Orlandoon Manchesterin kautta

Tuivio

Hei!

Olemme lähdössä loppusyksystä 2015 Orlandoon ja lennäme Manchesterin kautta. Hki-Manchester välin lennämme Finnairilla, Manchesteristä Orlandoon Virgin Atlanticilla. Osaako kukaan sanoa, siirtyvätkö matkatavarat suoraan vaihdossa Orlandon koneeseen vai pitääkö ne hakea Manchesteristä matkalaukkuhihnalta ja mennä uudelleen sitten baggage-drop tiskille terminaali 2 ( turvatarkastukset läpi). Vaihtoaikaa ei ole montaa tuntia ja vähän mietityttää millainen tuo vaihto Manchesterissä tulee olemaan.

4

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kake0000000000

      Se riippuu. Jos ette ostaneet lippujanne erikseen Finnairilta ja Virginiltä, niin matkatavaranne todennäköisesti siirtyvät suoraan. Mutta eivät välttämättä.

    • VS75

      Kyllä ne nyt varmasti siirtyy siinä tapauksessa että lennot on samalla varauksella. Ainoastaan joku tietokonehäiriö Hesassa lähtöselvityksessä voi estää laukkujen saamisen suoraan jatkolennolle. AY/VS yhdistelmä on ihan normi reititys USA:han.

    • Tuivio

      Kiitos! Lennot ovat samalla lipulla joten luotetaan, että perille asti tsekataan :)

    • KäytyJaKäydään

      Laukut chekataan perille jo Suomen päässä eli laukkutageihin tulee kohteeksi Orlando. Manch. välilaskussa on vain se huono puoli, että transfer-tiskillä menee tuhottoman paljon aikaa. Meillä oli vajaa 3v. sitten samalla lentopaketilla kuin teillä välilaskuaikaa jotain 2,5h, mutta edes vessassa ei ehditty käydä, vaan jouduttiin menemään rivakkaa tahtia suoraan lähtöportille. Meillä meni aikaa välillä koneesta ulos-transfer-tiski vajaa 2h eli oltiin koneella noin 10 min ennen boardingin päättymistä! Meillä ei ollut mitään paperiongelmia tai muutakaan, mutta tranferissa oli 1-2 hlöä hoitamassa noin 100 ihmisen jatkolentoja, kun loput 3 henkilöä joivat teetä tiskin takana ja juttelivat keskenään. Ehkäpä tiskillä ei ollut kuin se maks. 2 tietokonetta, mutta hidasta se oli...siis tuskallisen hidasta. Lisäksi Man. lentokenttä on sekava eli siellä mentiin portaita ylös, käveltiin vähän matkaa, portaita alas, sitten bussiin, bussilla toiselle ovelle, taas portaita ylös/alas jne. ja lopulta puolihölkkää lähtöportille.

      Toivottavasti asiat ovat siellä parantuneet parin vuoden aikana ja teillä on/oli mukavampi kokemus asiasta ja sujuvampi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe