Kokemuksia hotellista? Sijainti hyvä?
Hotelli tarjoa lentökenttäkuljetusta, kannattaako ottaa? 22e suunta. Vai pääseekö lentokentältä bussilla halvemmalla?
Asiallisia vinkkejä Budapestistä saa kertoa koska menemme ensimmäistä kertaa :)
Budapest Inn side hotel Kalvin??
6
149
Vastaukset
- tuutänne
Sijainti hyvä. Bussilla ja metrolla kuljettava lentoasemalta Kalvin terille. Hinta noin 3 eur suunta
- tuutänne
Jos olet 65 v täyttänyt, niin julkisilla kulkeminen on ilmaista
- Budapestwithlove
Sijainti mielstäni todella hyvä! Sopivasti pahimman turisti alueen ulkopuolella, mutta kuitenkin keskustassa, josta suht lyhyt matka kävellenkin päänähtävyyksille.
Kálvin térin läheltä alkaa Raday utca, joka tunnetaan ravintola katuna.
Suosittelen myös Liszt Ferenc tériä, löytyy ravintolaa moneen lähtöön.
Hotelliltanne Tonavan rantaan suunnaten löytyy Fövam ter, missä Budapestin varmaan kuuluisin ja suurin kauppahalli sijaitsee.
Fövam teriin lähistöltä alkaa myös Vaci utca (Föväm teriltä keskustaan päin) joka on tunnetuin turistikatu. Paljon kojuja,ravintoloita, mutta kaikki yli-hintaista.
Kannattaa kävellä läpi,mutta ostokset jättää tekemättä.
WestEnd City Center on yksi suurinpia ostoskeskuksia, yläkerroissa ketju/merkkiliikeet, alakerrassa pienempiä paikallisia myymälöitä.
Széchenyi Bath on yksi lempi kylpylöistäni Budapestissä ja sijaitsee kaupungin puistossa. Puistossa on jo itsessäänki todella paljon nähtävää.
Budan puolella onkin Linnanvuori,Budan linna,Gellert-vuori. Ylös vuorelle pääse ainakin bussilla, ketjurattailla ja kävellen polkuja pitkin.
Kaupungin osista 7. kaupinginosa (Erzsébetváros) on pulloon ravintoloita,baareja,nähtävää. Alue on joskus erittäin köyhää ja historia näkyy siellä. Sen suosio kasvaa vuosi vuodelta, mutta sitä ei ole vielä pilattu ''turisti'' hinnoilla.
Metrolla on tosi helppo kulkea, kun on vaan 4 metro linjaa. Kaiken lisäksi se on edullista. Lippuja saa ostettua lippuautomaateista, mutta monesa ydinkeskustan pysäkeistä on lipunmuujät. Tuolta hintoja: www.bkk.hu/en/prices/
Budapest on ihana kaupunki, jo itsessään kadut ja ympäröivät rakennukset ovat nähtävyys. Sekoitus modernia ja vanhaa, köyhyyttä ja rikkautta.
Antoisaa matkaa!- tuutänne
Eiköhän kaikki turistit löydä linnavuoren , vaci utcan , kauppahallin , niitä täällä erikseen mainostamatta.. Muuten Gellert-vuori on eri kuin linnavuori. Gellert-vuorelle ei pääse ratasjunalla
- mama78
Kiitos hyvistä vinkeistä :D
Lentokentältä voit ostaa BKK tiskiltä sopiva matkakortti. 200E bussi vie sinimetrolle M3 Kőbánya-Kispest ja sillä Kálvin térille. Kesto on noin tunti. Kuljetuksen hinta ok. Taksillakin on noin 25 euroa sinne. Ja se on alle 30 minuuttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360