Berni/sakemanni/joku muu

Bernisakemanni

Olisin muutaman vuoden päästä hankkimassa koiraa. Niin berni vaikuttaa minulle sopivalta kunhan sen saa kunnolla koulutettua. Tarkoitus olisi mennä sitten pentukouluun. Mietityttää vain että mitenkäs teillä muilla ulkoilutus bernien kanssa? Oppivatko ne helposti kävelemään vierellä? Kun ensimmäiseksi koiraksi ottaisin. Ja ovatko miten riehakkaita? Sitten toinen vaihtoehto on sakemanni. Tiedän eivät ole ihan saman tyylisiä koiria, mutta sakemannikin voisi soveltua minulle. Liikun paljon joten koira olisi mukana liikunta toiminnassa siitä ei olisi huolia. Ja samat kysymykset kuin berniinkin. Koulutukseen panostaisin tietenkin täysillä. En halua epävakaata koiraa. Ja saa ehdottaa muitakin rotuja jos tulee mieleen. Eli ensimmäiseksi koiraksi. Saisi paljon liikuntaa ja huolenpitoa. En halua vastauksia joissa kehotetaan valitsemaan jokin muu rotu ensikoiraksi. Saa ehdottaa muita rotuja, mutta ensisijaisesti haluan näistä roduista tietoa.

5

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saku111

      Vastaan vaikket haluaisikaan. Miksi haluat koiran, jota ei suositella ensikoiraksi?

    • Bernisakemanni

      Koska niitten rotumääritelmät vastaavat aikalailla ihanne koiraa minulle. Ja olen aina ollut kiinnostunut näistä roduista. Sitoudun kunnolla koulutukseen ettei tulisi ongelma koiraa. Enemmänkin nyt haluan tietää miten ne käyttäytyvät erilaisissa liikunta aktiviteeteissä ja lenkeillä. En niinkään koulutuksesta.

    • Bernisakemanni

      Ja onko rodut kovia haukkumaan sisällä? Miten teillä nämä rodut haukkuu?

    • naaarttuuu

      Jos sakun hankit, niin ehdottomasti lempeäluonteisempi sukupuoli, eli narttu. Urokset ovat paljon dominoivempia.

    • pernitär

      Mulla on parhaillaan nyt kaksi berniä. Ennen on ollut muun rotuisia. Berni vaatii jämäkän omistajan. Se on lempeä jätti, mutta viisas ja jos haluat että berni kunnioittaa sua, sun on oltava sen arvoinen. Narttu on ollut huomattavasti hankalampi kuin urosberni. Hyvin dominoiva, hyvin reviiritietoinen ja kova vartioimaan. Näissäkin koirissa on paljon eroja.

      Bernit on hiljaisia, varsinkin jos ei huomioi pentuna haukkuvaa pentua. Omani ovat hyvin hiljaisia. Pari haukahdusta kuukaudessa... Eivät tarvi paljoa tilaa sisällä, koska lähinnä nukkuvat sisällä ollessa. Mutta tarvitsevat ulkoilua maastossa, mieluiten vapaana. Ja aivotyöskentelyä. Jotku bernit ovat hyvin palvelualttiita ja nauttivat tekemisestä, varsinkin kun siitä saa namia.

      Ekan vuoden jälkeen berni toimii kuin ajatus. Tosin voi olla hieman itsepäinen. Tai aika paljonkin. Ei noudata järjettömiä käskyjä.

      Berni pitää opettaa heti alusta pitäen olemaan vetämättä. Edes pentuna se ei saa vetää yhtään. Eli jos se vetää vähänkin niin silloin pitää pysähtyä ja odottaa niin kauan että koira istuutuu tai kääntyy sua päin. noin puolivuotiaana on jo mallikelpoinen koira ja 50-60 kilosen koiran kanssa on nautinto kävellä kun se ei vedä. Itse en vierellä paljoa kävelytä vaan annan nuuskia ojan pohjia. Annoin namin aina pentuna kun auto tuli vastaan tai jotain muuta häiriötä, joten oppi hakeutumaan aina vierelle kun havaitsi auton tai muuta outoa.

      Berni on hieno rotu, mutta se ei ole nallekarhu. Voi olla hyvinkin vaativa. Kaikki yksilöt eivät sovi lapsiperheisiin. Monet kasvattajat pentutestauttavat ne, joten niistäkin saa vähän arviota luonteesta. Yksi tuttu vaihtoi bernin sakuun ja sanoi että saku on niin helppo koira berninartun jälkeen..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      109
      3658
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      64
      2599
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      25
      2539
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      73
      2367
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      23
      2248
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      103
      1320
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      611
      1217
    8. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1035
    9. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1026
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      1019
    Aihe