Joko teillä on Windows10 koneellanne?

Mulla on ollut muutaman päivän, ja hyvinhän tuo näyttää toimivan. Ensin tökki tosi pahasti, eikä Firefoxkaan auennut ja jumittui jatkuvasti. Mutta kun poisti muutaman tilaa vievän ohjelman, niin johan rupesi pelittämään:)
20<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Ei

Eikä tulekkaan ihan pikapuoliin. Olen hyppinyt joka toisen win-version yli. Syy ihan selkeä. Kun uusi versio tulee, se kuitenkin täynnä bugeja, kestää jonkun vuoden, ennenkuin käyttis saatu stabiiliksi ja pahimmat viat korjattua. Mulla periaatteessa oli takoitus hankkiaseiskakone ja mennä sillä pitempään. Viivyttelin koneen uusimista vähän liian pitkään ja oli tavallaan helpointa ostaa sellainen, missä kasi natiivina. Siis kasi oli tarkoitus jättää välistä.

Noh, ysiä ei tullut, mikkisofta jostain syystä siiryi kasista numeroinnissaan kymppiin. Että se kai se sitten aikanaan tulee mullekin, tarkoituksella en ala sitä päivittämään. Nykyinen kasi ihan toimkiva järjestelmä, kympistä lukenut aika paljonkin ongelmista. Uusi järjestelmä aina tavallaan beta-versio. Nyt huolestuttaa kaikista enitentietoturva- ja yksityisyys asiat.

OK, on linuxia ja androidia, etenkin macin OS. Käytännössä win helpoin valinta sovellusten osalta, winissä edelleen laajat ja yleisesti käytössä olevat ohjelmistot helpoiten saatavilla. Varmastikin jokin android tarjoaa uskomattoman määrän kivoja apseja, mutta ammattiohjelmista puhuttaessa jäljelle jää win ja mac. Pelkkään surffikoneeseen laittaisin mieluiten just jonkin Linux distron, tulee kuitenkin tehtyä muutakin, kuin surfailtua. Tapletissa Android, se sopii siihen oikein hyvin, sillä kun ei paljoa mitään pysty muutenkaan tekemään, kiitos kosketusnäytön.

Palataan parin vuoden kuluttua asiaan. Meitsi käyttää vanhaa ja vakaata versiota siihen asti, ole sinä kympin betakäyttäjänä ja testaajana, että kympistä tulee vakaa ja sen temput tunnetaan. Lukaisin muuten just jostain, siinäkin pitää mennä komentokehotteeseen guruilemaan asetusten kanssa, noitten yksityisyydensuoja asioitten takia.

Hunkki varmaankin pikapuoliin raportoi palstalla kympistä tarkemmin.

=DW=

Äänestä
  • Kiinnostaako jenkkilässä mun pippelijuttuni??? Siis tuohon yksityisyysasiaan niinku vetoan. Ei mulla mitään valtionsalaisuuksia ole. Hukkaan menee kyylien aika jos jaksavat alkaa seuraamaan että mitä asioita etsin verkosta.
    Tena, virtsankarkailu, impotenssi, unihäiriöt, hiusten harmaantuminen....jne. Mielenkiintoista, eikö totta!

    Äänestä

  • Verkkokytät kirjoitti:

    Kiinnostaako jenkkilässä mun pippelijuttuni??? Siis tuohon yksityisyysasiaan niinku vetoan. Ei mulla mitään valtionsalaisuuksia ole. Hukkaan menee kyylien aika jos jaksavat alkaa seuraamaan että mitä asioita etsin verkosta.
    Tena, virtsankarkailu, impotenssi, unihäiriöt, hiusten harmaantuminen....jne. Mielenkiintoista, eikö totta!

    Saattaa kiinnostaa moniakin, suomessa. Sukulaiset, naapurit, viranomaiset jne. Aina, kun tietoa kerätään, aina mahdollista, että se joutuu vääriin käsiin. Tieto laillista kauppatavaraakin, myös laitonta. Tähän laittomaan puoleen kuuluu kaikenlaiset salasanat, tunnisteet jne. Olettettavasti asia alkaa Sinuakin kiinnostamaan, kun jokin taho tyhjentänyt pankkitilisi, ostanut muutamilla tonneilla härpäkkeitä netistä laskuusi ja meilaillut kaikille osoitekirjoistasi löytämilleen osoitteille virukset, sekä kaikki pikkutuhmat meilit, mitä olet naapurin leskirouvalle lähetellyt vuosien varrella :D

    Ällistyttävän usein ihmiset väheksyvät tietoturvallisuusasioita, se enenpi heidän oma angelmasa, mutta tyhmyyttään voivat aiheuttaa asenteellaan ja menettelyillään erittäin paljon ongelmia myös ulkopuolisille.

    =DW=

    Äänestä

  • ö-Öö kirjoitti:

    Saattaa kiinnostaa moniakin, suomessa. Sukulaiset, naapurit, viranomaiset jne. Aina, kun tietoa kerätään, aina mahdollista, että se joutuu vääriin käsiin. Tieto laillista kauppatavaraakin, myös laitonta. Tähän laittomaan puoleen kuuluu kaikenlaiset salasanat, tunnisteet jne. Olettettavasti asia alkaa Sinuakin kiinnostamaan, kun jokin taho tyhjentänyt pankkitilisi, ostanut muutamilla tonneilla härpäkkeitä netistä laskuusi ja meilaillut kaikille osoitekirjoistasi löytämilleen osoitteille virukset, sekä kaikki pikkutuhmat meilit, mitä olet naapurin leskirouvalle lähetellyt vuosien varrella :D

    Ällistyttävän usein ihmiset väheksyvät tietoturvallisuusasioita, se enenpi heidän oma angelmasa, mutta tyhmyyttään voivat aiheuttaa asenteellaan ja menettelyillään erittäin paljon ongelmia myös ulkopuolisille.

    =DW=

    "teevee"

    "Hetken aikaa olin "ilmais"-kympin tilaajana.
    Sitten päätin toisin.
    Päätin ensin katsella ja kuunnella.
    Tässä on vuosi aikaa päättää ilmaiseksi."

    H.

    Äänestä

Viikon verran oon sen kympin kanssa touhunnut,paljon notkeampi normaalin käyttäjän arkisissa touhuissa kuin kasi oli.

Äänestä
  • "Hällä-väliä" läppäri-tablet koneeseen laitoin Kympin testi mielessä kun win sitä tyrkytti. Jotain nytkytystä siinä on. Käytän ilta/yö koneena sängyssä. "Työ" masiinassa on Win 8.1. Apple macBook läppäri on valokuva ja video varastona. Apple iMac on tarpeettomana pöytäkoneena, paitsi sillä printtaan kun se on printterin vieressä. Linuksikin löytyy levyiltä, en ole asentanut mihinkään. Puhelimia on 4 kappaletta. Kaikkee vaan kertyy mutta onpahan varalla jos joku tarvitsee.

    Äänestä

  • Ainako.uusinta kirjoitti:

    "Hällä-väliä" läppäri-tablet koneeseen laitoin Kympin testi mielessä kun win sitä tyrkytti. Jotain nytkytystä siinä on. Käytän ilta/yö koneena sängyssä. "Työ" masiinassa on Win 8.1. Apple macBook läppäri on valokuva ja video varastona. Apple iMac on tarpeettomana pöytäkoneena, paitsi sillä printtaan kun se on printterin vieressä. Linuksikin löytyy levyiltä, en ole asentanut mihinkään. Puhelimia on 4 kappaletta. Kaikkee vaan kertyy mutta onpahan varalla jos joku tarvitsee.

    Olen pohjattoman utelias tän tietotekniikan suhteen ja avoimin mielin niit tutkikselen .
    Siin entises kasissa oli jotain omituista kun en koskaan löytäny muistikortin kanssa valokuvia.
    Seuraan riistakameran kuvia kortilta ja nykysessä ohjelma aukee heti oikeeseen kohtaan, kasissa opin menemään sinne kortille tiedoston kautta.

    Äänestä

Hetken aikaa olin "ilmais"-kympin tilaajana.
Sitten päätin toisin.
Päätin ensin katsella ja kuunnella.
Tässä on vuosi aikaa päättää ilmaiseksi.

H.

Äänestä
  • Eikö sinulla ole rahaa?

    Äänestä

  • Ilmaista.lentoa.ei.ole kirjoitti:

    Eikö sinulla ole rahaa?

    "Ilmaista.lentoa.ei.ole"

    Tässä tilanteessa minun raha-asiani ei ole oleellinen tekijä.

    H.

    Äänestä

Kahden päivän kokemuksella tähän saakka vaikuttaa oikein sujuvalta.Kaikki seurantaluvat klikkasin pois, vaikka vainoharhaisesti luulen, että seuraavat kuitenkin. Vielä eivät tietenkään kaikki uusien ominaisuuksien salat ole paljastuneet. Varovaisen optimistisen uteliaana jatkan tutustumista.

Äänestä
  • Eilen poistin päivtyksen ja palasin WinKasiin - vanhat MS-ohjelmani rupesivat pikku hiljaa tökkimään. Diagnostiikka kertoi syyksi ohjelmien yhteensopimattomuuden. Ihmetyttää vain, miksi ne ensimmäiset pari viikkoa toimivat ihan moitteettomasti, mutta lopulta eivät auenneet enää ollenkaan... Luulisi, että jos ovat totaalisen yhteensopimattomia, olisivat lakanneet saman tien toimimasta, kun päivitin kymppiin. Vainoharhainen minä nostaa taas päätään, ja miettii, olisiko taustalla yritys ohjata käyttäjiä hankkimaan ohjelmien uusia versioita...

    Olihan se kymppi ihan sujuvan tuntuinen, mutta sen verran tutuksi on tämä kasikin ehtinyt tulla, ettei tähän paluu tuntunut oikeastaan yhtään ikävältä. Oleellisempaa oli se hieno tunne, kun kaikkien ongelmien, pulausten ja setvimisten jälkeen kaikki ohjelmat toimivat taas niin kuin pitääkin.

    Äänestä

  • Olen Pil Kates Mikro soffalta ja kiitän sinua valinnastasi, teit oikean tempun. Meitän vin kymppi on suoraan sanoen lapsen kurakengissä, vielä.

    Äänestä

Tuota noin, miul on Wseiska ja Wkasiin en sortunut. Wseiskan ei kannata just noiden vuotoansojen tähen päivittyä Wkymppiin. Wkasilaisraukkojen elämä taas helpottuu suuresti Wkymppiin siirtyminen. Odottelen aikoja parempia vanhalla Wseiskalla rallatellen.

Äänestä
  • On mulla linuksin minttikin vanhas konees ja jotenkin tuli se mieleen ku kymppiä selailen.
    Hyvin mä tulin toimeen ton kasin kanssakin ,outo juttu ku toiset ei pärjää huonostikkaan sen kanssa.

    Äänestä

  • Kyll niien taitoyksilöitten, kuten siull, on hyvä haarukoija useammallakin palikalla. Miull on korvat höröllä kun kuuntelen almpien polvien pähkäilyjä ja sovellan kuulemani omiin taitoihin. Jos kymppiin pätkähtäisin, ois aina huolena syvämmel, et on jäänyt kasin erheet ja opit saamatta. Salaa toivon et se vuosikymmenniä sitten luvattu idootivarma osaaminen olis sitten niin kuin sen älylaitteen hyppysis ja oma vastuuna ois vaan nauttia ja porskutella. Melkein sorruin jo ottamaan sellaisen sormenjälki tunnisteisen puhekapulan, mutta valihinkin makeanveden sukellukset kestävän.

    Äänestä

  • Hyvä sanonta toi ,idiootin varma osaaminen olisko se samaa kuin ,täydellisen tietämättömyyden antamala varmuurella?
    Niin tai näin mut kansakoulu pohjalta mä näit koneita rassailen.

    Äänestä

  • Soveltaisin idiootti varmaan samaa lokiikkaa ku lapsivarma korkki erilaisiisa kodinpintojen komeettisen hoitoin pullois eli idiootivarmana kaikki sujis ku leikki, kun se sujuu ilma ennakkopelkoja.

    Äänestä

  • Ennakko pelkoja tosiaan, kovast koitan olla varovainen näitten tietokoneitten kans mut toisaalta en oikein ymmärrä sitä vainoharhaisuutta mitä toisil on.
    Nää virukset on kuin hirvikolari ,huonon tuurin päivänä se nalli napsahtaa.

    Äänestä

-mikä se on?....ei tietoo, ei tajuu...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tytyväinenkäyttäjä kirjoitti:

Mulla on ollut muutaman päivän, ja hyvinhän tuo näyttää toimivan. Ensin tökki tosi pahasti, eikä Firefoxkaan auennut ja jumittui jatkuvasti. Mutta kun poisti muutaman tilaa vievän ohjelman, niin johan rupesi pelittämään:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu