perulennätykseen ihan hyvät kamat. Savupumput, vilkkuvalot, pomminpudotukset, "roomalisetkynttilät" jne eivät mielestäni ole sitä peruslennätystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      65
      1792
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1189
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      973
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      866
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      81
      636
    6. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      628
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      595
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      528
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      505
    Aihe