Huikean ällöttävää on tukijussin mankuitku.

http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka-ja-talous/maataloudelle-ajetaan-tuntuvaa-kriisiapupakettia-1.125591

Vailla pienintäkään häpyä huutaa tukijussi kitapurje punaisena ja karvainen käsi koukussa lisää tukea tilanteessa, jossa Suomen kansa on ehkäpä kaikkien aikojen pahimmassa talousahdingossa, ja hallitus suunnittelee ennen kuulumattoman karmaisevia leikkauksia kansalaisten hyvinvointiin.

Mielenkiintoista on havaita, että vaikka tukijussi toisaalta aina esittää, että tukea tarvitaan siksi, että ruoka olisi kansalaisille edullisempaa, niin nyt kuitenkin lisämangun perusteeksi esitetään vahvasti Venäjän viennin tyrehtymistä. Kyllä tuossa mankumisessa muljahtelee hyvin epäsisänmaallinen pohjavire. Ei siitä mihinkään pääse.

Kautta historian tukijussi on epäsolidaarisuudessaan rivennyt yhteiseen hiileen puhaltamisesta niin hvyinä kuin varsinkin huonoina aikoina.

11

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kriisiäpukraahan

      Sosru ysträvä JUTRA nostri makoilu rahoi,,:))))))))))))

    • HANKIELÄMÄJO

      PALKANNUSSIJA JOPA KERJÄÄ JOTTA
      EI TEHDÄ YHTEISÖ SOPIMUSTA
      KERJÄYS KERJÄYS EI LEIKATA TUKIA
      KAIKKI KANSALLISET TUET POIS ELI TUET JOITA SUOMI MAKSAA
      REIKÄPÄÄ TAAS JAUHAA YLLÄ PASKAA

    • KAUANKOVIÄMENEE

      ELÄKELÄISILTÄ VOIS LEIKATA NIINKU TÄÄ ELÄKKEELLÄ OLEVA CB WAMMANE JOPA-VAIN
      KOKO AJA KAUHEE HUOLI JA PORU JOSTAI VITUN MAATALOUSTUISTA JOKA ON PUHDAS KULUTTAJA TUKI
      TUOTTEEHINNAT JÄMTTISTI 1970 LUVUN TASOLLE OSTOVOIMA MITTARINA

      • JOPPEDOKUO

        KORJATAHAN JUOPRO-VAIN,,:)))))))))))


    • nyrkkitaskussaas

      Noinhan se oli jo Sipilän oppi-isän Tuho Ahon aikoina. Täytyy vain toivoa toista Lipposta pelastajaksi.

      • EIRTUUENÄÄ

        SUKRA HOUSU JUTRA ANTRO JO NÄYTRÖI,,:))))))))))


    • lapsenymmärrys

      Ja katin kontit mitään kriisiapuja tulee, ja sen tietää vallan hyvin MTK:nkin porukka, leikkauksia paremminkin on tulossa.

      Eikös Jopa ymmärrä, että etujärjestöjen edustajat aina vaattii vaikka kuuta taivaalta, niin MTK, SAK, Akava, AKT, ynnä muut vastaavat? Kyllä Jopa on varsin lapsellinen jollei tätä ymmärrä.

      • PÄÄPERSEHESTRÄLOPULT

        TAIRAAHAN TULRA JO HÄRÄHÄ KO MAATALOUS AJETRUHUN KURALLEHEN JA TYÖPAIKRAHAT KATROAHAN,,:))))))))))))


      • baskcrimiteeläkagepenalt

        Ai kuten niitä tuli Tuho Ahon aikana. Maalaisperheiden tulot ovat nousseet Kekkosen ajoista nykypäivään 400 prosenttia.


      • SOSRUPENGAR

        PUMMIEHEN TURET NOUSRU KEROSEHEN AJOISTR 4000% JA HARKINNAHAN VARAAST PÄÄLRE,,:))))))))


      • esterinpeee

        Kannuksen naapero taas tukia kärkkymässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      108
      10719
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      166
      8990
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6127
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      105
      5187
    5. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      40
      5172
    6. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      73
      4428
    7. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      67
      4298
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      87
      4121
    9. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      51
      3761
    10. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      21
      3698
    Aihe